Taliolümpiamängud: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
P kümnend > aastakümme
9. rida: 9. rida:
Erinevalt suveolümpiamängudest loendatakse taliolümpiamängude puhul mänge, mitte [[olümpiaad]]e. Sõja tõttu ära jäänud mänge loendamisel ei arvestata.
Erinevalt suveolümpiamängudest loendatakse taliolümpiamängude puhul mänge, mitte [[olümpiaad]]e. Sõja tõttu ära jäänud mänge loendamisel ei arvestata.


Kaua püsis kõige lõunapoolsema talimängude paigana [[Squaw Valley]], ent 1998. aastal sai selleks [[Nagano]]. 2018. aastal asub teisele kohale [[Pyeongchang]] [[Lõuna-Korea]]s. Euroopas on lõunapoolseim taliolümpia-areen [[Sarajevo]] ja 2014. aastast alates [[Sotši]]. Kõige põhjapoolsem linn selles geograafias on seni [[Lillehammer]]. Taliolümpiat on ühtekokku korraldanud vaid kümme riiki, kellele sel kümnendil lisandub veel kaks uut. Osalevaid riike on enim olnud 88 (2014).
Kaua püsis kõige lõunapoolsema talimängude paigana [[Squaw Valley]], ent 1998. aastal sai selleks [[Nagano]]. 2018. aastal asub teisele kohale [[Pyeongchang]] [[Lõuna-Korea]]s. Euroopas on lõunapoolseim taliolümpia-areen [[Sarajevo]] ja 2014. aastast alates [[Sotši]]. Kõige põhjapoolsem linn selles geograafias on seni [[Lillehammer]]. Taliolümpiat on ühtekokku korraldanud vaid kümme riiki, kellele sel aastakümnel lisandub veel kaks uut. Osalevaid riike on enim olnud 88 (2014).


== Taliolümpiamängude alad ==
== Taliolümpiamängude alad ==
34. rida: 34. rida:
*[[Jäähoki olümpiamängudel]]
*[[Jäähoki olümpiamängudel]]


<!--== Viited ==-->
== Viited ==
<references />
<references />



Redaktsioon: 11. märts 2020, kell 23:34

Talioümpiamängud (inglise Winter Olympic Games; prantsuse Jeux olympiques d'hiver[1]) on kaasaegsete olümpiamängude talispordialade üritus, kus võisteldakse lumel ja jääl. Taliolümpiamängud toimuvad iga nelja aasta järel.

Ajalugu

Saksa iluuisutajad Anna Hübler ja Heinrich Burger 1908. aasta OM-il

Taliolümpiamänge peetakse alates 1924. aastast. Tänastest talialadest oli iluuisutamine kavas siiski juba 1908. aasta suveolümpiamängudel Londonis ja 1920. aasta suveolümpiamängudel Antwerpenis. Neist viimastel oli kavas juba ka jäähoki.

Algul toimusid taliolümpiamängud samal aastal suveolümpiamängudega. Alates 1994. aastast peetakse taliolümpiamänge nelja-aastase tsükliga, mis on suveolümpiamängude tsüklist kahe aasta võrra nihkes.

Erinevalt suveolümpiamängudest loendatakse taliolümpiamängude puhul mänge, mitte olümpiaade. Sõja tõttu ära jäänud mänge loendamisel ei arvestata.

Kaua püsis kõige lõunapoolsema talimängude paigana Squaw Valley, ent 1998. aastal sai selleks Nagano. 2018. aastal asub teisele kohale Pyeongchang Lõuna-Koreas. Euroopas on lõunapoolseim taliolümpia-areen Sarajevo ja 2014. aastast alates Sotši. Kõige põhjapoolsem linn selles geograafias on seni Lillehammer. Taliolümpiat on ühtekokku korraldanud vaid kümme riiki, kellele sel aastakümnel lisandub veel kaks uut. Osalevaid riike on enim olnud 88 (2014).

Taliolümpiamängude alad

Tänapäeval kavva kuuluvad olümpiaalad

Vaata ka

Viited

  1. Inglise ja prantsuse keel on olümpiamängude ametlikud keeled.