Voogu astunu: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
P HC: eemaldatud Kategooria:Budistid
Viimsi (arutelu | kaastöö)
Resümee puudub
1. rida: 1. rida:
{{Budism}}
{{Budism}}
'''Sotāpanna''' ([[Paali keel|Paali keeles]]), '''śrotāpanna''' ([[sanskriti keel|sankriti keeles]])''<ref>Meditative States in Tibetan Buddhism By Lati Rinpoche, Denma Locho Rinpoche, Leah Zahler, Jeffrey Hopkins. pg 63</ref>), "stream-winner",<ref>{{cite web|url=http://www.accesstoinsight.org/glossary.html#sotapanna|title=A Glossary of Pali and Buddhist Terms|publisher=[[Access to Insight]]|accessdate=2010-08-22}}</ref> or "stream-entrant"<ref>{{cite web|last1=Snyder|first1=David|title=Definition of a Buddhist|url=http://www.thedhamma.com/definition.htm|website=The Dhamma}}</ref> on [[budism|budismis]] inimene, kes on mõistnud [[Dharma|Dharmat]] ja asunud õilsale [[Kaheksaosaline tee|kaheksaosalisele teele]], et jõuda [[Nirvaana|Nirvaanasse]].
'''Vooguastunu''' ([[paali keel]]es ''sotāpanna'', [[sanskriti keel]]es ''srotāpanna'') on isik, kes on astunud [[Arahant|arahandiks]] saamise teele ning on purustanud esimesed kolm kümnest [[sansaara]]s hoidvast köidikust. Vooguastunust saab arahant pärast maksimaalselt seitset uuestisündi. Ta ei sünni enam madalamatesse maailmadesse, vaid ainult inimese või jumalolendina (paali, sanskriti k. ''[[deva]]'').

[[Theravaada]] koolkonna järgi on õilsa teel neli taset, millest esimene on Sotāpanna.
*Teine on [[ükskordnaasja]] (skr sakr´dāgāmin; pl sakadāgāmin): isik, kel on vaja inimesena sündida veel vaid üks kord.
*Kolmas on [[mittenaasja]] (skr, pl anāgāmin): isik, kes ei sünni enam tavalise inimesena; mõnede tekstide põhjal sünnib ta mõnes kõrgemas taevas arhatina, teiste põhjal aga ei naase enam madalamatesse seisunditesse ja jõuab arhati seisundisse ikka inimkujul.
*Neljas on [[arhat]], isik, kes on ületanud kannatused ja jõudnud nirvaanasse.
*Seda, kes ei asu ühelgi neist neljast astmest, nimetatakse tavaliseks inimeseks ehk lihtinimeseks (skr pr´thagjana).

Sotāpanna on purustanud kolm esimest [[Köidikud|köidikut]] kümnest:
#'''isikupõhine vaade''' (paali k. ''sakkāya-diṭṭhi'', sanskriti k. ''satkāya dṛṣṭi''), vaade, mille puhul keerukat psühho-füüsiliste agregaatide kogumit peetakse isikuks, isiksuseks, "iseks" või minaks;
#'''skeptiline kahtlus''' (paali k. ''vicikicchā'', sanskriti k. ''vicikitsā''), kõhklus või usaldamatus Buddha, dharma või sangha suhtes ning sõltuvusliku tekke õpetuse suhtes. Selline kahtlus tekitab kindluse, julguse ja arukuse puudust;
#'''riitustesse ja rituaalidesse klammerdumine''' (paali k. ''sīlabbata-parāmāsa'', sanskriti k. ''śīlavrataparāmārśa''), ekslik vaade, mille kohaselt üksnes käitumisjuhiste, ettekirjutuste ja tseremooniate täitmine on piisav meele puhastamiseks. Selline uskumus võib viia iseenda ja teiste elusolendite kahjustamiseni, näiteks askeesi praktiseerimise või loomade ohverdamiseni.

== Etümoloogia ==
Sõna ''sotāpanna'' on paali keelest otsetõlkes "see, kes sisenes (''āpanna'') (jõe)voolu/voogu/voolusesse (''sota'')" ehk voogusattunu. Üldjuhul kasutatakse seda sõna erinevates keeltes paalikeelse variandina.


== Vaata ka ==
== Vaata ka ==
7. rida: 21. rida:
*[[Arhat]]
*[[Arhat]]
*[[Bodhisattva]]
*[[Bodhisattva]]

== Viited ==
{{viited}}


[[Kategooria:Budism]]
[[Kategooria:Budism]]

Redaktsioon: 10. november 2019, kell 14:37

Sotāpanna (Paali keeles), śrotāpanna (sankriti keeles)[1]), "stream-winner",[2] or "stream-entrant"[3] on budismis inimene, kes on mõistnud Dharmat ja asunud õilsale kaheksaosalisele teele, et jõuda Nirvaanasse.

Theravaada koolkonna järgi on õilsa teel neli taset, millest esimene on Sotāpanna.

  • Teine on ükskordnaasja (skr sakr´dāgāmin; pl sakadāgāmin): isik, kel on vaja inimesena sündida veel vaid üks kord.
  • Kolmas on mittenaasja (skr, pl anāgāmin): isik, kes ei sünni enam tavalise inimesena; mõnede tekstide põhjal sünnib ta mõnes kõrgemas taevas arhatina, teiste põhjal aga ei naase enam madalamatesse seisunditesse ja jõuab arhati seisundisse ikka inimkujul.
  • Neljas on arhat, isik, kes on ületanud kannatused ja jõudnud nirvaanasse.
  • Seda, kes ei asu ühelgi neist neljast astmest, nimetatakse tavaliseks inimeseks ehk lihtinimeseks (skr pr´thagjana).

Sotāpanna on purustanud kolm esimest köidikut kümnest:

  1. isikupõhine vaade (paali k. sakkāya-diṭṭhi, sanskriti k. satkāya dṛṣṭi), vaade, mille puhul keerukat psühho-füüsiliste agregaatide kogumit peetakse isikuks, isiksuseks, "iseks" või minaks;
  2. skeptiline kahtlus (paali k. vicikicchā, sanskriti k. vicikitsā), kõhklus või usaldamatus Buddha, dharma või sangha suhtes ning sõltuvusliku tekke õpetuse suhtes. Selline kahtlus tekitab kindluse, julguse ja arukuse puudust;
  3. riitustesse ja rituaalidesse klammerdumine (paali k. sīlabbata-parāmāsa, sanskriti k. śīlavrataparāmārśa), ekslik vaade, mille kohaselt üksnes käitumisjuhiste, ettekirjutuste ja tseremooniate täitmine on piisav meele puhastamiseks. Selline uskumus võib viia iseenda ja teiste elusolendite kahjustamiseni, näiteks askeesi praktiseerimise või loomade ohverdamiseni.

Etümoloogia

Sõna sotāpanna on paali keelest otsetõlkes "see, kes sisenes (āpanna) (jõe)voolu/voogu/voolusesse (sota)" ehk voogusattunu. Üldjuhul kasutatakse seda sõna erinevates keeltes paalikeelse variandina.

Vaata ka

Viited

  1. Meditative States in Tibetan Buddhism By Lati Rinpoche, Denma Locho Rinpoche, Leah Zahler, Jeffrey Hopkins. pg 63
  2. "A Glossary of Pali and Buddhist Terms". Access to Insight. Vaadatud 22. augustil 2010.
  3. Snyder, David. "Definition of a Buddhist". The Dhamma.