Sitsiilia krahvkond: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Resümee puudub
Resümee puudub
61. rida: 61. rida:
'''Sitsiilia krahvkond''' oli [[normannid|normanni]] riik, mis koosnes [[Sitsiilia]] ja [[Malta]] saarest aastatel [[1071]]–[[1130]].
'''Sitsiilia krahvkond''' oli [[normannid|normanni]] riik, mis koosnes [[Sitsiilia]] ja [[Malta]] saarest aastatel [[1071]]–[[1130]].


Krahvkonna moodustamine algas [[Normannide vallutused Lõuna-Itaalias|Sitsiilia kristlaste poolt tagasivallutamise]] käigus (1061–91) [[965]]. aastal asutatud [[Sitsiilia emiraat|moslemiemiraadilt]]. Krahvkond on seega üleminekuperiood [[Sitsiilia ajalugu|Sitsiilia ajaloos]]. Pärast moslemite alistamist ja nende kas sunnitud või vabatahtlikku liitmist normannide väega toimus edasine üleminekuperiood krahvkonna ja sitsiillaste jaoks.
Krahvkonna moodustamine algas [[Normannide vallutused Lõuna-Itaalias|Sitsiilia kristlaste poolt tagasivallutamise]] käigus (1061–91) [[965]]. aastal asutatud [[Sitsiilia emiraat|Sitsiilia moslemiemiraadilt]]. Krahvkond on seega üleminekuperiood [[Sitsiilia ajalugu|Sitsiilia ajaloos]]. Pärast moslemite alistamist ja nende kas sunnitud või vabatahtlikku liitmist normannide väega toimus edasine üleminekuperiood krahvkonna ja sitsiillaste jaoks.


== Ajalugu ==
== Ajalugu ==
Sitsiilia krahvkonna asutas [[Robert Guiscard]] aastal 1071 oma nooremale vennale [[Roger I (Sitsiila)|Roger Bossole]]. Guiscard ise oli saanud 1059. aastal paavst [[Nicolaus II]]-lt tiitli Sitsiilia hertsog (''dux Siciliae'') julgustuseks vallutada see moslemitelt. Aastal 1061 tehti esimene jääv normanni vallutus ([[Messina]]). Aastal 1071, pärast emiraadi pealinna ja tulevase krahvkonna pealinna [[Palermo]] langemist, ülendas Guiscard Rogeri krahviks ja andis talle pea täieliku võimu saarel. Küll jättis ta endale aga poole Palermost, Messina ja Val Demone. Roger asus valitsema krahvkonda, mis koosnes ühtlasi Guiscardi plaanitavatest vallutustest. Veebruaris 1091 jõudis [[Noto]] langemisega Sitsiilia vallutamine lõpule. Malta vallutamine algas hiljem samal aastal; see lõpetati aastal 1127, kui saare araabia administratsioon välja saadeti.
Sitsiilia krahvkonna asutas [[Robert Guiscard]] aastal 1071 oma nooremale vennale [[Roger I|Roger Bossole]]. Guiscard ise oli saanud 1059. aastal paavst [[Nicolaus II]]-lt tiitli Sitsiilia hertsog (''dux Siciliae'') julgustuseks vallutada see moslemitelt. Aastal 1061 tehti esimene jääv normanni vallutus ([[Messina]]). Aastal 1071, pärast [[Sitsiilia emiraat|Sitsiilia emiraadi]] pealinna ja tulevase krahvkonna pealinna [[Palermo]] langemist, ülendas Guiscard Rogeri [[krahv]]iks ja andis talle pea täieliku võimu saarel. Küll jättis ta endale aga poole Palermost, [[Messina]] ja Val Demone. Roger asus valitsema krahvkonda, mis koosnes ühtlasi Guiscardi plaanitavatest vallutustest. Veebruaris 1091 jõudis [[Noto]] langemisega Sitsiilia vallutamine lõpule. [[Malta]] vallutamine algas hiljem samal aastal; see lõpetati aastal 1127, kui saare araabia administratsioon välja saadeti.


