Erinevus lehekülje "Puruvana" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 189 baiti ,  2 aasta eest
P
resümee puudub
P (Tühistati kasutaja Praxidicae (arutelu) tehtud muudatused ja pöörduti tagasi viimasele muudatusele, mille tegi H.Wikipeedia.)
Märgis: Tühistamine
P
{{see artikkel|räägib ehmestiivaliste perekonnast, puruvanaks võidakse rahvapäraselt nimetada ka kõigi ehmestiivaliste vastseid, kellel on koda.}}
{{Toimeta|lisaja=Kruusamägi|aasta=2018|kuu=detsember}}{{Vikinda|kuu=detsember|aasta=2018}}
{{Taksonitabel
| nimi = Puruvana
| levikukaardi_seletus =
}}
'''Puruvana''' (''Phryganea'') on [[perekond (bioloogia)|perekond]] putukaid [[ehmestiivalised|ehmestiivaliste]] seltsis [[puruvanalased|puruvanalaste]] sugukonnas. "Puruvanade" teaduslik nimetus on ehmestiivaliste vastsed.
 
"Puruvanade" teaduslik nimetus on ehmestiivaliste vastsed. Nad elavad kõigi mandrite magevetes peale [[Antarktika]]. Nende algsed elupaigad olid mägiojad ja praegugi elab rohkem liike vooluvees kui seisuvees. [[Jaan Viidalepp|Jaan Viidalepa]] andmetel on Eestist leitud vähemalt 172 liiki ehmestiivaliste (Trichoptera) valmikuid 18 sugukonnast (arvukaim sugukond ''Limnephilidae'' 65 liigiga). Maailmas arvatakse neid kokku olevat vähemalt 7000 liiki. Juba kuuekümnendatel aastatel ilmus kaks suurt monograafiat, mis käsitlevad põhjalikult vastsete eluviise [1, 2].
 
Ehmestiivaliste hallikad või kollakad liblikataolised valmikud munevad kas veepinnale, veealustele kividele (vee alla sukeldudes) või vee kohal asuvatele taimeosadele (ka puudele), kust vihmasadu munakogumid vette uhub. Ajutiste lompide asukad poetavad munad kuivale maale; kui vesi ilmub, hakkavad munad arenema. Ehmestiivalistel on mõnikümmend kuni mõnisada muna. Vastsestaadium koosneb enamasti viiest vanusejärgust, mida eristavad kestumised. Nukkumiseks kinnitab vastne maja (kui see on kaasaskantav) substraadi külge, suleb väljapääsu detriidist või vetikatest tropiga ja ümbritseb end kitiinist nukukestaga. 7-28 päeva pärast närib nukk kesta ja majaseina läbi; vastavalt asupaigale kas ujub kaldale või ronib taimi pidi õhu kätte ja valmikuelu võib alata. Suures Siberi järves Baikalis pääsevad kevadised nukud veest välja jääpragude kaudu. Väiksemad nukud võivad moonduda ka veepinnal. Tavaliselt toimub väljalend öö esimesel poolel vaikse sooja ilmaga. Enamiku ehmestiivaliste elutsükkel kestab parasvöötmes ühe aasta.
Ehmestiivalised on teretulnud lisasubstraat väikeloomadele. Sageli kasvavad suuremate vastsete pähe ja jalgadele paksud ripsloomade kolooniad, majades redutavad koos puruvanadega aga väikesed surusääsklaste vastsed. Seal, kus ehmestiivalisi on ühekorraga palju lendamas (näiteks Niagara kose juures), on nende huvid põrkunud inimeste omadega. Miljarditena koos on valmikud põhjustanud inimestel hingeldustõbe, ummistanud õhukonditsioneere, seganud autoliiklust, rikkunud värskeid õlimaale ja kuivavat pesu. Jaapanis kahjustavat ehmestiivaliste vastsed noori riisitaimi. Niisuguste "pahategude" tõttu on vastseid putukamürkidega massiliselt hävitatud.
 
Eestikeelsed puruvananimetused on välja mõelnud peamiselt professorid [[Heinrich Riikoja]] ja [[Hans Remm]], mõnele nimeta sugukonnale sai uus nimi pandud. Kaks alamseltsi langevad suurelt osalt ühte jaotusega, milles loomadel kaasaskantav maja kas puudub või esineb. Esimesel juhul kasutatakse eesti keeles enamasti põhisõna -ehmeslased, teisel juhul -vanalased. Seega võiks Eestis elavaid sugukondi nimetada järgmiselt.
 
LADINA EESTI
* Subordo: Annulipalpia Alamselts: sõõrkobijalised
** Rhyacophilidae lõpusehmeslased
** Glossosomatidae kuppelehmeslased
** Hydroptilidae pisiehmeslased
** Philopotamidae keelehmeslased
** Psychomyiidae tunnelehmeslased
** Ecnomidae järvehmeslased
** Polycentropodidae võrgendehmeslased
** Hydropsychidae jõgiehmeslased
* Subordo: Integripalpia Alamselts: lihtkobijalised
** Phryganeidae puruvanalased
** Limnephilidae järvevanalased
** Goeridae kivivanalased
** Lepidostomatidae täpikvanalased
** Brachycentridae käppvanalased
** Sericostomatidae ojavanalased
** Leptoceridae toruvanalased
** Odontoceridae vooluvanalased
** Molannidae liivavanalased
** Beraeidae allikvanalased.
[Kategooria:Ehmestiivalised]]
[[Kategooria:Ehmestiivalised]]

Navigeerimismenüü