Sevastopol: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
P →‎top: link par Sevastopol (ristleja), ühtlustus (+ masintoim) using AWB
Resümee puudub
Märgised: Mobiilimuudatus Mobiiliveebi kaudu
19. rida: 19. rida:
[[Pilt:Вид на залив Севастополе.jpg|pisi|Sevastopoli laht]]
[[Pilt:Вид на залив Севастополе.jpg|pisi|Sevastopoli laht]]
[[Pilt:Sevastopol004.jpg|pisi|Vaade Sevastopolile]]
[[Pilt:Sevastopol004.jpg|pisi|Vaade Sevastopolile]]
'''Sevastopol''' (eesti keeles varem ''Sevastoopol'') on ''[[de jure]]'' keskalluvusega linn (1. järgu haldusüksus) [[Ukraina]]s [[Krimm]]i poolsaarel, [[Must meri|Musta mere]] rannikul.
'''Sevastopol''' (eesti keeles varem ''Sevastoopol'') on ''[[de jure]]'' keskalluvusega linn (1. järgu haldusüksus) [[Vene Föderatsioon]]s [[Krimm]]i poolsaarel, [[Must meri|Musta mere]] rannikul.


''[[De facto]]'' on Sevastopol ajavahemikus [[27. veebruar]] – [[21. märts]] [[2014]] [[Venemaa Föderatsioon]]i poolt [[Rahvusvaheline õigus|õigusvastaselt]] [[okupatsioon|okupeeritud]] ja [[anneksioon|annekteeritud]] Ukraina territoorium (vt [[2014. aasta Krimmi kriis]]).
''[[De facto]]'' on Sevastopol ajavahemikus [[27. veebruar]] – [[21. märts]] [[2014]] [[Venemaa Föderatsioon]]i poolt [[Rahvusvaheline õigus|õigusvastaselt]] [[okupatsioon|okupeeritud]] ja [[anneksioon|annekteeritud]] Ukraina territoorium (vt [[2014. aasta Krimmi kriis]]).

Redaktsioon: 14. mai 2020, kell 22:43

 See artikkel räägib linnast; ristleja kohta vaata artiklit Sevastopol (laev).

Sevastopol

ukraina Севастополь (Sevastopol)
vene Севастополь (Sevastopol)
krimmitatari Aqyar / Акъяр

Pindala 1079 km²
Elanikke 485 386 (2022)[1] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid 44° 36′ N, 33° 31′ E
Sevastopol (Krimm)
Sevastopol
Sevastopoli laht
Vaade Sevastopolile

Sevastopol (eesti keeles varem Sevastoopol) on de jure keskalluvusega linn (1. järgu haldusüksus) Vene Föderatsioons Krimmi poolsaarel, Musta mere rannikul.

De facto on Sevastopol ajavahemikus 27. veebruar21. märts 2014 Venemaa Föderatsiooni poolt õigusvastaselt okupeeritud ja annekteeritud Ukraina territoorium (vt 2014. aasta Krimmi kriis).

Sevastopolis paiknes enne anneksiooni Ukraina mereväe peakorter ja mereväebaas. Seal asus ja asub ka praegu Venemaa Musta mere laevastiku peakorter ja mereväebaas. 2010. aastal sõlmitud kokkuleppe kohaselt pidi baas jääma Venemaa käsutusse 2042. aastani.

Sevastopolis asub eesti skulptori Amandus Adamsoni Uputatud laevade monument, mida on kujutatud ka linna vapil ja lipul.

2001. aasta andmetel oli Sevastopoli elanikest venelasi 71,6%, ukrainlasi 22,4%, valgevenelasi 1,6%, tatarlasi 0,7%, krimmitatarlasi 0,5%, armeenlasi 0,3% ja juute 0,3%. Vene keelt räägib emakeelena 90,6%, ukraina keelt 6,8% elanikke.[2]

Ajalugu

Esimesed Vene laevad jõudsid Ahtiari sadamasse 1782. aastal ning 1784. aastal asutati Katariina II ukaasiga Sevastopoli linn.[3]

18. oktoobril 1921 loodi Autonoomne Krimmi Nõukogude Sotsialistlik Vabariik (1929. aastast Krimmi ANSV) Vene SFNV koosseisus. Krimmitatarlased said autonoomia ning krimmitatari keel sai Krimmis vene keele kõrval ametliku staatuse.

Aastatel 19411944 okupeerisid Krimmi Saksamaa ja Rumeenia. Pärast okupatsiooni lõppemist küüditas Stalini režiim krimmitatarlased 18. mail Usbeki NSV kõrbealadele ja mujale, 26. juunil küüditati Krimmist ka armeenlased, bulgaarlased ja kreeklased.

1945. aastal tühistati krimmitatarlaste autonoomia, Krimmi ANSV-st sai Krimmi oblast.

1948. aastal eraldati Sevastopol Krimmi oblastist, Sevastopolist sai Vene NFSV keskalluvusega linn.

19. veebruaril 1954 anti Krimmi oblast üle Ukrainale. Koos Krimmi oblastiga sai Ukraina NSV faktiliselt ka Sevastopoli linna, mis juriidiliselt siiski kinnitamist pole leidnud.

1978. aastal võeti vastu Ukraina NSV uus põhiseadus, mille kohaselt Sevastopolist sai Ukraina NSV keskalluvusega linn.

2014. aasta veebruari lõpust ei allunud Sevastopol Kiievile. Kriis algas pärast Ukraina presidendi Viktor Janukovõtši põgenemist, tema ametist tagandamist Ukraina Ülemraada poolt ning valitsuse vahetumist üleminekuvalitsusega. Krimmis puhkesid meeleavaldused. Tänavatele tulid inimesed, kes olid vastu võimuvahetusele Kiievis ning soovisid lähedasemaid sidemeid Venemaaga. Seevastu Krimmi tatarlased ja ukrainlased avaldasid meelt Kiievi uue võimu toetuseks. Venemaa suurendas Ukraina valitsuse nõusolekuta varjatult oma sõjavägede kohalolekut Krimmi poolsaarel. Kasutades oma eraldusmärkideta sõdureid (vt Rohelised mehikesed) ja relvastades kohalikke võitlejaid, võttis Venemaa oma kontrolli alla valdava osa poolsaarel asuvatest sõjaväeobjektidest ja administratiivhoonetest. 28. veebruaril hõivati Simferopoli ja Sevastopoli lennujaam ning hävitati telekommunikatsiooni- ja internetiside Krimmi ja ülejäänud Ukraina vahel. 16. märtsil korraldas Krimmi Vabariigi Ülemnõukogu ebaseadusliku referendumi Krimmi poolsaare saatuse üle.[4] 20. märtsil kiitis Venemaa Riigiduuma heaks Sevastopoli liitumise Venemaa Föderatsiooniga föderaalalluvusega linnana. ÜRO ja enamik maailma riike seda ei tunnista.

Vaata ka

Viited

Välislingid