Erinevus lehekülje "Merepiirita riik" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
pisitoimetamine
(#def -- määratslus täpsemaks, nt kas kaspial olevad piirid on merepiirid jne ... algselt on mõeldud ilmamerepiire ...)
P (pisitoimetamine)
Kaks merepiirita riiki – [[Usbekistan]] ja [[Liechtenstein]] – piirnevad ainult merepiirita riikidega.
 
Kolme riiki ümbritseb ainult ühe riigi territoorium, nad on [[enklaav]]id. Need on [[San Marino]] ja [[Vatikan]], mille naaberriik on [[Itaalia]], ning [[Lesoto]], mille ümbritseb [[Lõuna-Aafrika Vabariik|Lõuna-Aafrika Vabariigi]] territoorium. Kaheksal merepiirita riigil on kaks naaberriiki: [[Mongoolia]]l, [[Nepal]]il, [[Bhutan]]il, [[Svaasimaa]]l, Liechtensteinil, [[Andorra]]l, [[Moldova]]l ning tunnustamata riikidel [[Lõuna-Osseetia]]l ja [[Transnistria]]l.
 
Suurimad merepiirita riigid rahvaarvu järgi on [[Etioopia]] (75 miljonit elanikku, 2005), [[Nepal]] (27,6 miljonit), [[Uganda]] (27,3 miljonit) ja [[Usbekistan]] (26,8 miljonit).
 
Suurimad merepiirita riigid pindala järgi on [[Kasahstan]] (2 724 900  km²), [[Mongoolia]] (1 566 500  km²), [[Tšaad]] (1 284 000  km²), [[Niger]] (1 276 000  km²), [[Mali]] (1 240 000  km²), [[Etioopia]] (1 104 300  km²) ja [[Boliivia]] (1 098 581  km²).
 
Merepiirita on suurem osa [[Nõukogude Liit|Nõukogude Liidu]] lagunemisel tekkinud riikidest (9 15-st). [[Armeenia]], [[Aserbaidžaan]]i, [[Türkmenistan]]i ja [[Usbekistan]]i territoorium on täies ulatuses [[Äravooluta valgla|äravooluta]] piirkondade territooriumil.
 
Tavaliselt seondub merepiiri puudumine majandusliku mahajäämusega, eriti kui riik paikneb väga kaugel [[mererannik]]ust ning on kõrgemägise pinnamoega, sest see ei võimalda [[merekaubandus]]t ja [[kalapüük]]i ning pärsib teiste riikidega suhete arendamist. Niisugused riigid on näiteks [[Afganistan]], [[Nepal]] ja [[Bhutan]].
 
Kui aga riik paikneb keset majanduslikult arenenud piirkonda, võib selle arengutase olla kõrge. Niisugused riigid on näiteks [[Šveits]], [[Liechtenstein]] ja [[Andorra]].
 
==Merepiirita riikide loend==
*[[Serbia]]
*[[Slovakkia]]
*[[Šveits]] – Šveitsi lipu all on ligikaudu üks tuhandik maailma kaubalaevastiku tonnaažist <ref>[http://www.eda.admin.ch/eda/en/smno/trasea/seashi.html SMNO > Swiss Maritime Navigation Office > Commercial ships ], Federal Administration admin.ch, Federal Department of Foreign Affairs </ref>
*[[Tšehhi]]
*[[Ungari]]
76 048

muudatust

Navigeerimismenüü