Muudatused

Jump to navigation Jump to search
Eemaldatud 136 baiti ,  5 kuu eest
P
pisitoimetamine
{{ToimetaAeg|kuu=veebruar|aasta=2013}}
 
'''Riik''' on ühiskondlike gruppide ([[indiviid|indiviidid]]eide) kogum, mis eksisteerib lähtuvalt teatud [[ühiskond]]likest vajadustest kujunenud organisatsioonist ja protseduurireeglitest ning omab selgelt määratletud juhtimisstruktuure (sotsioloogiline lähenemine).
 
'''Riik''' on kindla [[territoorium]]iga sõltumatu ([[suveräänsus|suveräänne]]) üksus (juriidiline lähenemine).
Akadeemiline konsensus riigi definitsiooni üle puudub. Termin "riik" viitab erinevate, kuid seotud ja omavahel kattuvate poliitiliste nähtuste tunnuste komplektile. Termini defineerimises nähakse tihti ideoloogilist konflikti, kuna erinevad definitsioonid viitavad erinevatele riigi funktsioneerimise teooriatele ja tulemusena valideerivad erinevaid poliitilisi lähtekohti ja strateegiaid.
 
Levinuima definitsiooni autor on Max Weber, kes näeb riiki kui "kohustuslikku poliitilist organisatsiooni keskvalitsusega, mis suudab kehtestada ja hoida legitiimse vägivalla monopoli kindlal maa-alal".
 
Teised teoreetikud panevad rõhu juriidilistele, mitte empiirilistele atribuutidele.
 
===Kolme elemendi õpetus===
Kuigi riigil ei ole üldtunnustatud definitsiooni, on kõige autoriteetsemaks lähtekohaks [[Georg Jellinek]]i kolme elemendi õpetus (''Drei-Elemente-Lehre''). Selle kohaselt on riigi elementideks [[territoorium]], [[rahvas]] ja [[valitsus]].
 
Kolme elemendi õpetus jõudis ka õigusliku tunnustuseni [[1933]]. aasta [[Montevideo konventsioon|Montevideo riikide õiguste ja kohustuste konventsioonis]]. Konventsiooni artikkel 1 sätestab et:
 
===Veel võimalikke tunnuste loendeid===
Riigil ei ole üht kindlat definitsiooni. Samuti on riigi tunnuste esitamine keeruline ülesanne. Allpool on loetelu tunnustest, mis riigil peaksid olema.
 
# [[territoorium|Maa-ala]].
# Kodanikkond või inimesed, kes elavad püsivalt selle riigi territooriumil.
 
Tõenäoliselt on kodanikkond olulisem tunnus, kui territoorium. Püsiv võimu teostamine eeldab mingisugust kontrolli inimeste üle, kes sellele alluvad. Mõningad rändrahvad seevastu on osutunud võimeliseks juhtima suurt hulka inimesi ilma püsiva territooriumita.
 
Natuke üldisem tunnuste loend:
# [[territoorium|Maa-ala]]
# Loomisakt (näiteks Põhiseadus)
# Inimesed, kes elavad maa-alal ja aktsepteerivad loomisakti
Aparaadi hulka kuulub alati:
:* maksukogumissüsteem
:* kohtuaparaat ja [[politsei]] (inimeste omavaheliste lahkhelide lahendamiseks ja ärahoidmiseks)
Aparaadi hulka võivad kuuluda:
:* [[sõjavägi]] (kui muul moel pole inimesi ähvardavat riigivälist ohtu võimalik vältida)
 
==Riigi majanduslikud funktsioonid==
Riigi tähtsamateks funktsioonideks peetakse [[allokatsioonifunktsioon|allokatsiooni]]-, [[jaotusfunktsioon|jaotus]]- ja [[stabiliseerimisfunktsioon|stabiliseerimisfunktsiooni]]i.
 
Allokatsioonifunktsiooni kaudu tagab [[riik]], et olemasolevaid [[ressurss]]e ([[tööjõud]]u, maad ja [[kapital]]i) kasutataks võimalikult efektiivselt.
 
Jaotusfunktsiooni raames peab [[valitsus]] kujundama riigis sellise sissetulekute ja vara jagunemise, mis vastaks antud riigi [[kodanik]]e enamuse arusaamisele õiglasest jaotusest. Ümberjagamine toimub [[maksud]]e ning mitmesuguste [[pension]]ide, toetuste ja abirahade kaudu, mida nimetatakse [[ülekandemaks]]eteks ehk [[tulusiire]]teks.
 
Stabiliseerimisfunktsiooni raames on [[riigi]] eesmärgiks saavutada [[majandus]]e optimaalne areng ja pidurdada soovimatuid protsesse. See tähendab, et [[riik]] astub samme stabiilse [[majanduskeskkond|majanduskeskkonna]], kiire [[majanduskasv]]u, madala [[inflatsioon]]i ja kõrge [[tööhõive]] saavutamiseks.
 
==Maailma riigid==
Riikide täpset arvu on keeruline kindlaks määrata. See sõltub sellest, kuidas riiki defineerida. 2011. aasta juuli seisuga on maailmas 194 riiki, mis vastavad peaaegu kõigile riigi tunnustele.
 
Kindlasti ei kuulu riikide hulka mõne riigi territooriumi lahutamatud osad, näiteks [[Inglismaa]] ja [[Šotimaa]], ning mõnele teisele riigile kuuluvad alad, näiteks [[Puerto Rico]] ja [[Bermuda]].
 
Traditsiooniliselt jäetakse toimivate riikide hulka arvamata ka iseseisvust taotlevad maad, mida kontrollib võõrriik oma sõjaväe abil ([[Tšetšeenia]], [[Tiibet]], [[Balti riigid]] aastail [[1940]]–[[1991]]). Rahvusvaheliselt tunnustatud riikide hulka ei kuulu ka [[Protektoraat|protektoraadid]] ([[Abhaasia]], [[Lõuna-Osseetia]], [[Transnistria]]).
 
Ilmselt tuleb riigiks lugeda [[Taiwan]] (Hiina Vabariik), kuigi tema riigiks olemine on vaieldav, sest tal napib [[Hiina|Hiina Rahvavabariigi]] vastuseisu tõttu rahvusvahelist tunnustust.
*[[riigi järjepidevus]]
*[[riigipeade ja valitsusjuhtide koondtabel]]
*[[riigi tunnustamine]]
*[[riigi õigusjärglus]]
*[[riikide klassifikatsioonid]]
*[[riikide loend pindala järgi]]
*[[valitsus]]
*[[võimude lahusus]]
*[[väljamõeldud riigid]]
75 605

muudatust

Navigeerimismenüü