Erinevus lehekülje "Barokk (muusika)" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Rohkelt kirjutati vokaalseid [[suurvorm]]e – [[kantaat]]e, [[oratoorium]]eid ja [[passioon]]e. Kantaate, oratooriumeid, passioone ja oopereid kirjutasid tihti samad heliloojad ja neid esitati samasuguste esituskoosseisude poolt.
 
==''Concerto grosso''==
==Instrumentaalmuusika==
[[Pilt:Baschenis - Musical Instruments.jpg|thumb|250px|[[Evaristo Baschenis]]'e maal, millel on kujutatud barokkinstrumente, sealhulgas [[rataslüüra]], [[klavessiin]], ''[[viola da gamba]]'', [[lauto]], [[viiul]] ja [[barokk-kitarr]].]]
17. sajandi instrumentaalmuusikaks oli suurimaks sündmuseks [[viiul]]i esilekerkimine soolo- ja ansamblipillina. See oli seotud kuulsa [[viiulimeister|viiulimeistrite]] koolkonnaga [[Cremona]]s ([[Amati]]d, [[Guarneri]]d ja [[Stradivari]]d). [[Itaalia]] küpses barokkmuusikas oli kõige tavalisemaks [[ansamblikoosseis]]uks [[barokktrio]], millest kujunes välja "itaalia orkester" – kaks võrdse tähtsusega juhtivat viiulirühma, [[harmoonia (muusika)|harmooniatäiteks]] [[vioola]]d ja vundamendiks [[basso continuo]]. Moodustati ka päris suuri [[orkester|orkestreid]]. Žanritest kirjutati enim [[sonaat]]e ja [[kontsert]]e. Viimase ühe alatüübi, ''[[concerto grosso]]'' looja oli [[Arcangelo Corelli]]. [[Soolokontsert]]ide meister oli [[Antonio Vivaldi]].
Teised populaarsemad pillid sellel perioodil lisaks [[viiuli perekond|viiuli perekonna]] pillidele olid [[klavessiin]], [[orel]], [[lauto]]. Kasutusele võeti [[oboe]], [[fagott]], [[metsasarv]], [[klarnet]].
 
===TantsumuusikaTantsusüit===
Barokiajastul hakati [[tantsumuusika]]t looma ka [[kontsertteos]]tena. Populaarseim žanr olid [[tantsusüit]].
 
==Klahvpillimuusika==
===Klaviirimuusika===
Barokk ei teinud selget vahet erinevatele [[klahvpillid]]ele (orel, [[klavessiin]], [[klavikord]], [[positiivorel]]) kirjutatud muusikal. Kõike nimetati kokkuvõtlikult klaviirimuusikaks. Erandiks oli [[orel]].
 
==Fuuga==

Navigeerimismenüü