Falklandi sõda: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
(* 2011, Darlow Smithson, Channel 4, [https://m.youtube.com/watch?v=PBJ99bIhAVk?hl=et&gl=EE& Falklands' Most Daring Raid (Avro Vulcan, XM607)], youtube.com)
Resümee puudub
Normaalsed suhted kahe riigi vahel taastati 1989 tingimusel, et saarte riikliku kuuluvuse küsimust enam ei arutata.
 
==Viited Eellugu ==
Sõjale eelnenud perioodil kannatas Argentiina majandusliku seisaku all, millele lisas riigisisesesse segadusse ka pidev juhtiv militaarpersonali vahetus. 1981. aasta detsembris tõusis teiste hulgas võimule admiral Jorge Anaya, kes toetas mõtet, et Falklandi saared kuuluvad neile, ning need tuleb enda kontrolli alla võtta kasutades kõiki sõjalisi vahendeid. Siiski uskus ta, et seda tehes ei vastaks Britid sõjalise jõuga.
 
Plaanides kasutada sõjalist lähenemist soovisid uued väejuhid tekitada Argentiina inimestes teatud määral patriootlikust, et saada oma ideele kohalike heakskiitu ning boonusena viia nende tähelepanu eemale muudest riigisisestest probleemidest.
 
Kohalik ajaleht ''La Prensa'' avaldas oma veergudel samm-sammult üles kirjutatud plaani, mis pidi jõudma avalikkuse ette, ning milles olid üles märgitud saarte omandamise kõik etapid alates planeerimisest lõpetades otsese sõjalise sekkumisega kui Lääneriigid saari neile vabatahtlikult loovutada ei soovi.
 
Kasvavad pinged saarestiku ümber said oma otsustava tõuke, kui Argentiina mereväelaste poolt infiltreeritud vanaraua otsijate grupp tõstatas Lõuna Georgia saarele Argentiina lipu, mille peale reageeris Brittide patrullalus HMS Endurance. Selle tulemusel otsustasid Argentiina võimud omakorda, et aeg on tegudeks, ning nii kästi valmis seada jõud, mis 2.aprillil pidid saarestiku vallutama.
 
== Argentiinlaste invasioon ==
2.aprillil 1982. aastal sooritasid Argentiinlased operatsiooni Rosario käigus maabumise Falklandi saartele. Invasiooni üritas esialgu takistada saarestiku kuberner Sir Rex Hunt, kellel olid sellel hetkel kasutada vaid üksikud sõdurid ja poliitilised võtted, kuid peagi andis ta juhtimise üle Briti major Mike Normanile.
 
Argentiina vägede tegevus nägi suures pildis ette kolonel Guillermo Sanchez-Sabarotsi amfiibgrupi maabumist, Moody Brooki sõjaväelinnaku vallutamist, Stanly linna lahingut ning viimast rünnakut ja sellele kaasnevat allaandmist valitsuse hoonele.
 
== Brittide poliitiline vastus ==
Kui Brittideni oli jõudnud kuuldus Argentiinlaste pealetungist võttis kaitseministeerium ühendust kuberner Huntiga, kes kinnitas, et Argentiina väed on tõepoolest võtnud kontrolli saarestiku üle. Lisaks kinnitasid kohalikud elanikud raadioühenduse teel BBC ajakirjanikele, et invasioon on tõepoolest toimunud. Sellest tulenevalt anti Falklandi saarte vabastamise juhtumine Admiral Sir John Fieldhousile, kelle tegevused koodnimega ''Operation Corporate'' kestsid saarestikus 1.aprillist 20. juunini (1982). Peale plaanide kinnitamist teisel aprillil määrati Briti valitsuse poolt ka reeglid, mis kehtestasid seda, et kõik saarestikus toimuv peab saama kohest kajastust, et valitsusel oleks lihtsam olukorda kontrollida ning võtta vajadusel vastu poliitilisi otsuseid.
 
