Kõrvalsaadus: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
ka loomakasv ja jahindus
PResümee puudub
 
4. rida: 4. rida:


==Metsatööstuses==
==Metsatööstuses==
Näiteks [[metsatööstus]], mille põhisaadus on palgid. Siin on kaassaaduseks küttepuud ja kõrvalsaaduseks oksad. Oksad saab kasutada [[puiduhake|puiduhakke]] (küttematerjali) valmistamiseks, aga kui need põletatakse metsas või jäetakse metsa alla kõdunema, siis on need jäätmed.
Näiteks [[metsatööstus]], mille põhisaadus on palgid. Siin on kaassaaduseks küttepuud ja kõrvalsaaduseks oksad. Oksad saab kasutada [[Hakkpuit|hakkpuidu]] (küttematerjali) valmistamiseks, aga kui need põletatakse metsas või jäetakse metsa alla kõdunema, siis on need jäätmed.


==Keemias==
==Keemias==

Viimane redaktsioon: 27. jaanuar 2019, kell 21:17

Kõrvalsaadus ehk kõrvalprodukt (ingl. coproduct või by-product) on põhisaaduse valmistamise või tootmise käigus vältimatult moodustuv saadus.

Tänapäeval peetakse oluliseks tootmises tekkiva kõrvalsaaduse ärakasutamist. Mittekasutavaid saadusi käsitletakse tavaliselt jäätmete või heitmetena (suits, aheraine, heitvesi jm).

Metsatööstuses[muuda | muuda lähteteksti]

Näiteks metsatööstus, mille põhisaadus on palgid. Siin on kaassaaduseks küttepuud ja kõrvalsaaduseks oksad. Oksad saab kasutada hakkpuidu (küttematerjali) valmistamiseks, aga kui need põletatakse metsas või jäetakse metsa alla kõdunema, siis on need jäätmed.

Keemias[muuda | muuda lähteteksti]

Keemilises sünteesis võib väärtusliku põhiprodukti saagis olla väiksem kõrvalprodukti(de) saagisest. Teaduse seisukohast pakub huvi sünteesiprodukti täielik koostis, s.t. kõigi süsteemis toimuvate reaktsioonide osatähtsus.

Loomakasvatuses ja jahinduses[muuda | muuda lähteteksti]

Loomakasvatuses ja jahinduses nimetatakse kõrvalsaadusi subproduktideks (ka: rupskid, rupsid).

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]