Erinevus lehekülje "Toivo Kurmet" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
'''Toivo Kurmet''' ([[16. veebruar]] [[1949]] [[Tallinn]] – [[13. juuli]] [[2003]] [[Rapla]]) oli [[eestlased|eesti]] helilooja, muusik ja ärimees.
 
Toivo Kurmeti lapsepõlv möödus Tallinnas [[Pelgulinna asum]]is, kus nende perekonnal oli üürikorter [[Oma kolleKolle|Oma koldeKolde]] ridamajas [[Kolde puiestee]]l. Lähedal asuvas [[Pelgulinna Gümnaasium|Tallinna 17. keskkoolis]] [[Ristiku tänav]]al alustas ta kooliteed. Kui perekond oma ehitatud majja kolis, jätkusid õpingud uues elukohas [[Männiku asum]]is [[Tallinna 39. Keskkool]]is. Ta osales [[Eesti NSV Riiklik Filharmoonia|Eesti NSV Riikliku Filharmoonia]] noorte heliloojate kursustel.
 
==Tegevus muusiku ja heliloojana==
Kurmeti eksiilis loodud muusika on Eestis vähe tuntud, kuid seda on populariseerinud kirjanik ja muusikaprodutsent Jüri Lina. Ta peab Toivo Kurmetit hiilgavaks meloodiate meistriks.
 
Toivo Kurmeti eestikeelne laululooming on koondatud kahele laserplaadile Virmaliste esituses ("Tund aega "Virmalistega"", 2004 ja "Tagasivaade", 2006). Samuti on plaadistatud valimik tema parematest instrumentaalteostest ("Kaastunde dimensioonid", Stockholm, 2004; "Visioonid", Stockholm, 2006). Septembris 2008 ilmunud laserplaadil ”Muusikavooluses” (Stockholm, 2008) esitavad rootsi, saksa ja eesti muusikud ning lauljad tema instrumentaallugusid ja ingliskeelseid laule. Nii esitab rootsi poplauljatar Lizette Pålsson kuus Toivo Kurmeti laulu. Plaadil on avaldatud ka lugu "Flying Away" Urmas Alenderi esituses. Kurmeti instrumentaalpalu esitavad Attila Publik ning tuntud rootsi muusik ja helilooja [[Pär Lindh]]. Selle plaadi avaldamise puhul andis [[Kanal 2]] uudistesaates "[[Reporter (Kanal 2)|Reporter]]" 8. oktoobril 2008 eetrisse pikema reportaaži Toivo Kurmetist.
 
Salvestamisel oli album "Illusioonide labürindis".
Ta kaebas süüdimõistva kohtuotsuse edasi [[Riigikohus|Riigikohtusse]], mis saatis asja arutamiseks tagasi Rapla ringkonnakohtusse. Kui Kurmet enam süüasja arutamisele kohtusse ei ilmunud, kuulutati ta veebruaris [[1998]] tagaotsitavaks. Aastal [[1999]] hakkas teda otsima [[Interpol]]. Kurmeti tabas Rootsi politsei detsembris 1999 ja teda hoiti pool aastat enne Eestile välja andmist [[Stockholm]]i eeluurimisvanglas.
 
Eestis pidi Toivo Kurmet kandma kolmeaastast vanglakaristust algul [[Rummu vangla]]s. Skandaali põhjustas asjaolu, et Rootsis vangistuses veedetud poolt aastat keelduti Eestis arvestamast karistusaja hulka. Kurmeti vabastamist taotlesid edutult paljud välismaalased ja väliseestlased eesotsas Jüri Lina ning Kurmeti advokaadi [[Henning Witte]]ga, kes on kogunud tuntust parvlaeva [[Estonia (laev)|Estonia]] salapärase hukkumise uurimisega.
 
Mitmed Toivo Kurmeti süüasjaga tutvunud välisriikide juristid (sealhulgas ka ülal mainitud Henning Witte) on leidnud, et Kurmeti süüasja ei menetletud korrektselt.
Anonüümne kasutaja

Navigeerimismenüü