Bentley: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 2716 baiti ,  4 aasta eest
resümee puudub
P (HC: lisatud Kategooria:Bentley)
Resümee puudub
}}
'''Bentley Motors Limited''' on Briti autotootja, mis tegeleb suuresti käsitööna valmivate luksusautode kujundamise, arendamise ja tootmisega. See on [[Volkswagen AG]] tütarettevõte. Kuigi praegu on peakorter [[Crewe]]'s [[Cheshire]]'i krahvkonnas, asutati [[Bentley Motors Limited]] 18. jaanuaril 1919 hoopis [[Cricklewood]]is [[Põhja-London]]is. Asutajaks oli [[W. O. Bentley]].
 
Suure Depressiooni ajal sattus Bentley raskustesse, 1931. aastal võttis firma üle Rolls-Royce Limited. Alates 1931. aastast kuni olidki Bentley autod sportlikumad variandid Rolls-Royce'i mudelitest. 1971. aastal ostis raskustesse sattunud Rolls-Royce'i ära Suurbritannia valitsus, 1973. aastal aga Rolls-Royce'i autodivisjon Rolls-Royce Motors koos Bentleyga müüdi, mille 1980. aastal ostis Vickers plc. 1998. aastal otsustas Vickers Rolls-Royce'i autodivisjoni ära müüa. Eeldati, et uueks omanikuks saab 340 miljonit naelsterlingit maksnud [[BMW]], kuid Volkswagen AG tegi pakkumise 430 miljonile, ostes sellega endale Rolls-Royce'i autodisainid, mudelinimetused ja tootmisvahendid, kuid mitte Rolls-Royce'i nime ja logo, mis jäid Rolls-Royce'i lennukimootorite divisjonile.
 
Kuid Vickers oli juba 1994. aastal sõlminud BMWga lepingu Rolls-Royce/Bentley uuele, 1998. aastal tootmisesse minevale autopaarile mootorite tarnimiseks - Rolls-Royce Silver Seraph pidi saama endale [[BMW E38|BMW 750i]] 5.4-liitrise vabalthingava V12 mootori, Bentley Arnage aga BMW 4.4-liitrise topeltturbo-V8. Lepinguga oli aga BMWl õigus leping 12-kuuse etteteatamisajaga üles öelda, mis ei oleks olnud piisav, et Volkswagen saaks autod ümber projekteerida. Kui BMW ostis 40 miljoni naela eest endale Rolls-Royce'i nime ja logo, sõlmisid BMW ja Volkswagen lepingu, mille kohaselt kuni 2002. aastani sai Volkswagen endale ajutise õiguse Rolls-Royce'i nime ja logo kasutada, ning BMW jätkas mootorite tarnimist. 1. jaanuarist 2003 jäi aga Bentley Volkswagenile, kuid Rolls-Royce jäi BMW-le. Ka Rolls-Royce'i Crewe'i tehas jäi Volkswagenile, kus hakati Bentley autosid tootma, Rolls-Royce aga kolis Goodwoodi Lääne-Sussexi krahvkonnas.
 
Endine Rolls-Royce'i 6.75-liitrine V8 mootor, mida kasutasid Bentley teised mudelid (Turbo RT, Azure, Continental R/T) jäi Volkswagenile, 1999. aastal sai selle endale ka Arnage, mudelina Red Label; BMW mootoriga mudeli (Green Label) tootmine lõppes juba 2000. aastal. Rolls-Royce Silver Seraphi tootmine lõpetati peale BMW ja Volkswageni koostöö lõppu 2002. aastal, selle vahetas välja uus Rolls-Royce Phantom, mis hakkas kasutama uut BMW V12 mootorit.
 
2002. aastal, kuninganna [[Elizabeth II]] 50. troonijuubeli puhul, toodeti talle kahes eksemplaris limusiin Bentley State Limousine. Välja lasti ka uus Volkswageni käe all projekteeritud autodeseeria, mis algas 2003. aastal tootmisse läinud [[Bentley Continental GT|Continental GT]] kupeega, sellele järgnesid 2005. aastal Continental Flying Spur sedaan ja 2006. aastal Continental GTC kabriolett. Rolls-Royce'i-põhiste Arnage'i ja Azure'i tootmine lõpetati 2009. aastal. Arnage'i vahetas välja uus Mulsanne.
 
Bentley autosid müüavad edasimüüjad üle maailma, 2012. aasta novembri seisuga oli suurim tarbijariik [[Hiina]].
Anonüümne kasutaja

Navigeerimismenüü