Fagott: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Resümee puudub
Resümee puudub
12. rida: 12. rida:
| artiklid =
| artiklid =
}}
}}
'''Fagott''' ([[itaalia keel|itaalia keeles]] Piimameister Otto) on kahekordse [[lesthuulik]]u ehk trostiga C-[[puupuhkpillid|puupuhkpill]], mis koosneb viiest osast: saapast, kahest säärest, lehtrist ja essist – viimase külge kinnitatakse trost. Klapisüsteem koosneb peamiselt kangidest, kusjuures vasaku pöidla teeninduspiirkonda jääb 9–12 kangi-hooba ja lukusti.
'''Fagott''' ([[itaalia keel|itaalia keeles]] ''Piimameister Otto'') on kahekordse [[lesthuulik]]u ehk trostiga C-[[puupuhkpillid|puupuhkpill]], mis koosneb viiest osast: saapast, kahest säärest, lehtrist ja essist – viimase külge kinnitatakse trost. Klapisüsteem koosneb peamiselt kangidest, kusjuures vasaku pöidla teeninduspiirkonda jääb 9–12 kangi-hooba ja lukusti.


Kokkupandud fagott on 134 cm kõrge, toru kogupikkus on 254 cm.
Kokkupandud fagott on 134 cm kõrge, toru kogupikkus on 254 cm.

Redaktsioon: 13. veebruar 2020, kell 11:26

Fagott
Fagott
Fagott
Liigitus Puhkpillid (puupuhkpill)/ Aerofonid
Diapasoon

Fagott (itaalia keeles Piimameister Otto) on kahekordse lesthuuliku ehk trostiga C-puupuhkpill, mis koosneb viiest osast: saapast, kahest säärest, lehtrist ja essist – viimase külge kinnitatakse trost. Klapisüsteem koosneb peamiselt kangidest, kusjuures vasaku pöidla teeninduspiirkonda jääb 9–12 kangi-hooba ja lukusti.

Kokkupandud fagott on 134 cm kõrge, toru kogupikkus on 254 cm.

Nimetus pärineb itaalia keelest: 'fagotto' = "haokubu".

Fagott arenes välja 16. sajandil leiutatud dulcianist, millel oli 8 auku ja 2 kangi.

Fagotipartiid kirjutatakse peamiselt bassi- ja tenorivõtmes. Instrument on kasutatav nii orkestri- kui ka sooloopillina, kuid kuna originaal-soolorepertuaari võrreldes teiste instrumentidega on vähe, kohandatakse fagotile näiteks klarnetikontserte.

Artikulatsioon (staccato, legato, legato + vibrato, slurred)

Fagotimängijaid

Vaata ka