Erinevus lehekülje "Detail (masinaehitus)" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
pisitoimetamine
P (pisitoimetamine)
{{toimeta}}
 
'''Detail''' on [[masin]]a niisugune osa, mille [[valmistamine]] ei nõua [[koostamine|koostamis]]operatsioone.
 
==Konstruktsioon==
Masina detailide täiuslikust hinnatakse nende [[töövõimelisus]]e ja [[majanduslikkus]]e põhjal. Töövõimelisus on vastavus [[nõue]]tele, mida detailile põhiliste tööfunktsioonide täitmisel etteantud tööea juures esitatakse (näiteks [[tugevus]], [[jäikus]], [[kulumiskindlus]], [[soojuskindlus]]). Majanduslikkust hinnatakse aga masina või selle üksikute detailide maksumuse ja [[ekspluatatsioonikulud]]e põhjal. Majanduslikkusest lähtudes on seepärast põhinõudeiks väike [[mass]], ülesehituse lihtsus, minimaalne [[gabariit]], kõrge [[kasutegur]], vastavus [[standard]]itele.
 
[[Tugevus]] on enamiku detailide puhul töövõimelisuse põhikriteeriumiks. Detail ei tohi puruneda, sest lisaks materiaalsele kahjule võib purunemine põhjustada [[tööõnnetus]]i. Samuti on lubamatud detaili suured [[jääkdeformatsioon]]id.
 
Detailide mõõtmete määramisel lähtutakse eelkõige talle mõjuvate [[koormus]]te suurusest ja laadist, samuti aga töötingimustest. [[Tugevusarvutus]]tega pööratakse erilist tähelepanu lubatavate [[Pinge (mehaanika)|pingete]] ja lubatava [[tugevusvaru]] valikule. Kõrvuti detailide purunemisega täheldatakse real juhtudel nende tööpindade hävimist [[kontaktpinge]]te tagajärjel. Kontaktpingeteks nimetatakse pingeid kahe detaili kokkupuutekohas, kui puutepinna mõõtmed on detaili omadega võrreldes väiksed (kuulide, silindrite, hammaste, jne vastastikune surve). Staatilisel koormusel põhjustavad lubatavaist suuremad kontaktpinged detailide pindadel mõlke ja pragusid.
 
Teineteisel veerevate detailide pinnaosade kontakteerumisel talub pinnaosa iga punkt koormust ainult kontaktiala läbimisel. See tingib muutuvaid [[kontaktpinge]]idkontaktpingeid, mille tagajärjel detailide pinnakihid väsivad, tekivad mikropraod ning pindadelt murenevad maha väikesed metalliosakesed.
 
Kui detailid töötavad [[õli]]s, tungib viimane pragudesse. Kontaktialas praod [[surve]] tagajärjel sulguvad ning neis olev [[õli]] satub kõrge rõhu alla, mis omakorda soodustab pragude suurenemist. Nii kordub see seni, kuni pragusid sulgevad metalliosakesed ära murduvad. Kui aga [[kontaktpinge]]dkontaktpinged ei ületa praktikaga kindlaksmääratud lubatavat väärtust siis murenemist ei esine.
 
Detailide [[jäikus]]tjäikust hinnatakse elastsete [[deformatsioon]]ide järgi, mida põhjustavad detailile mõjuvad [[koormus]]edkoormused. Need deformatsioonid ei tohi ületada ekspluatatsiooniandmete põhjal detailile kehtestatud norme.
 
[[Kulumiskindlus]] on detailide omadus säilida [[etteantud tööaja]] jooksul töövõimelisena. Detailide [[kulumiskindlus]]tkulumiskindlust aitab tõsta nende [[kõvadus]]e ja [[pinnasiledus]]e tõstmine, mustumise vältimine, hõõrduvate pindade [[õlitamine]] jne.
 
[[Soojuskindlus]] on detailide omadus säilitada [[tugevus]] töötamine kõrgetel [[temperatuur]]idel. Detailide kuumenemist võib põhjustada soojuse juurdevool väljastpoolt või selle eraldumine [[mehhanism]]i [[Kinemaatiline paar|kinemaatilistes paarides]] esineva [[Hõõre|hõõrde]] tulemusena. [[Soojuskindlus]]eSoojuskindluse suurenemine saavutatakse vastavate [[materjal]]ide kasutamise, soojuse õliga ärajuhtimise ning [[õhkjahutus|õhk]]- või [[vesijahutus|vesijahutuse]]e rakendamise teel.
 
Detailide mõõtmed määratakse kindlaks [[projektarvutus (masinaehitus)|projektarvutus]]ega, silmas pidades eespool loetletud nõudeid. Saadud mõõtmete õigsust hinnatakse [[kontrollarvutus (masinaehitus)|kontrollarvutus]]te põhjal.
75 777

muudatust

Navigeerimismenüü