Keit Pentus-Rosimannus: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
resümee puudub
PResümee puudub
|}}
 
'''Keit Pentus-Rosimannus''' (kuni 2012 Keit Pentus; sündinud [[3. märts]]il [[1976]]) on [[Eesti]] poliitik, kes oli [[17. november|17. novembrist]] [[2014]] kuni 15. juulini 2015 [[Eesti välisminister]] ja [[6. aprill|6. aprillist]] [[2011]] kuni [[17. november|17. novembrini]] [[2014]] [[Eesti keskkonnaminister|keskkonnaminister]]. Varem on KeitPentus-Rosimannus olnud Riigikogu esimene aseesimees (2009-20112009–2011) ja peaministri büroo juhataja (2005-20092005–2009).
 
==Haridus==
 
==Poliitiline tegevus==
Pentus-RosimannuseKeit Pentuse esimene kokkupuude Reformierakonnaga oli 1996. aastal, kui ta ülikooli teisel kursusel alustas valimiskorraldajana. 1997. aastal pani ta aluse noorteklubile, millest hiljem kasvas välja Eesti Reformierakonna Noortekogu.
 
Alates 1998. aastast on ta Reformierakonna liige. Ta on olnud [[Eesti Reformierakond|Eesti Reformierakonna]] juhatuse liige (kuni 2017, mil uuesti ei kandideerinud).
 
Keit Pentus-Rosimannus kandideeris 1999. aasta Riigikogu valimistel Tallinnas valimisringkonnas nr 3 ja sai 26 häält. Reformierakonna üleriigilises nimekirjas oli ta 111. kohal.
 
Poliitilise nõunikuna on Keit Pentus töötanud sotsiaal-, justiits- ja välisministri juures. 2003. aastal sai ta Tallinna kesklinna vanemaks. Selles ametis töötas ta 2 aastat. Kesklinna vanemana algatas kõrghoonete teemaplaneeringu, miljööväärtuslike alade kaitsmisele suunatud osaüldplaneeringud ning vanalinna tuleviku teemalised arutelud; lasi korrastada [[Virumägi|Musumäe]] ja valgustada [[Snelli park|Snelli]] ja [[Lembitu park (Tallinn)|Lembitu pargid]]; aitas kaasajastada mitme kesklinna lasteaia ruumid ning kutsus kokku koolijuhtide, lasteaedade juhatajate ja korteriühistute ümarlauad.
 
2005. aastast töötas peaminister [[Andrus Ansip]]i büroo juhatajana.
 
===Riigikogu liige===
2007. aastal kandideeris Keit Pentus riigikogu valimistel ja sai 7049 häälega isikumandaadi. Ta oli [[XI Riigikogu]] liige, kuulus Riigikogu rahandus- ja Euroopa Liidu asjade komisjoni ja oli 2007-20092007–2009 Reformierakonna Riigikogu fraktsiooni esimees. Alates 2009. aasta juunikuust oli ta Riigikogu esimene aseesimees.
 
2009. aasta kohalike volikogude valimistel osales Pentus-Rosimannus Reformierakonna Tallinna linnapeakandidaadina, kogudes Lasnamäe valimisringkonnas 3396 häält.
Ta valiti ka [[XII Riigikogu]] liikmeks.
 
Alates [[6. aprill]]il [[2011]] sai KeidustKeit Pentusest [[Andrus Ansipi kolmas valitsus|Andrus Ansipi kolmanda valitsuse]] [[Eesti keskkonnaminister|keskkonnaminister]]. Samal ametikohal jätkas ta ka [[Taavi Rõivase valitsus]]es, kuni nimetati [[Euroopa Parlament]]i lahkunud [[Urmas Paet]]i asemel novembris 2014 välisministriks.
 
[[1. juuli]]l [[2015]] teatas ta seoses [[Autorollo]] tsiviilvaidluses langetatud ringkonnakohtu otsusega, et astub välisministri ametist tagasi.
 
KeitPentus-Rosimannus valiti kaoli [[XIII Riigikogu]] liikmeksliige ja väliskomisjoni aseesimeheksaseesimees.
 
Keit Pentus-Rosimannus on Eesti-[[USA]] ja Eesti-Iraani parlamendirühmade esimees ning Eesti-[[Suurbritannia]], Eesti-[[Ukraina]], Eesti-Kuuba, Eesti-Bulgaaria, Eesti-[[Türgi]], Eesti-Kanada, Eesti-Iisraeli, Eesti-Eesti-Austraalia ja Uus-Meremaa ja Eesti-Georgia parlamendirühmade liige. Samuti Küberturvalisuse, Väikeettevõtjate, Lähisuhtevägivalla ennetamise ja ohvrite, Jalgrattaga liiklemise ning linnaratturite, Ettevõtete digitaliseerimise ja Jahinduse toetusrühmade liige.
 
