Miyamoto Musashi: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Resümee puudub
40. rida: 40. rida:


== Biograafia ==
== Biograafia ==
Musashi varajase elu kohta on teada võrdlemisi vähe.<ref name="MM">{{Netiviide |URL=http://www.musashi-miyamoto.com/musashi-miyamoto-early-life.html |Pealkiri=Musashi Miyamoto's early life. |Väljaanne=Musashi-Miyamoto.com |Kasutatud=8. november 2017 |Keel=inglise keeles}}</ref> Ta ise väidab "Go Rin no Shos", et sündis [[Harima provints]]is (tuntud ka kui Banshū). Tema õpilaste poolt koostatud "Niten Ki" (varaseim Musashi biograafia) toetab samuti Musashi enda väidet, märkides: "(Ta) sündis 12. [[Tenshō]]l (1584), ahviaastal, Banshūs".<ref>Toyota 1963, lk 239</ref> Jaapani ajaloolase Kamiko Tadashi arvates sündis Musashi hoopis [[Mimasaka provints]]is.<ref>asd</ref>
Musashi varajase elu kohta on teada võrdlemisi vähe.<ref name="MM">{{Netiviide |URL=http://www.musashi-miyamoto.com/musashi-miyamoto-early-life.html |Pealkiri=Musashi Miyamoto's early life. |Väljaanne=Musashi-Miyamoto.com |Kasutatud=8. november 2017 |Keel=inglise keeles}}</ref> Ta ise väidab "Go Rin no Shos", et sündis [[Harima provints]]is (tuntud ka kui Banshū). Tema õpilaste poolt koostatud "Niten Ki" (varaseim Musashi biograafia) toetab samuti Musashi enda väidet, märkides: "(Ta) sündis 12. [[Tenshō]]l (1584), ahviaastal, Banshūs".<ref>Toyota 1963, lk 239</ref>


"Go Rin no Sho" järgi oli Musashi täisnimi ja tiitel '''Shinmen Musashi-no-Kami Fujiwara no Harunobu''' (新免武蔵守藤原玄信).
"Go Rin no Sho" järgi oli Musashi täisnimi ja tiitel '''Shinmen Musashi-no-Kami Fujiwara no Harunobu''' (新免武蔵守藤原玄信).

Redaktsioon: 27. veebruar 2019, kell 21:11

Miyamoto Musashi
宮本 武蔵
Musashi hoidmas kahte bokkenit, kujutatuna Utagawa Kuniyoshi poolt
Sünninimi Bennosuke
Sündinud 1584[1]
Harima või Mimasaka provints, Jaapan[1]
Surnud 13. juuni 1645 (60–61 aasta vanuses)[1]
Higo provints, Jaapan[1]
Rahvus jaapanlane
Muud nimed Miyamoto Bennosuke; Niten Dōraku; Shinmen Musashi no Kami Fujiwara no Harunobu
Tähelepanuväärsed õpilased Takemura Yoemon, Terao Magonojo, Terao Motomenosuke, Furuhashi Sōzaemon
Tuntud teosed Go Rin No Sho
Dokkōdō
Selles Jaapani isikunimes on perekonnanimeks Miyamoto.

Miyamoto Musashi (宮本 武蔵, ca 158413. juuni 1645), tuntud ka kui Shinmen Takezō, Miyamoto Bennosuke ja Niten Dōraku,[2] oli legendaarne Jaapani mõõgavõitleja ja rōnin.

Oma elu jooksul võitis Musashi kordagi kaotamata kokku 60 kahevõitlust,[1] püstitades sellega ületamatuks jäänud rekordi. Lähimale jõudis 33 võiduga Muromachi ajastu mõõgavõitleja Itō Ittōsai.

Ta pani aluse niten ichi-ryūks (二天一流) kutsutavale mõõgavõitlustehnikale, milles võitleja kasutab korraga kahte (s.t pikka ja lühikest) mõõka.[1][3] Oma elu lõpuaastatel kirjutas ta võitluskunstide taktikast ja filosoofiast rääkiva raamatu "Go Rin no Sho" (五輪の書; Viie ratta raamat[4]), mis on populaarne tänapäevalgi.

Biograafia

Musashi varajase elu kohta on teada võrdlemisi vähe.[5] Ta ise väidab "Go Rin no Shos", et sündis Harima provintsis (tuntud ka kui Banshū). Tema õpilaste poolt koostatud "Niten Ki" (varaseim Musashi biograafia) toetab samuti Musashi enda väidet, märkides: "(Ta) sündis 12. Tenshōl (1584), ahviaastal, Banshūs".[6]

"Go Rin no Sho" järgi oli Musashi täisnimi ja tiitel Shinmen Musashi-no-Kami Fujiwara no Harunobu (新免武蔵守藤原玄信).

Musashi isa oli mõõgavõitleja, ken- ja jittejutsu võitlusstiilide meister, Shindem Munisai.[5] Musashi alustas mõõgavõitluse ja samuraitraditsioonide õppimist isa käe all juba lapsepõlves.[5] Musashi vanaisa Hirata Shōgen oli Mimasaka provintsi Yoshino piirkonna valitseja Shinmen Iga no Kami vasall.

Õpetused

Musashi võitlemas vaalaga, kujutatuna Utagawa Kuniyoshi poolt
Vanas eas tegutses Musashi kunstniku ja kalligraafina

Musashi loos kahte mõõka kasutava kenjutsu-tehnika, mida nimetatakse niten Ichi-ryūks (二天一流). Musashi ise kutsus tehnikat niten ichiks (二天一, "kaks taevast ühena") või nitō ichiks (二刀一, "kaks mõõka ühena"). Tehnika seisneb selles, et võitleja kasutab korraga kahte mõõka, millest üks on pikk ja teine lühike (tavaliselt katana ja wakizashi).

Mõnede ajaloolaste arvates oli tehnika inspireeritud jaapani taiko trummide mängimiseks kasutatavast tehnikast.[7] Teiste arvates jäljendas Musashi oma isa võitlustehnikat, mis kasutas korraga katanat ja jittet.[7]

Teosed

  • Hyodokyo
  • Hyoho Sanjugo Kajo (Kolmkümmend viis juhist strateegia osas)
  • Hyoho Shijuni Kajo (Nelikümmend kaks juhist strateegia osas)
  • Dokkōdō
  • Go Rin No Sho (Viie ratta raamat)

Vaata ka

Viited

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 "Miyamoto Musashi". Encyclopædia Britannica (inglise keeles). Vaadatud 4. september 2017.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)
  2. Toyota Masataka. "Niten Ki (A Chronicle of Two Heavens)", in Gorin no Sho, ed. Kamiko Tadashi (Tokyo: Tokuma-shoten, 1963), lk 239.
  3. "Mõõgaajalugu". Eesti Kendo. Vaadatud 20. september 2017.
  4. Maret Nukke (2005). "Samuraide hiilgus ja langus". NO96. Teater NO99. Vaadatud 20. september 2017.
  5. 5,0 5,1 5,2 "Musashi Miyamoto's early life". Musashi-Miyamoto.com (inglise keeles). Vaadatud 8. november 2017.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)
  6. Toyota 1963, lk 239
  7. 7,0 7,1 "Niten-Ichi-Ryu". Musashi-miyamoto.com (inglise keeles). Vaadatud 9. detsember 2017.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)

Välislingid