Erinevus lehekülje "Henry Moseley" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 2 baiti ,  1 aasta eest
P
Röntgenkiirgus > röntgenikiirgus
P (→‎top: pisitoimetamine using AWB)
P (Röntgenkiirgus > röntgenikiirgus)
 
| muu =
}}
'''Henry Gwyn Jeffreys Moseley''' (23. november 1887 – 10. august 1915) oli [[Inglismaa|inglise]] füüsik. Ta avastas seaduspärasuse, mis on nimetatud tema nime järgi – Moseley seaduse. Seadus on katseliselt saadud andmete üldistus. Keemiliste elementide [[röntgenikiirgus]]e spektrite (täpsemalt karakteristliku röntgenkiirguse) lainepikkused on kindlas matemaatilises reas, kasvades [[perioodilisussüsteem]]i numbrilises järjekorras. See järjekord näitab aatomituuma laengu suurust, selle kasvu keemiliste elementide perioodilisussüsteemis.
 
Seadus on katseliselt saadud andmete üldistus. Keemiliste elementide [[röntgenikiirgus]]e spektrite (täpsemalt karakteristliku röntgenikiirguse) lainepikkused on kindlas matemaatilises reas, kasvades [[perioodilisussüsteem]]i numbrilises järjekorras. See järjekord näitab aatomituuma laengu suurust, selle kasvu keemiliste elementide perioodilisussüsteemis.
Moseley oli tuttav tolleaegsete [[Ernest Rutherford]]i ja [[Niels Bohr]]i oletustega aatomi struktuuri kohta. Ta otsustas oma katsetega neid kontrollida. 1913. aastal röntgenstruktuurianalüüsil saadud elementide spektreid uurides leidis ta, et [[Antonius van den Broek]]i 1911. aastal välja pakutud hüpotees (perioodilisustabeli keemilise elemendi järjekorranumber, [[aatomnumber]] Z vastab üksüheselt aatomituuma positiivseks nimetatud elektrilaengule) vastab tõele. Tuginedes oma katsete faktidele, vaatas ta üle ja järjekorrastas õigesti keemiliste elementide perioodilisussüsteemi [[alumiinium]]ist kuni [[kuld|kullani]]. Enne Moseley edukat eksperimenti reastati keemiliste elementide aatomid vastavalt nende massile, mis põhjustas ka mõningaid eksitusi elementide järjekorras. Moseley röntgenstruktuurianalüüsil saadud graafik (keemilised elemendid reastatuna oma iseloomuliku röntgenkiirguse järgi moodustavad sirgjooned. Vaata originaaldokumenti välislinkides) elementide kohta ei jätnud võimalust teisitimõtlemiseks – keemiliste elementide järjekord perioodilisussüsteemis põhineb elemendi laengul aatomituumas. Z saab olla täisarvuline suurus (1,2,3.. jne.). Ta tõdes, et perioodilisustabeli järjekorra number Z on tegelik füüsikaline suurus. See on ka kaasaegse vaate aluseks. Moseley hukkus [[Esimene maailmasõda|Esimeses maailmasõjas]] 1915. aastal.
 
Moseley oli tuttav tolleaegsete [[Ernest Rutherford]]i ja [[Niels Bohr]]i oletustega aatomi struktuuri kohta. Ta otsustas oma katsetega neid kontrollida. 1913. aastal röntgenstruktuurianalüüsil saadud elementide spektreid uurides leidis ta, et [[Antonius van den Broek]]i 1911. aastal välja pakutud hüpotees (perioodilisustabeli keemilise elemendi järjekorranumber, [[aatomnumber]] Z vastab üksüheselt aatomituuma positiivseks nimetatud elektrilaengule) vastab tõele. Tuginedes oma katsete faktidele, vaatas ta üle ja järjekorrastas õigesti keemiliste elementide perioodilisussüsteemi [[alumiinium]]ist kuni [[kuld|kullani]]. Enne Moseley edukat eksperimenti reastati keemiliste elementide aatomid vastavalt nende massile, mis põhjustas ka mõningaid eksitusi elementide järjekorras. Moseley röntgenstruktuurianalüüsil saadud graafik (keemilised elemendid reastatuna oma iseloomuliku röntgenkiirguseröntgenikiirguse järgi moodustavad sirgjooned. Vaata originaaldokumenti välislinkides) elementide kohta ei jätnud võimalust teisitimõtlemiseks – keemiliste elementide järjekord perioodilisussüsteemis põhineb elemendi laengul aatomituumas. Z saab olla täisarvuline suurus (1,2,3.. jne.). Ta tõdes, et perioodilisustabeli järjekorra number Z on tegelik füüsikaline suurus. See on ka kaasaegse vaate aluseks. Moseley hukkus [[Esimene maailmasõda|Esimesesesimeses maailmasõjas]] 1915. aastal.
 
==Välislingid==
* [https://www.youtube.com/watch?v=UTp9jAQpf7c Ingliskeelne video Moseley eksperimendist]
* [https://www.youtube.com/watch?v=_KNZiQsUoA8&t=1083s Video Moseley saavutusi käsitlevast loengust]
* [http://www.physics.ox.ac.uk/history.asp?page=Exhibit12 H.Moseley originaalsetestMoseley dokumentidestoriginaaldokumentidest]
 
{{JÄRJESTA:Moseley, Henry}}
107 459

muudatust

Navigeerimismenüü