Erinevus lehekülje "Augustiputš" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 779 baiti ,  2 aasta eest
→‎Putš: lisasin pöördumise tekstist
(→‎Putš: lisasin pöördumise tekstist)
 
==Putš==
Riigipöörajad saatsid välja avaldused, milles teatasid, et nüüdsest valitseb kuni Gorbatšovi "tervenemiseni" Erakorralise Seisukorra Komitee ja tegevriigipeaks saab Janajev. SedaGKTšP korratiavaldusest: ka<blockquote>Kaasmaalased!<br> samalNõukogude päevalLiidu korraldatud [[pressikonverents]]ilkodanikud!<br>Raskel, kusIsamaa Janajevsaatuse olijaoks niivõrdkriitilisel närvis,tunnil etpöördume kõneme ajalteie tapoole!<br>Meie käedsuure värisesid.Kodumaa Pavlovitkohal polnud,on sestsurmaoht! tedaM.S. tabasGorbatšovi [[hüpertoonilinepoolt kriis]].algatatud Tegelikuksreformipoliitika, riigipöörde läbiviijaksmis oli seegamõeldud Pugo,vahendiks kesriigi soovisdünaamilise sedaarengu tehatagamiseks siiskija võimalikultühiskondliku veretult,elu lootesdemokratiseerumiseks, etjõudis rahvasrea hakkabpõhjuste neidtõttu toetamaummikusse. Lisaks Pugole,Esialgse Janajevileentusiasmi ja Pavlovilelootused olidasendasid putšigausupuudus, liitunudapaatia kaja [[KGB]]meeleheide. juhtVõim [[Vladimirkaotas Krjutškov]]kõigil ningtasanditel kaitseministerelanikkonna [[Dmitri Jazov]]usalduse. KokkuPolitikaanlus olitõrjus Erakorraliseühiskondlikust seisukorraelust komiteesvälja 8mure liiget.Isamaa Sõjavägisaatuse toodija Moskvakodaniku tänavatelepärast. ningLevib antiõel käskmõnitamine arreteeridakõigi Jeltsinriigiinstitutsioonide jaüle. teisedRiik reformimeelsedmuutus sisuliselt juhitamatuks.</blockquote>[http://www.agitclub.ru/gorby/putch/gkcpdocument.htm]
 
 
Seda korrati ka samal päeval korraldatud [[pressikonverents]]il, kus Janajev oli niivõrd närvis, et kõne ajal ta käed värisesid. Pavlovit polnud, sest teda tabas [[hüpertooniline kriis]]. Tegelikuks riigipöörde läbiviijaks oli seega Pugo, kes soovis seda teha siiski võimalikult veretult, lootes, et rahvas hakkab neid toetama. Lisaks Pugole, Janajevile ja Pavlovile olid putšiga liitunud ka [[KGB]] juht [[Vladimir Krjutškov]] ning kaitseminister [[Dmitri Jazov]]. Kokku oli Erakorralise seisukorra komitees 8 liiget. Sõjavägi toodi Moskva tänavatele ning anti käsk arreteerida Jeltsin ja teised reformimeelsed.
 
Kuid putšiste tabas ebaõnn, sest Jeltsinit ei õnnestunud vahistada ja Moskvas olevate väeüksuste juhataja Gratšov läks Jeltsini poole üle. Ka enamik liiduvabariike ei toetanud riigipöördekatset ja nii saadeti nende vastu sõjavägi. Kõige suuremad väekontingendid saadeti Eesti, Läti ja Leedu vastu. Moskvas aga algas barrikaadide ehitamine ja rahvas koondus Jeltsini kaitseks. Temaga liitusid ka populaarsed perestroikafiguurid [[Eduard Ševardnadze]] ja [[Aleksandr Jakovlev]] ning tšellist [[Mstislav Rostropovitš]].
2276

muudatust

Navigeerimismenüü