Karja kirik: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
P (→‎Laemaalingud: näpuviga)
Kjellini töö tulemusena on täna kõigile näha omapärased suure kunstiväärtusega maagilised laemaalingud, mis on maalitud kiriku [[kooriruum]]i lakke, roidekaarte vahele ümber päiskivi ja mis maaliti ilmselt juba kiriku valmimisel. [[Reformatsioon]]i järgne luterlik kirik ei soosinud paganlikke märke ja kõik maalingud kaeti lubjakihiga, mis eemaldati alles aastatel 1923–1925 toimunud restaureerimise käigus.
 
Lakke maalitud maagilistest märgid kannavad nii kurja peletamise kui sügavat süboolsetsümboolset tähendust. Päiskivist lõunas paiknev [[Triskele|kolmjalg]] muistne aja liikumise sümbol, ka [[päike]]se võrdkuju ning [[viikingid|viikingite]] jumal [[Odin]]i märk, ristiusus [[kolmainsus]]e printsiibi tähistaja. Paganlik märk, [[säärkurat]], pidi aitama tõrjuda kurja.
 
Maagiline paganlik märk on ka [[pentagramm]]. Ka see märk oli [[Idamaad]]es pahade vaimude peletaja. Arvati, et sellele annab erilise jõu selle kujutise pidevjoonsus ja põiming. Lisaks pentagrammile on lakke maalitud 13 väikesest ruudust koosnev põiming, mis koosneb ühest suurest ruudust ja kahest risti asetatud ristkülikust. Suur ruut oli keskajal maailma sümbol ning kaks risti asetatud ristkülikut moodustavad sümboolse Kreeka risti kujutise – kristliku sümboli.
129

muudatust

Navigeerimismenüü