Erinevus lehekülje "Augustiputš" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 92 baiti ,  1 aasta eest
→‎Putš: see puha ekslik siin; vt Инцидент в тоннеле на Садовом кольце (1991) ru-wikis
(→‎Putš: see puha ekslik siin; vt Инцидент в тоннеле на Садовом кольце (1991) ru-wikis)
Kuid putšiste tabas ebaõnn, sest Jeltsinit ei õnnestunud vahistada ja Moskvas olevate väeüksuste juhataja Gratšov läks Jeltsini poole üle. Ka enamik liiduvabariike ei toetanud riigipöördekatset ja nii saadeti nende vastu sõjavägi. Kõige suuremad väekontingendid saadeti Eesti, Läti ja Leedu vastu. Moskvas aga algas barrikaadide ehitamine ja rahvas koondus Jeltsini kaitseks. Temaga liitusid ka populaarsed perestroikafiguurid [[Eduard Ševardnadze]] ja [[Aleksandr Jakovlev]] ning tšellist [[Mstislav Rostropovitš]].
 
[[21. august]]i öösel hukkus Moskva kesklinnas kolm inimest, kes püüdsid takistada putšistidele lojaalseks jäänud väeüksuste kolonni liikumist Sadovoje Koltso ringteel. 21. augusti hommikul andis kaitseminister Jazov käsu viia väed Moskvast välja.
[[20. august]]i õhtul püüdsid putšistidele lojaalseks jäänud väeüksused Vene NFSV Ülemnõukogu hoonet ([[Valge Maja (Moskva)|Valge Maja]]) vallutada ja tapsid kolm inimest. Samal ajal teatas [[Eesti Vabariigi Ülemnõukogu]] [[Otsus Eesti riiklikust iseseisvusest|Eesti Vabariigi taastamisest]] ja rahvast kutsuti üles kaitsma strateegilisi positsioone, näiteks teletorni. Läti teatas [[Läti Vabariik|Läti Vabariigi]] taastamisest [[21. august]]il. Ka Moskvas oli juba selge, et putš on läbi kukkunud. 21. augustil läksid viimased väeüksused Jeltsini poole üle ja enamik putšiste loobus üritusest. Mõned neist püüdsid veel asja jätkata, lennates [[22. august]]il Gorbatšovi juurde, et välja pressida tema toetust, kuid too nimetas neid reeturiteks ja laskis Jeltsini pooldajatel nad arreteerida. Sellega oli riigipöördekatse läbi. [[23. august]]il naasis Gorbatšov Moskvasse. Tegelik võim oli selleks ajaks juba Jeltsini kätte läinud.
 
[[20. august]]iaugusti õhtul püüdsid putšistidele lojaalseks jäänud väeüksused Vene NFSV Ülemnõukogu hoonet ([[Valge Maja (Moskva)|Valge Maja]]) vallutada ja tapsid kolm inimest. Samal ajalhilisõhtul teatas [[Eesti Vabariigi Ülemnõukogu]] [[Otsus Eesti riiklikust iseseisvusest|Eesti Vabariigi taastamisest]] ja rahvast kutsuti üles kaitsma strateegilisi positsioone, näiteks teletorni. Läti teatas [[Läti Vabariik|Läti Vabariigi]] taastamisest [[21. august]]il. Ka Moskvas oli juba selge, et putš on läbi kukkunud. 21. augustil läksid viimased väeüksused Jeltsini poole üle ja enamik putšiste loobus üritusest. Mõned neist püüdsid veel asja jätkata, lennates [[22. august]]il Gorbatšovi juurde, et välja pressida tema toetust, kuid too nimetas neid reeturiteks ja laskis Jeltsini pooldajatel nad arreteerida. Sellega oli riigipöördekatse läbi. [[23. august]]il naasis Gorbatšov Moskvasse. Tegelik võim oli selleks ajaks juba Jeltsini kätte läinud.
 
==Tagajärjed==
2276

muudatust

Navigeerimismenüü