Ţarţūs: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Resümee puudub
1. rida: 1. rida:
[[Fail:Tartous.jpg|pisi|Vaade linnale (mai 2005)]]
[[Fail:Tartous.jpg|pisi|Vaade linnale (mai 2005)]]
'''Tartus''' (araabia keeles طرطوس) on [[sadamalinn]] [[Süüria]] lääneosas.
'''Tartus''' ([[araabia keel]]es طرطوس) on [[sadamalinn]] [[Süüria]] lääneosas, Süüria suuruselt teine sadamalinn [[Latakia]] järel ja [[Tartusi kubermang]]u keskus.


Linnas elab 118 000 inimest (seisuga 2008).
Linnas elab 118 000 inimest (seisuga 2008).


Linnas asub [[Venemaa merevägi|Venemaa mereväe]] baas. See asutati [[1971]] ja esialgu oli ta üks paljudest Venemaa baasidest, millest lähimad asusid [[Egiptus]]es ja [[Eritrea]]s. [[1977]] mõlemad Egiptuse baasid likvideeriti ja sellest ajast on Tartusi baas Venemaa ainus tugipunkt [[Vahemeri|Vahemerel]]. Venemaa ise ei nimeta seda baasiks, vaid varustuspunktiks, sest see ei suuda vastu võtta Venemaa kõige suuremaid sõjalaevu, mis peavad jääma [[reid]]ile.
Linnas asub [[Venemaa merevägi|Venemaa mereväe]] baas.

Tartus sai nime linnast 3 km läänes oleva [[Arwad]]i saare järgi, mille pindala on 20 ha ja mis on Süüria ainus asustatud saar. Saare vastas mandril oleva asulana oli tema nimi hellenismiajal Antarados, mis tuleb sõnadest ''anti'' 'vastas olev' ja Arados (Arwadi tollane nimi). Sajandite jooksul mugandus see nimi Tartusiks.

Võrreldes ülejäänud Süüriaga, on Tartusi [[kliima]] suhteliselt pehme ja sajurohke. Aasta keskmine temperatuur on 19 °C ja keskmine sademete hulk 884 mm. Kõige palavamad kuud on [[august]] (keskmiselt +27 °C) ja [[juuli]] (+26 °C), kõige jahedam [[jaanuar]] (+12 °C). Kõige rohkem sajab [[detsember|detsembris]] (185 mm) ja jaanuaris (178 mm), kõige vähem juulis (1 mm) ja augustis (4 mm).


{{koord}}
{{koord}}

Redaktsioon: 25. august 2020, kell 22:20

Vaade linnale (mai 2005)

Tartus (araabia keeles طرطوس) on sadamalinn Süüria lääneosas, Süüria suuruselt teine sadamalinn Latakia järel ja Tartusi kubermangu keskus.

Linnas elab 118 000 inimest (seisuga 2008).

Linnas asub Venemaa mereväe baas. See asutati 1971 ja esialgu oli ta üks paljudest Venemaa baasidest, millest lähimad asusid Egiptuses ja Eritreas. 1977 mõlemad Egiptuse baasid likvideeriti ja sellest ajast on Tartusi baas Venemaa ainus tugipunkt Vahemerel. Venemaa ise ei nimeta seda baasiks, vaid varustuspunktiks, sest see ei suuda vastu võtta Venemaa kõige suuremaid sõjalaevu, mis peavad jääma reidile.

Tartus sai nime linnast 3 km läänes oleva Arwadi saare järgi, mille pindala on 20 ha ja mis on Süüria ainus asustatud saar. Saare vastas mandril oleva asulana oli tema nimi hellenismiajal Antarados, mis tuleb sõnadest anti 'vastas olev' ja Arados (Arwadi tollane nimi). Sajandite jooksul mugandus see nimi Tartusiks.

Võrreldes ülejäänud Süüriaga, on Tartusi kliima suhteliselt pehme ja sajurohke. Aasta keskmine temperatuur on 19 °C ja keskmine sademete hulk 884 mm. Kõige palavamad kuud on august (keskmiselt +27 °C) ja juuli (+26 °C), kõige jahedam jaanuar (+12 °C). Kõige rohkem sajab detsembris (185 mm) ja jaanuaris (178 mm), kõige vähem juulis (1 mm) ja augustis (4 mm).