Erinevus lehekülje "Eesti Vabadussõjalaste Liit" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
resümee puudub
P
'''Eesti Vabadussõjalaste Liit''' (lühend '''EVL''') oli Eestis aastail [[1933]]–[[1934]] tegutsenud organisatsioon, mille põhikirjaliseks eesmärgiks oli "organiseerida vabadussõjalasi ja koondada enese ümber kõiki vabadussõjalaste organisatsioone, kes seisavad [[demokraatia]] ja iseseisvuse alusel; aidata süvendada ja uuendada [[kodanik]]us [[omariiklus]]e mõtet, kohuse- ja rahvustunnet, alal hoida vabadussõjalastes ja levitada kodanikes seda vaimu".
 
Eesti Vabadussõjalaste Liit registreeriti Eesti Vabariigi kohtu- ja siseministeeriumis [[28. oktoober|28. oktoobril]] 1933.<ref>[http://www.eestileegion.com/?eellugu/eesti-vabadussjalased.html Vaadatud 25. oktoobril 2018]</ref>
 
==Ajalugu==
Eesti Vabadussõjalaste Liidu eelkäijaks oli [[1929]]. aastal loodud vabadussõjalaste kohalikke ühendusi koondav [[Eesti Vabadussõjalaste Keskliit]] (EVKL). Keskliidu juhtideks olid eru[[kindral]] [[Andres Larka]] ja [[Artur Sirk]]. Aastal [[1932]] laiendati EVKL-i liikmeskonda nii, et liikmeks said astuda ka [[Eesti Vabadussõda|Vabadussõjas]] mitte osalenud mehed. Järgmise aasta augustis sulges [[Vabariigi Valitsus]] kaitseseisukorra meetmete raames EVKL-i, mille asemel registreeriti pärast üleriikliku kaitseseisukorra tühistamist Eesti Vabadussõjalaste Liit.
 
Liitu astumisel ei olnud määrav Vabadussõjas osalemine, vaid soovitus. Ka Vabadussõja veteranide vastuvõtmise eelduseks oli soovitus<ref>Vabadussõjalane ja "vabadussõjalased". Vaba Maa, 28. jaanuar 1934, nr. 23, lk. 5.</ref>. [[Admiral]] [[Johan Pitka]] iseloomustas liitu 1933. aasta oktoobris järgmiselt: "Nüüd on sinna niipalju mitte-vabadussõjalasi vastu võetud, et vabadussõjalased ise seal kaugeltki kaaluvam ollus ei ole. See on väga kirju kogu, kellel on ühine ainult protest maksva korra vastu<ref>Poolt või vastu. Vaba Maa, 14. oktoober 1933, nr. 241, lk. 6.</ref>."
27 435

muudatust

Navigeerimismenüü