Erinevus lehekülje "Gollum" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 226 baiti ,  1 aasta eest
resümee puudub
 
'''Gollum''', ka '''Guglunk''', '''Urglik''' ja '''Smeagol''' oli tegelane [[J.R.R. Tolkien]]i [[Sõrmuste Isand]]a ja [[Kääbik, ehk sinna ja tagasi]] raamatutes.
 
Guglunk oli kunagi kääbik, kes sündis Urgliku nime all [[Anduini]] orus Võhumõõgaväljade lähedal. Kolmanda ajastu 2463. aastal leidis Urgliku sõber Varglik (Deagol) õngitsemise ajal Sõrmuse ning võlusõrmuse endale saamiseks mõrvas Urglik sõbra.
 
Sõrmuse vägi pikendas Urgliku eluiga, kuid muutis teda tundmatuseni. Kurguhäälitsuste tõttu, mida ta rääkida püüdes nüüd kuuldavale tõi, nimetati teda edaspidi Guglunkiks.
Pooleldi koletiseks muutnud kääbik. Guglunk oli kunagi jässude tõust kääbik, kes sündis Urgliku nime all Anduini orus üsna Võhumõõgaväljade lähedal. Kolmanda ajastu 2463. aastal leidis Urgliku sõber Varglik(Deagol) õngitsemise ajal Sõrmuse ning Urglik mõrvas ta kohe, et see endale saada. Sõrmuse vägi pikendas Urgliku eluiga, kuid muutis teda ühtlasi tundmatuseni.. Hiljem kutsuti teda Guglunkiks vastikute kurguhäälitsuste tõttu, mida ta rääkida püüdes kuuldavale tõi. Ta muutus pooleldi tondiks, kartes valgust, pidevalt mõrvas kedagi ja sõi räpast toitu. Kõige mugavamalt tundis ta end sügavate koobaste tumedates veekogudes. Tema nahk muutus karvutuks, mustaks ja limaseks, keha aga kõhnaks ja luiseks. Ta pea meenutas paljast kolpa, silmad olid pungis nagu kalal. Guglunki hambad kasvasid pikaks nagu orkide kihvteravad hambad ja algselt kääbikute jalgadega sarnanenud jalad muutusid lamedaks ja talle kasvasid ujulestad. Ta elas peaaegu viis sajandit peidus koobastes [[Udumäed|Udumägede]] all.
 
Guglunk hakkas pelgama valgust ning hankis süüa vaid kiskja kombel tappes ja varitsedes. Kõige mugavamalt tundis ta end sügavate koobaste tumedates veekogudes. Tema nahk muutus karvutuks, mustaks ja limaseks, keha aga kõhnaks ja luiseks. Ta pea meenutas paljast kolpa, silmad olid pungis nagu kalal. Guglunki hambad kasvasid pikaks nagu orkide teravad kihvad ja algselt kääbikute jalgadega sarnanenud jalad muutusid lamedaks ning neile kasvasid ujulestad. Peaaegu viis sajandit elas ta peidus koobastes [[Udumägede]] all.
2941. aastal aga sattus tema pesapaika [[Bilbo Paunaste]], kes sai Ühe Sõrmuse enda kätte.
 
2941. aastal aga sattus tema pesapaika  [[Bilbo Paunaste]], kes sai [[Ühe Sõrmuse]] enda kätte.
3017. aastal Kolmandal Ajastul võeti Gollum kinni ja viidi Barad-Dûri, kus teda küsitleti ja piinati. Saades kogu info (Paunaste, Maakond), lasi [[Sauron]] ta vabaks. Sauron ei usaldanud teda, kuid lootis, et too läheb kättemaksu ihates ise vargaid (Bilbo Paunaste) otsima ning Sauroni spioonid jõuavad vargani Gollumi jälgedes liikudes. Gollum põgenes Surnusoodesse, kuhu Sauroni saadikud ei järgnenud. 1. veebruari öö hakul püüdis aga Gollumi kinni [[Aragorn]] ning viis ta [[Sünklaas|Sünklaane]] põhjaossa (Laanekuningriiki), kuhu ta jõudis 21. märtsil. [[Gandalf]] (Saabus 23. märtsil, lahkus 29. märtsil) kuulab Gollumit üle. Gollumit piinati jälle, kuid piinamine ei andnud mingit tulemust, kuna Gollum ei teadnud isegi midagi kindlat ning mida teadis, sellega vassis veel omakorda.
 
