Erinevus lehekülje "Ceterum censeo Carthaginem esse delendam" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
 
{{keeletoimeta}}
{{pealkiri kaldkirjas}}
[[Pilt:Marco_Porcio_Caton_Major.jpg|pisi|Senaator Cato]]
'''"Ceterum Censeo Carthaginem Esse Delendam"''' on ladinakeelne ütlus, mida [[Vana-Rooma]] [[senaator]] [[Cato Vanem]] lisas alati oma kõnede lõppu. See ütlusmis tähendab eesti keeles "Muideks!Muide, ma arvan, et Kartaago tuleb hävitada". Cato oli senaator [[Teine Puunia sõda|Teise Puunia sõja]] ajal [[Kartaago]] vastu.
 
Ütluse autorina teatakse [[Vana-Rooma]] [[senaator]]it [[Cato Vanem]]at. Ta kordas seda lauset iga oma kõne lõpus, kui ta pidas neid [[Rooma senat]]is enne [[Kolmas Puunia sõda|Kolmandat Puunia sõda]] [[Kartaago]] vastu. Senaator oli käinud Kartaagos ja oli veendunud tema ohtlikkuses.
 
Ütlus viitab mingi idee järjepidevale rõhutamisele, hoolimata teemast või hetkest. Väljendi lühendatud kuju "ceterum censeo" kasutatakse oma seisukoha korduvaks ja visaks rõhutamiseks. <ref name="2rKWP"/>
 
== Taust ==
Roomal õnnestus pidada kaks [[Puunia sõjad|Puunia sõda]] (264–241 eKr ja 218–201 eKr) Kartaago vastu vahelduva eduga.
 
Kolmandale Puunia sõjale andis ajendi konflikt Kartaago ja [[Numiidia]] kuninga vahel, milles roomlased toetasid Numiidiat. Kui kartaagolased Numiidia vastu sõtta astusid, käsitasid roomlased seda 201. a. eKr sõlmitud rahulepingu rikkumisena (leping keelas Kartaagol sõjapidamise Rooma nõusolekuta). Rooma esitas Kartaagole vastuvõetamatud tingimused, nõudes linna maha jätmist ja asumist sisemaale. Kartaagolased otsustasid sõjaga vastata. Seejärel maabus Rooma väejuht [[Scipio Africanus]] oma vägedega Kartaagos ning aastal [[146 eKr]] piiras ja vallutas Kartaago linna. Legendi järgi külvati linna põldudele soola, et seal enam ükski taim ei kasvaks.
 
== Viited ==
Ütlus viitab mingi idee järjepidevale rõhutamisele, hoolimata teemast või hetkest.
{{viited|allikad=
Roomal õnnestus läbi viia kaks Puunia sõda, nende laevastik aegamisi tugevnes. [[Kolmas Puunia sõda|Kolmanda Puunia sõja]] ajal maabus Rooma väejuht [[Scipio Africanus]] oma vägedega Kartaagos ning aastal 146 eKr piiras ja vallutas Kartaago linna. Legendi järgi külvati linna põldudele soola, et seal enam ükski taim ei kasvaks.
<ref name="2rKWP"> TEA entsüklopeedia Köide 5; Tea Kirjastus Tallinn 2010 </ref>}}
 
[[Kategooria:Vana-Rooma]]

Navigeerimismenüü