Ristipuu: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 909 baiti ,  2 aasta eest
Täiend.
PResümee puudub
(Täiend.)
[[Pilt:Rist mustahamba tammel.JPG|pisi|Rist [[Mustahamba tamm]]el]]
 
'''Ristipuu''' on [[eesti rahvausund]]is suurem puu, mille koorde on surnu mälestuseks lõigatud [[rist]]. Komme on olnud tavapärane eelkõige [[Lõuna-Eesti]]s, kus see on paiguti tuntud tänapäevalgi<ref name="Rahvakultuuri leksikon">[[Eesti rahvakultuuri leksikon]] (3. trükk). 2007. Koostanud ja toimetanud [[Ants Viires]]. Tallinn, Ühiselu AS trükikoda. Lk 256</ref>.
 
Tihti, kuid mitte alati on ristipuu [[harilik mänd|mänd]] ([[ristimänd]], [[võru keel]]es ''ristipetäi'' ehk ''ristipettäi''). Puude tukka, milles on hulk ristipuid, võidakse nimetada '''ristimetsaks''' (võru keeles ''ristimõts'').
[[Saaremaa]] lääneosas on vahel risti asemel lõigatud puu koorde ka lahkunu [[peremärk]].
 
==Ajaloost==
Andmeid ristipuude kohta on Eestis juba [[17. sajand]]ist. Samalaadseid teateid on ka [[Läti]] alade ja [[Soome]] idaosa kohta. Rist lõigati puusse enamasti teel surnuaiale, harvemini tagasiteel. Seejuures rüübati lonks [[viin]]a. Mälestusohvrina riputati ristipuude külge ka värvilisi lõngu ja paelu. Usuti, et ristipuu takistab surnu koduskäimist.
 
[[Setud]] panid ristipuu alla kõdunema [[lautsi]]<nowiki></nowiki>lauad (surnulava lauad), surnuõled ning surnu pesemiseks kasutatud viha. Mõnikord põletati need tseremoniaalselt<ref name="Rahvakultuuri leksikon"/>.
==Ristipuid==
*[[Iia ristimänd]]
* [[Põlispuu]]
* [[Pühapuu]]
 
== Viited ==
{{Viited|allikad=
}}
 
==Kirjandust==

Navigeerimismenüü