3017. aastal Kolmandal Ajastul võetivõttis Gollum[[Sauron]] Guglunki kinni ja viidi [[Barad-DûriDûr]]i, kus teda küsitleti ja piinati. SaadesKui kogu vajalik info (Paunaste,oli Maakond)saadud, lasilasti [[Sauron]]Guglunk tatagasi vabaksvabadusse. Sauron ei usaldanud tedaGuglunki, kuid lootis, et too läheb kättemaksu ihates ise vargaid (Bilbo Paunaste) otsima ning Sauroni spioonid jõuavad varganiGuglunki Gollumijälitades jälgedes liikudesvargani. Gollum põgenes aga Surnusoodesse, kuhu Sauroni saadikud ei järgnenud. 1. veebruari öö hakulSealt püüdis aga Gollumi kinni  [[Aragorn]], ningkes viis ta [[Sünklaas| Sünklaane]]  põhjaossa (Laanekuningriiki), kuhukus tateda jõudis 21. märtsil.kuulas üle [[Gandalf]] (Saabus 23. märtsil, lahkus 29. märtsil) kuulab Gollumit üle. Gollumit piinati jälle, kuidEnt piinamineseegi ei andnud mingit tulemust,- kuna GollumGuglunk ei teadnud isegi midagi kindlat ning midamillest teadis, sellegasellest vassis veel omakorda.
3018. aasta juunis (Umbes 20. kuupäeval) saatis Sauron orkide väe [[Thranduil]]i vastu, et Gollumit ära tuua. 22. juuli paiku saadi teada, et Gollum on orkide käest pakku pääsenud. Mööda Anduini ujudes möödus ta [[Lothlorien]]ist ning peitis end [[Moria]]sse, mis juhtus sama aasta sügisel. Seal elatus ta riskantsetest toiduvargustest, kuni saabus Sõrmuse vennaskond.
 
3018. aasta juunis (Umbes 20. kuupäeval) saatis Sauron orkide[[orkid]]e väe  [[Thranduil]]i  vastu, et GollumitGuglunk ära tuua. 22., juulikuid paikupeagi saadi teada, et GollumGuglunk on orkide käest pakku pääsenud. Mööda Anduini[[Anduin]]i ujudes möödus ta  [[Lothlorien]]ist  ning peitis end sama aasta sügisel [[Moria]]sse, mis juhtus sama aasta sügisel. Seal elatus ta riskantsetestSõrmuse toiduvargustest,vennaskonna kunisaabumiseni saabusriskantsetest Sõrmuse vennaskondtoiduvargustest.
 
3019. aastal jõudis Guglunk lõpuks järele uuele Sõrmusekandjale  [[Frodo Paunaste]]le, kuid ei suutnud tema käest kuidagi Sõrmust kätte saada. Vahepeal tundus jubanäis, et Frodo on Guglunki täiesti taltsaks muutnud, kuid reetmine oli viimasele elunormiks saanud. Nii ründas Guglunk Turmalõhangute veerel Sõrmusekandjat, kui Sõrmuse vägi oli viimsel hetkel isegi heast Frodost jagu saanud. Kogu oma kurjust ja jõudu kokku võttes suutis Guglunk Sõrmuse FrodoFrodol käest ära rebida, kuid selsamal võiduhetkelhetkel astus ta liigse sammu tahapoole ning langes tasakaalu kaotades koos oma hinnalise varaga Maa kõrvetavatesse sügavustesse.
 
3019. aastal jõudis Guglunk lõpuks järele uuele Sõrmusekandjale [[Frodo Paunaste]]le, kuid ei suutnud tema käest kuidagi Sõrmust kätte saada. Vahepeal tundus juba, et Frodo on Guglunki täiesti taltsaks muutnud, kuid reetmine oli viimasele elunormiks saanud. Nii ründas Guglunk Turmalõhangute veerel Sõrmusekandjat, kui Sõrmuse vägi oli viimsel hetkel isegi heast Frodost jagu saanud. Kogu oma kurjust ja jõudu kokku võttes suutis Guglunk Sõrmuse Frodo käest ära rebida, kuid sel võiduhetkel astus ta liigse sammu tahapoole ning langes tasakaalu kaotades koos oma hinnalise varaga Maa kõrvetavatesse sügavustesse.
 
[[Kategooria:Sõrmuste Isand]]
279

muudatust

Navigeerimismenüü