Erinevus lehekülje "Aleksandr Glazunov" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
resümee puudub
P
P
 
| Sündinud = [[10. august]] [[1865]]<br>[[Peterburi]], [[Venemaa Keisririik]]
| Surnud = [[21. märts]] [[1936]]<br>[[Pariis]], [[Prantsusmaa]]
| Stiil = [[Romantilineromantiline muusika]]
| Amet = [[helilooja]], muusikapedagoog, [[dirigent]]
}}
'''Aleksandr''' Konstantinovitš '''Glazunov''' ([[10. august]] [[1865]] [[Peterburi]] – [[21. märts]] [[1936]] [[Pariis]]) oli vene hilisromantismi [[helilooja]], [[muusikapedagoog]] ja [[dirigent]].
 
Glazunov jäi noore mehena silma [[Mili Balakirev]]ile, kes suunas ta õppima [[Nikolai Rimski-Korsakov]]i juurde. Klaverimänguga hakkas Glazunov tegelema üheksa- ja komponeerimisega 11-aastaselt. Aastatel 1905–1928 oli ta [[Peterburi konservatoorium]]i rektor, siis lahkus ta [[Nõukogude Liit|Nõukogude Liidust]] ega naasnud enam kunagi. Glazunovi tuntuim õpilane Peterburis oli [[Dmitri Šostakovitš]]. Alates 1928. aastast vahetas Glazunov tihti elukohti, resideerides nii Euroopa eri paigus kui ka [[USA|Ameerika Ühendriikides]]üheteistaastaselt.
 
Aastatel 1905–1928 oli ta [[Peterburi konservatoorium]]i rektor, siis lahkus ta [[Nõukogude Liit|Nõukogude Liidust]] ega naasnud enam kunagi. Glazunovi tuntuim õpilane Peterburis oli [[Dmitri Šostakovitš]]. Alates 1928. aastast vahetas Glazunov tihti elukohta, resideerides nii Euroopa eri paigus kui ka [[USA|Ameerika Ühendriikides]].
[[Tallinna Konservatoorium]] valis Glazunovi 1935. aastal oma auprofessoriks, võttes arvesse, et Peterburi konservatooriumis oli ta mitme Eesti helilooja (sh [[Juhan Aavik]]u ja [[Artur Lemba]]) õpetajaks ning paaril korral käis ka Eestis oma helitöid juhatamas.<ref>Juhan Aavik. Aleksander Konstantinovič Glasunov †. Muusikaleht nr 3, 1936</ref>
 
[[Tallinna Konservatoorium]] valis Glazunovi 1935. aastal oma auprofessoriks, võttes arvesse, et Peterburi konservatooriumis oli ta mitme Eesti helilooja (sh [[Juhan Aavik]]u ja [[Artur Lemba]]) õpetajaksõpetaja ning paarilkäis korralpaar käiskorda ka Eestis oma helitöid juhatamas.<ref>Juhan Aavik. Aleksander Konstantinovič Glasunov †. Muusikaleht nr 3, 1936</ref>
 
Glazunov suri 1936. aastal Pariisis.
 
Glazunovi tuntud teoste hulka kuuluvad tema üheksa sümfooniat, millest viimane jäi lõpetamata. Seejuures kirjutas ta oma Esimeneesimese sümfoonia 1881. aastal, mil helilooja oli vaid 16-aastane. Veel on ta tuntud oma instrumentaalkontsertide, eriti Saksofonikontserdisaksofonikontserdi, kolme balleti ja kammermuusika poolest.
 
1897. aastal dirigeeris Glazunov [[Sergei Rahmaninov]]i esimese sümfoonia esiettekannet, mis ebaõnnestus ja põhjustas Rahmaninovile kolmeaastase [[depressioon]]i, mille jooksul ei kirjutanud ta ühtegi teost. Vähemalt Rahmaninovi abikaasa sõnul oli läbikukkumise põhjuseks Glazunovi alkoholijoobes dirigeerimine.
==Välislingid==
{{commons|Category:Alexander Glazunov|Aleksandr Glazunov}}
*[http://imslp.org/wiki/Category:Glazunov,_Alexander Noote Glazunovi muusikaga ''International Music Score Library Project'''isProjectis]
{{Romantism}}
 
126 071

muudatust

Navigeerimismenüü