== Saarestiku vabastamine ==
Esimesena vallutati Britide poolt tagasi Lõuna Georgia Major Guy Sherdiani juhtimisel. Vaatamata mõningatele tagasilöökidele, mis olid tingitud halvast sügisilmast tekkinud pori tõttu ja Brittide laevastikuni jõudnud allveelaeva häiretest suutsid vabastavad väed grupeeruda ja suunduda lahngusse 24. aprillil. Peale üksikuid konflikte sooritas Sherdian 76 mehega otsese pealetungi Argentiina vägedele saarel, kuid lisaks demonstratiivsele merepommitamisele kahe Briti aluse (''Antrim'' ja ''Plymouth'') poolt otsustasid saare paiknevad Argentiina väed alla anda. Seejärel läks saarelt Londoni poole teele sõnum mille sisu oli: "Meil on hea meel teatada Tema majesteedile, et Lõuna Georgia saarel lehvib nüüdsest meie mereväe omale ka Ühendkuningriigi lipp." Avalikkusele jõudis see sõnum peaminister Margaret Thatcheri vahendusel, kes teatas rõõmusõnumeid kohalikule meediale.
 
Koostöös Kuningliku õhuväega suudeti hävitada Argentiina mereväe põhilise ründealuse ''General Belgrano,'' mille uputamine tõi kaasa ligi poole Argentiina sõjaväelaste kogu kaotustest. Lisaks oli tegemist sedavõrd tähtsa alusega, et Argentiina valitsus tundis, kuidas meresõda hakkab nende kontrolli alt väljuma. Siiski suudeti kaks päeva peale ''General Belgrano'' uputamist anda vastulöök, mille tulemusena läks põhja Brittide alus ''HMS Sheffield,'' mille käigus hukkus 20 ning sai viga 24 mereväelast. Osade allikate väitel olid aga pääsenud meremehed oma riigi edus saart vallutada aga sedavõrd kindlad, et oma põleva aluse taustal päästealustes minema seilates laulsid nad Monthy Pythoni lugu "Always Look on the Bright Side of Life."
 
Peale mõnepäevaseid maalahinguid San Carlos, Goos Greenis, Mount Kentis ja Bluff Covis suutsid Briti koondada brigaadi suuruse väe vabastamaks Stanley linna ala. 11. juuni öösel alustatud rünnakus kandsid Britid mõningaid kaotusi Argentiinlaste hästi üles ehitatud kaitse tõttu, kuid peale kolme päevast sõjapidamist olid Argentiinlaste väed kandnud sedavõrd suuri kaotusi nii elavjõu kui varude osas, et Argentiina brigaadikindral Mario Menendez leppis Brittide kindralmajor Jeremy Mooriga kokku relvarahus.
 
==Viited ==
{{Commonskat|Falklands War}}
{{viited}}
*<ref>{{Raamatuviide|autor=Michael Parson|pealkiri=The Falklands War|aasta=2000|koht=|kirjastus=|lehekülg=}}</ref><ref>{{Raamatuviide|autor=Ott Laanemets, Liivo Laanetu|pealkiri=Meresõda|aasta=2014|koht=Tallinn|kirjastus=|lehekülg=}}</ref><ref>{{Raamatuviide|autor=Gordon Smith|pealkiri=Battle atlas of the Falklands War 1982 by Land, Sea and Air|aasta=2006|koht=|kirjastus=|lehekülg=}}</ref>
* [http://www.margaretthatcher.org/archive/falklands-carrington.asp? Lord Carrington's files on the Falklands]
* [https://archive.is/20120629064047/www.mrecic.gov.ar/portal/seree/malvinas/home.html Secretaría de Relaciones Exteriores, Posición Argentina sobre diversos aspectos de la Cuestión de las Islas Malvinas]
* Page last updated at 11:18 GMT, Saturday, 3 April 2010 12:18 UK, [https://news.bbc.co.uk/2/hi/8599404.stm Scrap dealer who accidentally set off the Falklands War], bbc.co.uk
Anonüümne kasutaja

Navigeerimismenüü