Erinevus lehekülje "Monotsüüt" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 50 baiti ,  1 aasta eest
P
pisitoimetamine
P (pisitoimetamine)
 
'''Monotsüüt''' ([[ladina keel|ladina]] ''monocytys'') on paljude [[selgroogsed|selgroogsete]] [[lümfisüsteem|lümfoid]](-[[immuunsüsteem|immuun]])süsteemi [[rakutuum|tuumaga]] [[rakk|rakud]].<ref>"[[Meditsiinisõnastik]]" 482:2004.</ref>
 
Monotsüüdid küpsevad luuüdis [[monoblast]]idest ja liiguvad vereringesse. [[Vereringe]]s ringlevad nad mõned tunnid kuni mõned päevad ja migreeruvad siis [[kude]]desse nagu [[põrn]], [[maks]], [[kopsud]] ja [[luuüdi]], kus küpsevad [[makrofaagid]]eks. <ref name="Merck Manual Home">"The Merck Manual Home Health Book", [http://www.merckmanuals.com/home/blood_disorders/white_blood_cell_disorders/monocyte_disorders.html Monocyte Disorders], veebiversioon (vaadatud 08.07.2014)</ref> Makrofaagideks või dendriitrakkudeks transformeerumine ja kudedesse liikumine toimub sagedasti [[põletik]]uliste signaalide kuhjudes (mitte kõik makrofaagid ja dendriitrakud ei küpse monotsüütidest).
 
Monotsüüdid kuuluvad [[leukotsüüt]]ide hulka.
 
Monotsüüdid on multifunktsionaalsed ja osalevad organismi [[homöostaas]]is, [[immunkaitse]]s ja kudede reparatsioonis aga on võimelised ka nakatunud rakke hävitama.
 
Läbi kappillaaride seinte kudedesse migreeruvad monotsüüdid komplekteerivad kohalike kasvufaktorite toimel proinflammatoorseid tsütokiine, haaravad mikroobide ja rakkude jäänukeid ning toksilisi molekule.
 
Monotsüüdid on [[eelllasrakk|eellasrakud]] erinevatele [[dendriitrakk]]ude ja makrofaagide alampopulatsioonidele.
 
Monotsüütide-makrofaagide aktiveerimise tulemusel genereeritakse mikroorganismide 'lammutamiseks' reaktiivseid hapniku osakesi (ROS).
 
Monotsüüdid on ülitundlikud [[ioniseeriv kiirgus|ioniseeriva kiirguse]] suhtes.
 
Monotsüütide areng, morfoloogia ja patoloogia võivad erineda nii liigiti, indiviiditi kui ka arenguastmeti.
 
Monotsüütide nimetust kannab ka [[täisvereanalüüs]]i monotsüütide absoluutarv (lüh '''''MONO''''').
 
==[[Roomajad|Roomajatel]]==
===Maolistel===
 
[[Madu]]de monotsüüdid on tuumaga rakud ja sarnanevad välimuselt [[imetajad|imetajate]] monotsüütidega.<ref>Mark A. Mitchell, Thomas N. Tully, [http://books.google.ee/books?id=JMTUKwzPEvwC&pg=PA147&lpg=PA147&dq=erythrocytes+in+snakes&source=bl&ots=R0iphtBnVO&sig=pTircxTiNcxRsIvhDaT3QmTBiyI&hl=et&sa=X&ei=P8S4U6aAGsGX1AWyyoDAAg&ved=0CC8Q6AEwAg#v=onepage&q=erythrocytes%20in%20snakes&f=false Manual of Exotic Pet Practice], lk 147, 2009, Saunders Elsevier, Google'i raamatu veebiversioon (vaadatud 06.07.2014)<small> (''inglise keeles'')</small></ref>
 
==[[Inimene|Inimestel]]==
 
==Patoloogia==
Monotsüütidega (ja makrofaagidega) seostatakse inimestel mitmeid perekondlikke ([[Gaucher' tõbi]], [[Niemanni-Picki tõbi]]) ja omandatud haiguslikke seisundeid.
----
Monotsüütidega (ja makrofaagidega) seostatakse inimestel mitmeid perekondlikke ([[Gaucher' tõbi]], [[Niemanni-Picki tõbi]]) ja omandatud haiguslikke seisundeid.
 
==Monotsütoos==
==HI-viirus==
 
Monotsüüdid on tõenäoliselt [[HI-viirus]]e reservuaariks HI-positiivsete inimeste organismis.<ref>Christopher M Coleman ja Li Wu, [http://www.retrovirology.com/content/6/1/51 HIV interactions with monocytes and dendritic cells: viral latency and reservoirs], Retrovirology 2009, 6:51 doi:10.1186/1742-4690-6-51, veebiversioon (08.07.2014)<small> (''inglise keeles'')</small></ref>
 
==Viited==
75 867

muudatust

Navigeerimismenüü