Erinevus lehekülje "Klooster" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 42 baiti ,  2 aasta eest
P
resümee puudub
P
P
{{ToimetaAeg|kuu=jaanuar|aasta=2013}}
 
'''Klooster''' ([[ladina keel|ladinaladinakeelsest]] sõnast ''claustrum'', mis tähendab 'suletud paikapaik') on [[kirik (pühakoda)|kiriku]], söögisaali ([[refektoorium]]i), [[raamatukogu]], elukambrite ja mõnikord ka muude [[hoone]]te [[kompleks]], kus inimesed elavad rütmilises elutsüklis, harrastades majanduslikult kõige efektiivsemat (ja kristluses – [[Jumal]]ale keskendumiseks sobivat) eluviisi.
 
[[Läänemaad]]es on levinud eelkõige kristlikud ([[katoliiklus|katoliku]] ja [[õigeusk|õigeusu]]) kloostrid.
 
{{Legaaldefinitsioon|"Klooster käesoleva seaduse [Kirikute ja koguduste seadus] mõistes on ühte usku tunnistavate füüsiliste isikute vabatahtlik ühiseluline ühendus, kes tegutseb vastava kiriku või iseseisva põhikirja alusel ja valitud või nimetatud kloostriülema juhtimisel."}}<ref>[https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=12769838 Kirikute ja koguduste seadus § 2 lg. 3]</ref>}}
 
==Ajalugu==
Kloostrisüsteem pärineb [[India]] [[kastisüsteem]]ist, kus "kloostrid" olid nagu vanadekodud (st, et lapsed pidid olema juba suureks kasvatatud, kui kloostriga liituti).
 
Tõenäoliselt levis kloostrisüsteem üle [[Pärsia]] ([[Iraan]]) juudi [[esseenid]]e kogukondade kaudu [[Egiptus|Egiptusse]]se, kus lisandusid koos [[kristlus]]ega ka seksuaalkeelud.
 
=== Läänemaades ===
 
== Astmestus kloostris ==
* [[Abtabt]]
* [[Priorprior]]
** õde (õeke)vendnaissoostmeessoost ordukaaslase nimetus katoliikluses, ka üldnimetus nunnademunkade kohta
 
** vendõde (õeke)meessoostnaissoost ordukaaslase nimetus katoliikluses, ka üldnimetus munkadenunnade kohta
** õde (õeke) – naissoost ordukaaslase nimetus katoliikluses, ka üldnimetus nunnade kohta
 
== Õigeusu kirik ==
Definitsioon: ''Klooster on Kiriku asutus, mille moodustavad Jumalakartlikud isikud, kes ennast eriti pühendanud Jumala teenimisele ja palvetamisele ning annud selleks vastava (munga) tõotuse.'' (Eesti Apostliku Apostlik-Õigeusu Kiriku põhimäärus (RT 1935, 48, 474), sissejuhatuse IV osa.)
 
== Vaata ka ==
*[[Athos]]
*[[Benedictus|Benedictus Nursiast]]
*[[Kloostrite ajalugu]]
*[[Eesti kloostrid]]
 
== Kirjandus ==
* "Klooster 980–1130." Raamatus: [[Georges Duby]]. "[[Katedraal]]ide aeg. Kunst ja ühiskond 980–1420. Tallinn, Kunst 1999. Prantsuse keelest tõlkinud [[Tatjana Hallap]], värsid tõlkinud [[Harald Rajamets]]. (LisanaLisatud illustratsoioonide kommentaarid ja isikunimede register.) 440 lk. ISBN 5-89920-200-9.
 
==Viited==
{{viited}}
 
[[Kategooria:Religioon]]

Navigeerimismenüü