===Keskkonnaminister===
Keskkonnaministrina tegi valitsusele ettepaneku Tuhala-Nabala looduskaitseala moodustamiseks, suutis luua vajaliku konsensuse uue Jahiseaduse vastuvõtmiseks ja kaitses edukalt Eesti huve ELEuroopa Liidu kütusekvaliteedi direktiivi vastuvõtmisel.
 
[[Pilt:Arvamusfestival 2014, Eesti tark võim.jpg|pisi|[[Arvamusfestival]] 2014, "Eesti tark võim".]]
 
== Muu ühiskondlik tegevus ==
Keit onPentus-Rosimannus on Vanavanemate toetamise ühingu nõukogu liige. Varem on Keitta kuulunud [[Riigi Kinnisvara AS]] nõukokku ja olnud SA Tallinna Toomkiriku kristliku kultuuri ning eetiliste väärtuste õppe- ja konverentsikeskuse nõukogu liige.
 
==Isiklikku==
 
== Autorollo tsiviilvaidlus ==
Keskerakonna initseeritudinitsieeritud Tallinna Ühistupanga asutajateringi kuuluv perekond Järvekülg organiseeris Keit Pentus-Rosimannus'eRosimannuse vastu tsiviilhagi esitamise seoses tema isale, [[Väino Pentus]]ele kuulunud autofirma [[Autorollo]] pankrotiprotsessiga. [[Harju maakohus]] ei rahuldanud 27. juunil 2014 Autorollo pankrotitoimkonna hagi Keit Pentus-Rosimannuse suhtes, kohus jättis Keit Pentus-Rosimannuse menetluskulud pankrotitoimkonna kanda. 30. juunil 2015 tühistas Tallinna ringkonnakohus maakohtu otsuse osas, millega OÜ Autorollo nõue tütarfirma asutamisega tekitatud kahju osas jäeti Keit Pentus-Rosimannuse vastu rahuldamata. Tühistatud osades tegi ringkonnakohus uue otsuse, mõistes välja mitu kahjusummat, samuti jäid kostjate kanda menetluskulud. Keit Pentus-Rosimannus nimetas otsust ebaõiglaseks, kuid astus selle tõttu tagasi välisministri ametikohalt. Keit Pentus-Rosimannus kaebas otsuse edasi ja Riigikohus võttis kassatsioonikaebuse menetlusse. 13. aprillil jättis Riigikohus oma otsusega neli hageja nõuet viiest Keit Pentus-Rosimannuse vastu rahuldamata, kuna nõude aluseks esitatud asjaolud jäid maa- ja ringkonnakohtus osaliselt tõendamata. Ühe nõude osas tühistas Riigikohus ringkonnakohtu otsuse materiaalõiguse vale tõlgendamise ja menetlusõiguse normi olulise rikkumise tõttu ja saatis asja uueks arutamiseks Tallinna Ringkonnakohtule. 21. oktoobril 2016 jättis ringkonnakohus kogu hagi kõigi nõuete osas Keit Pentus-Rosimannuse suhtes rahuldamata ja menetluskulud kõigis kohtuastmetes hageja pankrotihaldurite Martin Krupi ja Katrin Prüki kanda. Riigikohus saatis lahendi ringkonnakohtusse tagasi nõudes peamiselt selle põhjalikumat põhjendamist. 2. märtsil 2018 jättis ringkonnakohus jõusse otsuse, et kõik nõuded Keit Pentus-Rosimannuse vastu on alusetud janing menetluskulud peavad kandma pankrotihaldurid Martin Krupp ja Katrin Prükk.
 
==Välislingid==
{{Commonskat}}
*[http://www.riigikogu.ee/?page=isikukaart&op=ems&pid=72973 Lühitutvustus Riigikogu lehel]
*[https://valitsus.ee/et/peaminister-ministrid/valisminister-keit-pentus-rosimannus Elulugu ja CV Valitsuse lehel] (vaadatud 08.078. juuli 2015 seisuga)
*[http://www.pentusrosimannus.ee Keit Pentuse koduleht]
*[http://www.twitter.com/keitpentus Keit Pentus Twitteris]
139 337

muudatust

Navigeerimismenüü