Erinevus lehekülje "Veljo Tormis" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
resümee puudub
P
Märgised: Visuaalmuudatus tekstilink teise vikisse
Aastatel [[1937]]–[[1942]] elas ta [[Kivi-Vigala]]s, kus tema isa [[Riho Tormis]] töötas köstrina. Nende kodus oli orel, mille peal ta poisina hakkas iseseisvalt mängimist harjutama.<ref name="9t5sI" />
 
Aastatel [[1942]]–[[1943]] võttis ta [[August Topman]]ilt [[orel]]itunde, [[1943]]–[[1944]] õppis ta Topmani juures orelit [[Tallinna Konservatoorium]]is. Kui konservatooriumi keskastmest sai 1944. aastal Tallinna Muusikakool, jätkas Tormis oreliõpinguid seal Salme Krulli klassis. Ta oli 1947. aastal üks selle kooli üks esimestest lõpetajatest. 1949. aastal hakkas ta samas koolis õppima koorijuhtimist. See talle ei sobinud ning järgmisel aastal vahetas ta eriala heliloomingu vastu, õpetajaks [[Villem Kapp]]. [[1951]]–[[1956]] õppis Tormis [[:en:Vissarion_Shebalin|Vissarion ŠebalinŠebalini]]i juures kompositsiooni. Šebalini soovitusel hakkas Tormis uurima eesti rahvaviise ning tema eeskujuks sai samal ajal Moskvas õppinud [[Ester Mägi]].
 
[[1956]]–[[1960]] oli [[Tallinna Muusikakool]]i õpetaja, tema õpilaste seas oli [[Kuldar Sink]] ja Tormisest vaid viis aastat noorem [[Arvo Pärt]]. [[1956]]–1969 oli ta [[Eesti Heliloojate Liit|Eesti NSV Heliloojate Liidu]] nõustaja, [[1974]]–[[1989]] samas esimene asetäitja. Aastast [[1969]] oli ta vabakutseline helilooja. Veljo Tormis oli [[Eesti Heliloojate Liit|Eesti Heliloojate Liidu]] liige 1956. aastast.
 
Veljo Tormis oli üks esimesi nõukogude aja eesti heliloojaid, kelle loomingut hakati esitama välismaal. Kõige enam levis "Raua needmine", mida Rootsi Raadiokoor kandis [[Eric Ericson]]i juhatusel ette juba 1970. aastail. Sellele järgnes "Ingerimaa õhtud". Üks enim Rootsis Veljo Tormise loomingut esitanud koor on Uppsala meeskoor Orphei Drängar, kelle esituses on Tormise muusikat salvestatud ka heliplaatidele.<ref name="7zk2U" />
 
 
Helilooja 90. sünniaastapäevaks 07.08.2020.a. on plaanis avada Veljo Tormise Virtuaalkeskus eesmärgiga koondada erinevates virtuaalsetes meeidaformaatides helilooming ja heliloojaga seonduv info ühtsesse keskusesse, millele saab olema juurdepääs (Portaal) interneti kaudu üle maailma<ref>{{Netiviide|autor=Iti Teder|url=https://kooriyhing.ee/veljo-tormise-virtuaalkeskuse-teabe-kogumine/|pealkiri=Veljo Tormise Virtuaalkeskuse teabe kogumine|väljaanne=Eesti kooriühingu koduleht|aeg=|vaadatud=}}</ref>.
 
===Teosed===
283

muudatust

Navigeerimismenüü