Femto-: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Resümee puudub
P →‎top: pisitoimetamine
1. rida: 1. rida:
'''Femto-''' (tähis '''f''') on [[SI-süsteem]]i [[mõõtühik|ühikunimetuste]] [[ühikute detsimaaleesliited |detsimaaleesliide]]. Selle eesliitega moodustatud ühik on alusühikust 10<sup>15</sup> korda väiksem.
'''Femto-''' (tähis '''f''') on [[SI-süsteem]]i [[mõõtühik|ühikunimetuste]] [[ühikute detsimaaleesliited|detsimaaleesliide]]. Selle eesliitega moodustatud ühik on alusühikust 10<sup>15</sup> korda väiksem.


Näiteks femtomeeter (fm) on 10<sup>–15</sup> [[meeter|meetrit]]. Seda ühikut kasutatakse tavaliselt [[aatomituum]]ade ja [[elementaarosake]]ste mõõtmete kirjeldamisel. Varem oli selleks ühikuks mittesüsteemne sama suur ühik [[fermi]], mille tähis oli samuti fm.
Näiteks femtomeeter (fm) on 10<sup>−15</sup> [[meeter|meetrit]]. Seda ühikut kasutatakse tavaliselt [[aatomituum]]ade ja [[elementaarosake]]ste mõõtmete kirjeldamisel. Varem oli selleks ühikuks mittesüsteemne sama suur ühik [[fermi]], mille tähis oli samuti fm.


Eesliide tuleneb [[taani keel]]e sõnast ''femten'' (viisteist) ja võeti ametlikult kasutusele [[1964]]. aastal.
Eesliide tuleneb [[taani keel]]e sõnast ''femten'' (viisteist) ja võeti ametlikult kasutusele [[1964]]. aastal.


{{SIprefiksid}}
{{SIprefiksid}}

[[Kategooria:Mõõtühikute detsimaaleesliited]]
[[Kategooria:Mõõtühikute detsimaaleesliited]]

Redaktsioon: 27. aprill 2019, kell 21:19

Femto- (tähis f) on SI-süsteemi ühikunimetuste detsimaaleesliide. Selle eesliitega moodustatud ühik on alusühikust 1015 korda väiksem.

Näiteks femtomeeter (fm) on 10−15 meetrit. Seda ühikut kasutatakse tavaliselt aatomituumade ja elementaarosakeste mõõtmete kirjeldamisel. Varem oli selleks ühikuks mittesüsteemne sama suur ühik fermi, mille tähis oli samuti fm.

Eesliide tuleneb taani keele sõnast femten (viisteist) ja võeti ametlikult kasutusele 1964. aastal.