Erinevus lehekülje "Aseotroopne destillatsioon" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
resümee puudub
P
{{viita}}
[[Pilt:Dean-Stark_apparatus.svg|thumb|150px|Aseotroopseks destillatsiooniks sobib [[Deani-Starki aparaat]].]]
'''Aseotroopne destillatsioon''' on võte, mida kasutatakse kõige sagedamini vee eraldamiseks segust, näiteks niiskunud ainest või reaktsioonis tekkiva vee eraldamiseks. Niisuguse segu teiseks komponendiks on enamasti [[benseen]] või [[tolueen]], mis lisatakse destillatsioonikolbi. Kuna segu keemistemperatuur on tavaliselt madalam kõigi selle komponentide keemistemperatuurist, siis ta lendub ja kondenseerub [[jahuti]]s. Segu komponendid ei lahustu teineteises, nad kogunevad seadme „sõrme“ ja kihistuvad. Lahusti on tavaliselt veest kergem ning kui seda koguneb palju, valgub ta kolbi tagasi ja toob uue koguse vett välja. Näiteks võib vettsisaldavalevett sisaldavale [[etanool]]ile lisada benseeni ning vee ja benseeni segu üle ajades saab veevaba etanooli.
 
Parempoolsel skeemil on aseotroopse destillatsiooni seadme põhimõtteline ülesehitus, kus 1 – [[magnetsegaja]], 2 – [[destillatsioon]]ikolb, 3 – [[destillatsioonikolonn|fraktsioneeriv kolonn]], 4 – [[termomeeter]], 5 – püst[[jahuti]], 6 ja 7 – jahutusvee sisse- ja väljavool, 8 – veekoguja ehk "sõrm", 9 – kraan, 10 – vastuvõtuanum.
Pärast vee ja etanooli eraldamist teineteisest on vaja omakorda lisatud benseen kätte saada. Niisugune mitmekordne töötlemine muudab aseotroopse destillatsiooni kalliks ja sellepärast ei ole praktiline seda alkohoolsete jookide tootmisel tarvitada.
 
AseotroopseAseotroopset destillatsiooni võib kasutada lähedaste [[keemistemperatuur]]idega ja [[aseotroop]]seid segusid moodustavate komponentide eraldamiseks. Selle meetodi korral lisatakse lähteainele veel üks komponent, et tekitada uus, madalama keemistemperatuuriga segu, mille aur poleks aseotroopne, vaid heterogeenne, s.t. koosneks segunematutest vedelatest faasidest.
 
== Rõhuvahetusega destilleerimine ==
120 930

muudatust

Navigeerimismenüü