Karantiin: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Suwa (arutelu | kaastöö)
Kamma (arutelu | kaastöö)
Resümee puudub
1. rida: 1. rida:
[[File:Passengers on a ship undergoing quarantine examination durin Wellcome V0010491.jpg|thumb|Laevareisijad karantiiniläbivaatusel [[Egiptus]]es 1883. aastal [[viies koolerapandeemia|viienda koolerapandeemia]] ajal]]
'''Karantiin''' on inimeste või loomade, ka teatud piirkonna eraldamine [[nakkushaigus]]te ja [[taimekahjusta]]jate levimise tõkestamiseks ning nende kolde likvideerimiseks.
'''Karantiin''' on inimeste või loomade, ka teatud piirkonna eraldamine [[nakkushaigus]]te ja [[taimekahjusta]]jate levimise tõkestamiseks ning nende kolde likvideerimiseks.



Redaktsioon: 7. august 2020, kell 12:32

Laevareisijad karantiiniläbivaatusel Egiptuses 1883. aastal viienda koolerapandeemia ajal

Karantiin on inimeste või loomade, ka teatud piirkonna eraldamine nakkushaiguste ja taimekahjustajate levimise tõkestamiseks ning nende kolde likvideerimiseks.

Sõna päritolu

Sõna karantiin kasutuse ajalugu läheb 14.‒15. sajandi veneetsia keele sõnani quarantena, mis tähendab neljakümmet (itaalia keeles quaranta -> quarantino) päeva eraldatust, mida nõuti laevadega Veneetsiasse saabujatelt musta surma katkuepideemia ajal. Linna saabujate sedalaadi isolatsiooni nõuti 1377. aastal Ragusa linnriigis (tänapäeva Dubrovnik), kus isolatsiooni perioodiks oli kolmkümmend (itaalia keeles trenta -> trentino) päeva, kuid Veneetsias kehtestati 1374. aastal pikem periood.[1] 17. sajandil oli fraas kasutusel prantsuse keeles quarantaine de jours ladina keele quadraginta kaudu ning jõudis ka teistesse Euroopa keeltesse.

Vaata ka

Lima, kaitstud veealal märgib, et laev on karantiinis
Quebec, laev on nakkusvaba

Viited

  1. "Etymologia: Quarantine". Emerging Infectious Diseases. Veebruar 2013. Vaadatud 23. aprill 2020.