Erinevus lehekülje "Šutruk-Naḫḫunte III" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
'''Šutruk-Nahhunte III''' oli [[Elam]]i kuningas, kes valitses umbes 717 eKr kuni umbes 699 eKr.
 
Ta on teada [[Babüloonia kroonika]]te kroonikate, [[Assüüria]] allikate ja [[Susa]]st pärinevate pealdiste järgi. Susa tekstid räägivad peamiselt templite ehitustöödest.
 
Assüüria allikad (Dur Šarrukini annaalid) räägivad tülidest Assüüria kuninga [[Šarru-kīn II]]-ga (Sargon II), kes oli eesmärgiks seadnud Babüloonia vallutamise. Selleks ründas ta aastal 710 eKr kõigepealt nõrgemaid naabreid ja liitlasi, sealhulgas Elamit. Oma 12. valitsemisaastal hõivas ta [[Dur-Athara]] linna ning võttis vangi ja küüditas 18 430 selle elanikku. Seejärel hõivas ta [[Sam'una]] ja [[Bab-Duri]] linna ning võttis jälle palju vange. Lõpuks piiras ta [[Bit-Imbi]] linna; et aga Elam oli juba väga nõrgestatud, suundus ta edasi [[Eufrat]]i äärde.
 
Järgmisel aastal oli Assüüria ja Elami vahel jälle tülisid. Pärast [[Ellipi]] kuninga [[Dalta]] surma tekkis võimuvõitlus nähtavasti sellepärast, et Daltal ei olnud pärijaid. Elam saatis 4500 vibukütti troonipretendent [[Nibe]] toetuseks. Assüüria toetas teist troonipretendenti [[Išpabara]]t. Assüüria allikate järgi tõrjusid Assüüria väed Elami väed välja.
 
Aastal 703 eKr saatis Šutruk-Naḫḫunte III "lahingus kartmatu" [[sutid]]e pealiku [[Nergal-naṣir]]i koos kindral [[Tannanu]], ''[[taslisu]]''-ametniku, 10 väejuhiga (''[[rab-kisri]]''), 80 000 vibuküti ja ratsanikuga [[Marduk-Baladan]]ile [[Sîn-aḫḫe-eriba]] (Sanheribi) vastu appi, kuid edutult.
 
 
{{pooleli}}

Navigeerimismenüü