Maamiilits: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
P parandasin skripti abil kriipsud
P →‎top: pisitoimetamine
1. rida: 1. rida:
{{Viitamata}}
{{Viitamata}}


'''Maamiilits''' on [[Sõjaajalugu|sõjaajalooline]] termin irregulaarsete ajutise iseloomuga maakaitsevägede kohta.
'''Maamiilits''' on [[Sõjaajalugu|sõjaajalooline]] termin irregulaarsete ajutise iseloomuga maakaitsevägede kohta.


[[Prantsuse keel|Prantsuse keelest]] [[Ida-Euroopa|Ida]]- ja [[Põhja-Euroopa]] keeltesse laenatud mõiste ''milice'' omas 17.-18. sajandil hilisemast ja tänasest mõistest märksa laiemat sisu. Niisamuti tähendas ''land-milice'' mitte üksnes maamiilitsat, vaid laiemalt maal komplekteeritud väge. Nii ei olnud [[1701]]. aastal [[Eestimaa|Eesti]]- ja [[Liivimaa|Liivimaal]] [[Karl XII]] korraldusel loodud eesti ja läti sõdurkonnaga loodud väed mitte maamiilits, vaid nekrutivõttude alusel regulaarsed sõjaväeosad ning mõiste "maamiilits" oleks nende kohta eksitav.
[[Prantsuse keel]]est [[Ida-Euroopa|Ida]]- ja [[Põhja-Euroopa]] keeltesse laenatud mõiste ''milice'' omas 17.-18. sajandil hilisemast ja tänasest mõistest märksa laiemat sisu. Niisamuti tähendas ''land-milice'' mitte üksnes maamiilitsat, vaid laiemalt maal komplekteeritud väge. Nii ei olnud [[1701]]. aastal [[Eestimaa|Eesti]]- ja [[Liivimaa]]l [[Karl XII]] korraldusel loodud eesti ja läti sõdurkonnaga loodud väed mitte maamiilits, vaid nekrutivõttude alusel regulaarsed sõjaväeosad ning mõiste "maamiilits" oleks nende kohta eksitav.

Oma kaasaegse mõiste omandas termin "maamiilits" üldisemalt 19. sajandi alguseks, näiteks [[1806]]–[[1807]] ja [[1812]]. aasta maamiilits [[Balti kubermangud]]es.


Oma kaasaegse mõiste omandas termin "maamiilits" üldisemalt 19. sajandi alguseks, näiteks [[1806]]–[[1807]] ja [[1812]]. aasta maamiilits [[Balti kubermangud|Balti kubermangudes]].
[[Kategooria:Sõjandus]]
[[Kategooria:Sõjandus]]

Redaktsioon: 22. mai 2019, kell 14:55

Maamiilits on sõjaajalooline termin irregulaarsete ajutise iseloomuga maakaitsevägede kohta.

Prantsuse keelest Ida- ja Põhja-Euroopa keeltesse laenatud mõiste milice omas 17.-18. sajandil hilisemast ja tänasest mõistest märksa laiemat sisu. Niisamuti tähendas land-milice mitte üksnes maamiilitsat, vaid laiemalt maal komplekteeritud väge. Nii ei olnud 1701. aastal Eesti- ja Liivimaal Karl XII korraldusel loodud eesti ja läti sõdurkonnaga loodud väed mitte maamiilits, vaid nekrutivõttude alusel regulaarsed sõjaväeosad ning mõiste "maamiilits" oleks nende kohta eksitav.

Oma kaasaegse mõiste omandas termin "maamiilits" üldisemalt 19. sajandi alguseks, näiteks 18061807 ja 1812. aasta maamiilits Balti kubermangudes.