Van Dycki pruun: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Resümee puudub
30. rida: 30. rida:


[[Kategooria:Orgaanilised värvipigmendid]]
[[Kategooria:Orgaanilised värvipigmendid]]
[[Kategooria:Pruunid värvitoonid]]

Redaktsioon: 4. aprill 2020, kell 16:24

Värviproov 18 on van Dycki pruun pigment. Käsitsi koloreeritud illustratsioon käsiraamatust "The theory and practice of landscape painting in water-colours" (1871)

Van Dycki pruun, nimetatud flaami maalikunstniku Anthonis van Dycki järgi, ehk kasseli pruun või kasselpruun[1], ka kölni muld[2], on 90% orgaanilisest ainesest koosnev pruun looduslik värvipigment, mida saadakse pruunsöest, turbast või nende sisaldusega mullast[3][4]. Sisaldab osaliselt hüdreeritud raud(III)oksiidi, osaliselt hüdreeritud mangaanoksiidi ja huumushappeid[5].

Värvainete indeksis kannab looduslik van Dycki pruun tähiseid NBr8 (Natural Brown 8) ja 77727[6].

Sõnavara

Eesti keeles pole pigmendi nimetusest tuletatud värvuse nimetust, ingliskeelsed Van Dyck brown ning Vandyke brown on eesti keelde tõlgitud kui sügavpruun[7].

Omadused

Värvus võib värvikihi paksusest ja kihtide arvust sõltuvalt varieeruda puhtast mustast punakasvioletse varjundiga kuni hallika pruunini[8]. Pigment on laseeriv ja vähese katvusega, otseses päikesevalguses kergesti pleekiv. Eri piirkondadest pärit pigmendid võivad omadustelt, koostiselt ja värvuselt kergelt erineda. Ei lahustu naftast saadud lahustites, näiteks petrooleumis, kuid huumushapete tõttu lahustub aluselises keskkonnas. Põleb tõrvja suitsuga ja jätab halli põlemisjäägi[9]. Pole ilmastikukindel, ei soovitata kasutada välistingimustes[10].

Asendajad

Tänapäeval müüakse sama nime all sarnase värvusega, kuid teise koostisega pigmente, tuntuimad asendajad on mangaanhüdroksiid (Pigment Brown 8)[11] ja huumushappe naatriumisoolad (Pigment Brown 12)[12], mõlemad sügava tumepruuni värvusega.

Sarnase tooniga on puusöe- või mangaanmustast ja sünteetilistest raudoksiididest kokku segatud värv [13] või mõni bituumenit sisaldav pruun pigment[14].

Ajaloost

Esineb maalikunstis alates 17. sajandist. Saksamaal olid värvipigmendi saamise piirkonnad Kasseli ja Kölni ümbrus, mille järgi on pigment samuti nimetatud[15]. Palju kasutas seda Peter Paul Rubens, kes pigmenti kuldookriga segades saavutas pehme läbipaistva pruuni tooni, mis eriti hästi on säilinud vaigust valmistatud maalilakkide all. 19. sajandil kasutati Van Dycki pruuni massiliselt nii õli- kui ka akvarellvärvis[16].

Hiljem on värvi tihedalt kasutanud Bob Ross oma telesaates "The Joy of Painting".

Viited

Välislingid