Erinevus lehekülje "Aktsionär" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 81 baiti ,  3 aasta eest
resümee puudub
(artiklisse "Osanik" paigutatud sisu ümbertõstmine ja esmane toimetamine)
{{Toimeta|lisaja=Kruusamägi|aasta=2017|kuu=november}}
[[Ettevõte|Ettevõtte]] '''aktsionär''' on [[füüsiline isik]] või [[juriidiline isik]], kellelkes onomab selle ettevõtte [[aktsia]]id.
 
Aktsionäridele võib seega viidata ka kui ettevõtte omanikele. Õiguslikult ei ole isik ettevõtte aktsionär enne, kunikui tema nimi ja muud andmed kantakse aktsionäride registrisse.
 
Ettevõtte aktsionärid on ettevõttest juriidiliselt eraldiseisvad ettevõttest endast. Nad ei vastuta üldjuhul ettevõtte võlgade eest; ja. aktsionärideAktsionäride vastutus ettevõtte võlgade eest piirdub aktsiategaaktsiate eest tasumata jäänud summaga, välja arvatud juhul, kui aktsionär on pakkunud [[tagatis]]t.
 
== Aktsionäride õigused ==
AktsionärideleSõltuvalt antakseaktsiate erisoodustusiliigist sõltuvalton varudeaktsionäridel liigistmitmeid eesõigusi. Ettevõtte juhatus reguleerib üldjuhuljuhib äriühingut üldjuhul aktsionäride kasukshuve silmas pidades.
 
VastavaltOlenevalt ettevõtteleettevõtte kohaldatavatele seadusteleseadustest ja reeglitelereeglitest võivad aktsionäride õigused sisaldadahõlmata järgmist:
 
*Õigusõigus oma aktsiaid müüa.;
*Õigusõigus hääletada direktorite nõukogunõukogus määratudnimetatud direktorite poolt.;
*Direktoriteõigus nimetamisenimetada õigusdirektoreid ametisse (kuigipraktikas praktikaosutub onaga vähemuste kaitse tõttu praktiliselt keerulinekeeruliseks) ja ettepanek aktsionärideesitada otsusteettepanekuid tegemiseks.hääletuseks;
*õigus [[Dividend|dividendidele]]ide õigusjuhul, kui need on deklareeritud.;
*Õigusõigus osta ettevõtte emiteeritud uusi aktsiaid.;
*Õigus varale jäädaõigus pärast ettevõtte likvideerimist allesjäänud varadele.
*Mõned osanikud peavad aktsionäride hulka sidusrühmade hulka, mis võivad hõlmata kõiki, kellel on majandusüksuse otsene või kaudne huvi. Näiteks *peetakse töötajaid, tarnijaid, kliente, kogukonda jne tavaliselt sidusrühmad, sest nad annavad panuse väärtust ja / või ettevõtte mõju avaldavad.
 
Aktsionäre peetakse mõnikord ka huvirühma (inglise ''stakeholder'') allrühmaks. Huvirühm hõlmab neid, kellel on majandusüksuse vastu otsene või kaudne huvi. Näiteks kuuluvad huvirühma töötajad, tarnijad, kliendid, kogukond jne, sest nad lisavad ettevõttele väärtust ja/või avaldab ettevõtte neile mõju.
Aktsionärid võisid omandada oma aktsiad esmasel turul, märkides [[IPO]]-d ja pakkudes seega kapitali ettevõtetele. Kuid valdav enamus aktsionäridest omandas oma osad järelturul ja ei andnud kapitali otse ettevõttele.
 
AktsionäridEsimesed võisidaktsionärid omandadaomandasid oma aktsiad tõenäoliselt esmasel turul, märkidestellides [[IPO]]-dsid ja pakkudes seega kapitali ettevõtetele kapitali. Kuid valdavValdav enamus aktsionäridest aga omandas oma osadaktsiad järelturul janing ei andnud kapitaliseega otseettevõtetele ettevõttelevahetut kapitali.
 
==Vaata ka==
40

muudatust

Navigeerimismenüü