Põrgupiigad: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
Resümee puudub
Resümee puudub
'''Põrgupiigad''' on müütilised tegelased [[rahvuseepos]]es "[[Kalevipoeg]]".
 
Neid on mainitud eepose kolmeteistkümnendas loos (Rännak laudadega. Teekond allmaailma. Põrgupiigad.), kui [[Kalevipoeg (tegelane)|Kalevipoeg]] neid kohtab allilmast [[Sarvik]]ut otsides. Kõigepealt leidis ta neiu, kes oli kambris ketramas. Neid kutsus kohale ka oma õed:
 
Peale seda kui [[Kalevipoeg (tegelane)|Kalevipoeg]] on lauakoorma ära toonud, jõuab ta koopasse, kus kolm meest keedavad katlas leent. Selgub, et nad valmistavad oma peremehele [[Sarvik]]ule einet. Kalevipoeg küsib teejuhatust ja läheb Sarvikut otsima. Ta jõuab raudukseni, millest läbi ei saa. Ukse tagant õpetab üks neid, kuidas seda teha. Kalevipoeg seejärel kohtab esimest põrgupiigat, kes soovitab tal võtta Sarviku vara, millel on võluvõime. Siis kutsub neid kohale ka oma õed:
:Palus tuppa teise piiga,<br>
:Kes see kulda küürimassa,<br>
:Lestajalgu lepitamas,<ref name="3rKWP" />
 
Tegevad on põrgupiigad ka neljateistkümnendas loos (Allmaailma vaatlus. Esimene võitlus Sarvikuga. Lahkumine.). Põrgu vanaeit pannakase kööki kinni ja piigad tutvustavad Kalevipojale Sarviku valdusi, kuna teda kodus pole. Ühtlasi kurdavad oma kurba saatust:
 
Põrgu vanaeit pannakase kööki kinni ja piigad tutvustavad Kalevipojale Sarviku valdusi ja eluruume - raudtuba, vasktuba, hõbedast tuba, kullast tuba ja teisi tubasid, kuna Sarvikut kodus pole. Ühtlasi kurdavad põrgupiigad oma kurba saatust:
:Meie, õed õnnetumad,<br>
:Kaunid neitsid kolmekesi<br>
:Pärisorjaks Sarvikulle.<ref name="3rKWP" />
 
Peale esimest edukat jõukatsumist Sarvikuga toob Kalevipoeg toob piigad koopa kaudu maa peale tagasi ning nende edasisest saatusest on juttu viiesteistkümnendas loos (Tagaajajad. Raudoja nõianeitsi. Olevipoeg ja linnaehitus. Põrgupiigade saatus.). Piigad lähevad mehele Kalevipoja sõpradele:
:Alevite armas poega<br>
:Kosis kohe kolmandama<br>
:Neitsi noore enda naiseks...<br>
:Sulevipoeg, sugulane,<br>
:Valitses vanema piiga<br>

Navigeerimismenüü