Aatomimudel: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 20 baiti ,  3 aasta eest
P
pisitoimetamine
P (Tühistati kasutaja 193.40.120.82 (arutelu) tehtud muudatused ja pöörduti tagasi viimasele muudatusele, mille tegi Dexbot.)
P (pisitoimetamine)
 
'''Aatomimudel''' on [[atomistika]]s või uusaegses [[keemia]]s või [[füüsika]]s kasutatav [[aatom]]i [[mudel]].
 
==Aatomimudeleid==
===Demokritose atomistika===
[[Demokritos]] (umbes 400 eKr) postuleeris, et on olemas mitmesuguse kujuga tahked massiivsed jagamatud osakesed (aatomid). Nad võivad olla ümmargused, siledad, ebakorrapärased, kõverad jne; nad erinevad ainult kujult. Nende erinevatest kombinatsioonidest moodustuvad meile tuntud kehad. Kehade erinevus sõltub aatomite erinevusest ning nende vastastikusest asendist.
 
===Daltoni mudel===
[[John Dalton]] avaldas [[1808]] raamatu "[[A New System of Chemical Philosophy]]", milles ta esitas hüpoteesi, et igale [[keemiline element|keemilisele elemendile]] vastab jagamatu osake (aatom). Eri elementide aatomid erinevad [[mass]]i poolest. Ühe elemendi aatomid on ühesuguse suuruse ja massiga. Eri [[Keemiline aine|keemilistes ainetes]] on aatomid omavahel ühendatud; [[keemiline reaktsioon|keemiliste reaktsioonide]] käigus muutub selle ühenduse viis. Keemilised protsessid ei saa aatomeid tekitada ega purustada.
 
===Dünamiidimudel===
{{vaata|Dünamiidimudel}}
[[Philip Lenard]]i [[dünamiidimudel]]i ([[1903]]) järgi koosnevad aatomid suurelt jaolt tühjast ruumist pöörlevate elektriliste [[dipool]]ide (dünamiidide) vahel.
 
===Thomsoni aatomimudel===
{{vaata|Thomsoni aatomimudel}}
[[Joseph John Thomson]]i välja töötatud [[Thomsoni aatomimudel]]i (1903) järgi koosneb aatom ühtlaselt jaotunud positiivsest [[elektrilaeng]]ust ja negatiivse elektrilaenguga [[elektron]]idest, mis selles liiguvad.
 
===Planetaarmudel===
{{vaata|Planetaarmudel}}
[[Planetaarmudel]]i (1904) järgi on aatom suur positiivse elektrilaenguga kera, mida ümbritsevad negatiivse elektrilaenguga elektronid. Analoogselt [[Saturni rõngad|Saturni rõngaste]] stabiilsusega ennustas see mudel massiivset tuuma, mille ümber tiirlevad [[Coulombi seadus]]ega seotud elektronid.
 
===Rutherfordi aatomimudel===
{{vaata|Rutherfordi aatomimudel}}
[[Rutherfordi aatomimudel]]i ([[Ernest Rutherford]], [[1911]]) järgi koosneb aatom positiivselt laetud aatomituumast, mille arvel on peaaegu kogu aatomi mass, ja elektronkattest, mis sisaldab ümber tuuma tiirlevaid elektrone.
 
===Bohri aatomimudel===
{{vaata|Bohri aatomimudel}}
[[Bohri aatomimudel]]i ([[Niels Bohr]], [[1913]]) järgi koosneb aatom positiivse elektrilaenguga massiivsest tuumast ning elektronidest, mis tiirlevad ümber tuuma diskreetsetel ringjoonelistel orbiitidel.
 
===Bohri-Sommerfeldi aatomimudel===
{{vaata|Bohri-Sommerfeldi aatomimudel}}
[[Bohri-Sommerfeldi aatomimudel]] ([[Arnold Sommerfeld]], [[1916]]) on [[Bohri aatomimudel]]i edasiarendus, mis näeb ette ka [[ellips]]ikujulisi orbiite.
 
===Orbitaalimudel===
Orbitaalimudel ([[1928]]) on [[kvantmehaanika]]l põhinev aatomimudel, mille järgi aatom koosneb aatomituumast, mida ümbritsevad [[orbitaal]]id. Orbitaalid on [[Schrödingeri võrrand]]i lahendid. Nende kuju tuleneb elektronide esinemise tõenäosusjaotusest.
 
===Kihimudel===
[[Kihimudel]] lihtsustab aatomit, kujutades seda positiivse elektrilaenguga aatomituumana, mida ümbritsevad kerakihid, kus asuvad elektronid. Elektronide liikumise kohta ei öelda selles mudelis midagi.
 
===Kerapilvemudel===
[[Kerapilvemudel]] ehk Kimballi aatomimudel on koolis sageli kasutatav aatomimudel, orbitaalimudeli lihtsustus.
 
[[Kategooria:Aatomifüüsika]]
[[Kategooria:Keemia]]
76 075

muudatust

Navigeerimismenüü