Robert Guiscard jättis Rogeri mitmetähenduslikesse suhetesse oma järglastega [[Apuulia ja Calabria krahvkond|Apuulia ja Calabria hertsogkonnas]]. [[Roger II (Sitsiilia)|Roger II]] ja [[Wilhelm II (Apuulia)|Wilhelm II]] valitsemise ajal puhkes konflikt kahe normanni vürstkonna vahel, vastavalt Rogeri ja Roberti nõbude vahel. Paavst [[Calixtus II]] vahendustegevusel ja vastutasuks abi eest Ariano krahvi Jordani juhitud mässu vastu aastal 1121 loovutas lastetu Wilhelm kõik oma Sitsiilia territooriumid Rogerile ja nimetas ta oma pärijaks. Kui Wilhelm aastal 1127 suri, päris Roger mandri-hertsogkonna. Kolm aastat hiljem ühendas ta oma valdused vastupaavst [[Anacletus II]] nõusolekul [[Sitsiilia kuningriik|Sitsiilia kuningriigi]] moodustamiseks.
Robert Guiscard jättis Rogeri mitmetähenduslikesse suhetesse oma järglastega [[Apuulia krahvkond|Apuulia ja Calabria hertsogkonnas]]. [[Roger II (Sitsiilia)|Roger II]] ja [[Wilhelm II (Apuulia)|Wilhelm II]] valitsemise ajal puhkes konflikt kahe normanni vürstkonna vahel, vastavalt Rogeri ja Roberti [[nõbu]]de vahel. Paavst [[Calixtus II]] vahendustegevusel ja vastutasuks abi eest Ariano krahvi Jordani juhitud mässu vastu aastal 1121 loovutas lastetu Wilhelm kõik oma Sitsiilia territooriumid Rogerile ja nimetas ta oma pärijaks. Kui Wilhelm aastal 1127 suri, päris Roger mandri-hertsogkonna. Kolm aastat hiljem ühendas ta oma valdused vastupaavst [[Anacletus II]] nõusolekul [[Sitsiilia kuningriik|Sitsiilia kuningriigi]] moodustamiseks.


== Krahvide loend ==
== Krahvide loend ==

Redaktsioon: 23. detsember 2018, kell 17:13

Counté de Cesile
Contado di Sicilia
Sitsiilia krahvkond
[[Fail:|75px]]
Sitsiilia krahvi vapp
Pealinn Palermo
Religioon katoliku kirik

Sitsiilia krahvkond oli normanni riik, mis koosnes Sitsiilia ja Malta saarest aastatel 10711130.

Krahvkonna moodustamine algas Sitsiilia kristlaste poolt tagasivallutamise käigus (1061–91) 965. aastal asutatud Sitsiilia moslemiemiraadilt. Krahvkond on seega üleminekuperiood Sitsiilia ajaloos. Pärast moslemite alistamist ja nende kas sunnitud või vabatahtlikku liitmist normannide väega toimus edasine üleminekuperiood krahvkonna ja sitsiillaste jaoks.

Ajalugu

Sitsiilia krahvkonna asutas Robert Guiscard aastal 1071 oma nooremale vennale Roger Bossole. Guiscard ise oli saanud 1059. aastal paavst Nicolaus II-lt tiitli Sitsiilia hertsog (dux Siciliae) julgustuseks vallutada see moslemitelt. Aastal 1061 tehti esimene jääv normanni vallutus (Messina). Aastal 1071, pärast Sitsiilia emiraadi pealinna ja tulevase krahvkonna pealinna Palermo langemist, ülendas Guiscard Rogeri krahviks ja andis talle pea täieliku võimu saarel. Küll jättis ta endale aga poole Palermost, Messina ja Val Demone. Roger asus valitsema krahvkonda, mis koosnes ühtlasi Guiscardi plaanitavatest vallutustest. Veebruaris 1091 jõudis Noto langemisega Sitsiilia vallutamine lõpule. Malta vallutamine algas hiljem samal aastal; see lõpetati aastal 1127, kui saare araabia administratsioon välja saadeti.

Robert Guiscard jättis Rogeri mitmetähenduslikesse suhetesse oma järglastega Apuulia ja Calabria hertsogkonnas. Roger II ja Wilhelm II valitsemise ajal puhkes konflikt kahe normanni vürstkonna vahel, vastavalt Rogeri ja Roberti nõbude vahel. Paavst Calixtus II vahendustegevusel ja vastutasuks abi eest Ariano krahvi Jordani juhitud mässu vastu aastal 1121 loovutas lastetu Wilhelm kõik oma Sitsiilia territooriumid Rogerile ja nimetas ta oma pärijaks. Kui Wilhelm aastal 1127 suri, päris Roger mandri-hertsogkonna. Kolm aastat hiljem ühendas ta oma valdused vastupaavst Anacletus II nõusolekul Sitsiilia kuningriigi moodustamiseks.

Krahvide loend

Sitsiilia anti aastal 1059 kristliku tagasivallutuse ootuses paavst Nicolaus II poolt "hertsog" Robert Guiscardile. Guiscard andis selle krahvkonnana oma vennale Rogerile.

Krahv Portree Sünd Abielud Surm
Roger I
1071–1101
Roger I 1031
Tancredi ja Fredisenda poeg
Judith
1061
neli last

Eremburga
1077
kaheksa last

Adelaide del Vasto
1087
neli last
1101
Simon
1101–1105
Hauteville 1093
Roger I ja Adelaide del Vasto poeg
ei abiellunud kunagi 1105
Roger II
1105–1130
Roger II 22. detsember 1095
Roger I ja Adelaide del Vasto poeg
Elvira
1117
kuus last

Sibylle
1149
kaks last

Beatrix de Rethel
1151
üks laps
26. veebruar 1154
Palermo
(59-aastaselt)