Erinevus lehekülje "Lihavõttesaar" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
Rongorongo lauad on täidetud [[hieroglüüf]]idega, mida ei osata tänapäeval dešifreerida. Rapanuilaste hävitamine eelnes nende kultuuri tundmaõppimisele. Viimasel ajal on hakatud arvama, et rongorongo laudadel ei kasutatagi konkreetset kirjasüsteemi, vaid kirjaeelseid märke, mis abistasid meelespidamist, ja neid laudu ei loetud, vaid jutustati. Kuid see pole kaugeltki üldtunnustatud seisukoht.
 
Saarel on palju üleelusuurusi inimkujusid ehk [[moai]]sid. Need on valmistatud [[Monoliit (kunst)|monoliit]]idestidena, välja raiutud ühest kivist. Algselt olid kujudel silmad<ref name="Heyerdahl">Thor Heyerdahl "Aadama jälgedes"</ref> ja "müts". Suurim neist asub "Paro" platool ja kaalub 82 tonni ning on 9,8 meetri kõrgune. On täpselt teadmata, mil moel nad oma asukohta viidi. Oletatavasti toimus see nööride ja puust rullide abil ning võis kaasa aidata metsade hävitamisele saarel. Eurooplaste saabumise ajaks olid rapanuilased jõudnud juba unustada, kuidas kujusid teisaldati, ja rääkisid eurooplastele, et need olevat jumalikul tahtel ise "kõndinud".
 
[[Thor Heyerdahl]]i 1986.–1988. aastate ekspeditsioonid tõestasid rapanuilaste väidet [[Tšehhoslovakkia]] inseneri [[Pavel Pavel]]i teooria põhjal, mis väitis, et kujusid liigutati püstiasendis. Köie abil, mille üks ots oli seotud kuju tippu, teine jalamile, oli võimalik kujusid püstiasendis edasi liigutada käputäie inimeste abil.<ref name="Heyerdahl" />
24 868

muudatust

Navigeerimismenüü