Juliusz Słowacki: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
resümee puudub
Resümee puudub
PResümee puudub
'''Juliusz Słowacki''' ([[4. september]] [[1809]] [[Kremenets|Krzemieniec]], [[Poola kuningriik]], [[Vene keisririik]]<ref>Tänapäeval Kremenets, [[Ternopili oblast]], [[Ukraina]].</ref> – [[3. aprill]] [[1849]] [[Pariis]]) oli [[poolakad|poola]] [[romantism|romantiline]] luuletaja ja näitekirjanik.
 
Słowacki sündis [[Volõõnia]]s, mis tollal kuulus [[Vene keisririik]]i ja tänapäeval [[Ukraina]]sse. Tema isa Euzebiusz Słowacki oli [[aadel|aadlik]], aga töötas kohalikus [[lütseum]]is [[kirjandusajalugu|kirjandusajaloo]], [[retoorika]], [[poeesia]] ja [[poola keel]]e [[professor]]ina. [[1811]] võttis ta vastu retoorika ja poeesia [[kateeder|kateedri]] juhataja koha [[Vilniuse ülikool]]is, aga suri juba [[1814]]. Poisi kasvatas üles ema Salomea Słowacka, kes oli samuti aadlik, aga tema päritolu on teadmata, teda on peetud nii juudiks kui ka armeenlaseks. [[1818]]. aastal abiellus ema uuesti meditsiiniprofessorimeditsiiniprofessor August Bécuga ja ta pidas kodus kirjanduslikku [[salong]]i.
 
Słowacki oli viljakas kirjanik. Kuigi ta suri 39-aastaselt, anti tema kogutud teosed välja 17 köites. Tema teoste hulka kuuluvad 25 [[näidend]]it ja 253 luuleteost. Ta kirjutas paljudes žanrides: näidendeid, lüürilisi [[poeem]]e, [[kirjanduskriitika]]t, kirju ja mälestusi, kahe [[romaan]]i katkendid ja poliitilise pamfleti. Teda peetakse tänapäeva poola näitekirjanduse isaks. Ta oli ka [[tõlkija]]. Tema kirju emale loetakse kõige kaunimate kirjade hulka kogu [[poola kirjandus]]es. Kuigi ta kirjutas põhiliselt poola keeles, leidub üksikuid teoseid ka [[prantsuse keel]]es.
138 256

muudatust

Navigeerimismenüü