Ülehelipauk: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
PResümee puudub
Resümee puudub
2. rida: 2. rida:




[[Pilt:Sonic boom.svg|pisi|Ülehelipauk, kui lennuk lendab kiirusel [[Machi arv|Mach]] 2,92. Vaatleja kuuleb pauku siis, kui lööklaine jõuab temani.]]
[[Pilt:Sonic boom.svg|pisi|Ülehelipauk, kui lennuk lendab kiirusel [[Machi arv|Mach]] 2,92. Vaatleja kuuleb pauku siis, kui lööklaine jõuab temani]]


'''Ülehelipauk''' on [[lööklaine]]ga kaasnev kahuripaugu sarnane heli, mille tekitab [[helibarjäär]]i ületanud ja [[ülehelikiirus]]el liikuv [[keha]], näiteks [[lennuk]], [[rekordauto]] või [[meteoorkeha]].
'''Ülehelipauk''' ehk '''kompressioonilöök''' on [[lööklaine]]ga kaasnev kahuripaugu sarnane heli, mille tekitab [[helibarjäär]]i ületanud ja [[ülehelikiirus]]el liikuv [[keha]], näiteks [[lennuk]] või [[meteoorkeha]]. Õhu äkilise kokkusurumisega kaasneb temperatuuri tõus.


Kuivas õhus [[temperatuur]]il 20 °C on [[helikiirus]] 1236,5 km/h; reisilennukite lennukõrgusel õhutemperatuuril –50 °C, on helikiirus 1078,7 km/h.
Kuivas õhus [[temperatuur]]il 20 °C on [[helikiirus]] 1236,5 km/h; reisilennukite lennukõrgusel –50 °C juures on helikiirus 1078,7 km/h.

[[Kategooria:Lennundus]]
[[Kategooria:Aerodünaamika]]

Redaktsioon: 11. mai 2020, kell 09:31


Ülehelipauk, kui lennuk lendab kiirusel Mach 2,92. Vaatleja kuuleb pauku siis, kui lööklaine jõuab temani

Ülehelipauk ehk kompressioonilöök on lööklainega kaasnev kahuripaugu sarnane heli, mille tekitab helibarjääri ületanud ja ülehelikiirusel liikuv keha, näiteks lennuk või meteoorkeha. Õhu äkilise kokkusurumisega kaasneb temperatuuri tõus.

Kuivas õhus temperatuuril 20 °C on helikiirus 1236,5 km/h; reisilennukite lennukõrgusel –50 °C juures on helikiirus 1078,7 km/h.