Erinevus lehekülje "Klooster" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 20 baiti ,  2 aasta eest
P
resümee puudub
P
Esimesed teated kloostritraditsioonist pärinevad [[1. aastatuhat|1. aastatuhandest]] eKr tänapäeva [[India]] ja [[Nepaal]]i aladelt.
 
[[Hinduism]]is on teada [[1. aastatuhat|1. aastatuhande]] teisest poolest eKr pärinevaid kloostreid nimetusega '''matha''' ([[sanskriti keel]]es मठ, ''maṭha''), mis olid esialgu tugevasti seotud [[advaita]] vedanta traditsioonidega<ref>Encyclopædia Britannica Online 2009. [https://www.britannica.com/topic/matha]</ref>.
 
Umbes samal ajal kujunesid esimesed [[budism|budistlikud]] kloostrid, '''[[vihaara]]d''' (sanskriti ja paali keeles ''vihāra'' ‘peatuspaik’), nii pühendunute ja maailmast eraldunute asupaiga kui ka institutsiooni tähenduses, mis olid [[Siddhārtha Gautama|Buddha]] ja tema järgijate pikemaajalisemad peatuspaigad vihmaperioodil. Püsivamatest peatuspaikadest kujunesid ajapikku kloostrid ja õppeasutused.<ref>[[Ida mõtteloo leksikon]]. [https://ida-motteloo-leksikon.fandom.com/et/wiki/Vihaara]</ref>
[[Jainism]]is on kloostreid teada alates [[5. sajand eKr|5. sajandist]] eKr ja nende nimetus on laenatud budismist ('vihaara').
 
Kristlaste tagakiusamise aegadel põgenesid paljud [[monoteism]]i pooldajad [[Aafrika]], [[Süüria]], [[Egiptus]]e ja [[Väike-Aasia]] [[kõrb]]etesse ningja mägedesse. Seal jäid nad elama üksi, muust maailmast eemaletõmbunult. Neid hakati nimetama [[eremiit]]ideks (erakuteks) või [[munk]]adeks. Pärast [[Milano edikt]]i (313) kasvas munkade arv. Nendesse piirkondadesse tekkisid terved kogukonnad, kus püüti üksteist [[askees]]iga ületada. Tekkisid kloostrid oma ühiselureeglitega.
 
Ehkki [[koraan]] eitab kloostri tähtsust, on [[islam]]imaailmas kloostritraditsiooni sugemeid eelkõige [[sufism]]is.
 
[[Taoism|Taoismis]] on kloostri (või ka templi) nimetuseks ''guan ''(hiina keeles 觀 ‘vaatlema, jälgima, uurima’)<ref>[[Ida mõtteloo leksikon]]. [https://ida-motteloo-leksikon.fandom.com/et/wiki/Guan]</ref> ning kloostrikorraldus sai eriti oluliseks 'Quanzheni koolkonnas' Põhja-Hiinas Jin dünastia ajal (1115–1234).<ref name=qtbta>{{cite web|title=Quanzhen Tradition|url=http://www.taoists.co.uk/main_files/quanzhen.htm|publisher=British Taoist Association}}</ref>

Navigeerimismenüü