Merepiirita riik: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
resümee puudub
Resümee puudub
PResümee puudub
Kaks merepiirita riiki – [[Usbekistan]] ja [[Liechtenstein]] – piirnevad ainult merepiirita riikidega.
 
Kolme riiki ümbritseb ainult ühe riigi territoorium. Selliseid riike nimetatakse [[enklaav]]id<nowiki/>eks. [[Itaalia]] territoorium ümbritseb [[San Marino]]<nowiki/>t ja [[Vatikan|Vatikani]]. [[Lesoto|Lesothot]] ümbritseb [[Lõuna-Aafrika Vabariik]].
 
Kaks naaberriiki on seitsmel merepiirita riigil: [[Mongoolia]]l, [[Nepal]]il, [[Bhutan]]il, [[Svaasimaa]]l, Liechtensteinil, [[Andorra]]l, [[Moldova]]l ning tunnustamata riikidel [[Lõuna-Osseetia]]l ja [[Transnistria]]l.
Merepiirita on suurem osa [[Nõukogude Liit|Nõukogude Liidu]] lagunemisel tekkinud riikidest (9 15-st). [[Armeenia]], [[Aserbaidžaan]], [[Türkmenistan]] ja [[Usbekistan]] paiknevad täies ulatuses sellises piirkonnas, kus on üksnes [[Siseveekogu|siseveekogud]].
 
Tavaliselt seondubseostub merepiiri puudumine majandusliku mahajäämusega, eriti kui riik paikneb [[mererannik]]ust väga kaugel ning on kõrge ja mägise pinnamoega, sest see ei võimalda [[merekaubandus]]t ega [[kalapüük]]i ning pärsib teiste riikidega suhete arendamist. Niisugused riigid on näiteks [[Afganistan]], [[Nepal]] ja [[Bhutan]].
 
Kui aga riik paikneb keset majanduslikult arenenud piirkonda, võib selle arengutase olla kõrge. Niisugused riigid on näiteks [[Šveits]], [[Liechtenstein]] ja Andorra.
136 642

muudatust

Navigeerimismenüü