Kasutaja: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 104 baiti ,  4 aasta eest
P
resümee puudub
PResümee puudub
{{Toimeta|lisaja=Kuriuss|aasta=2018|kuu=märts}} {{Keeletoimeta|lisaja=Kuriuss|aasta=2018|kuu=märts}}
'''Kasutaja''' on inimene, kes kasutab [[Arvuti|arvutit]] või [[internet]]<nowiki/>iteenust. Kasutajad tavaliselt kasutavad süsteemi või [[tarkvara]] toodangut ilma, et nad teaks, kuidas see tegelikult töötab. Kogenenumad kasutajad kasutavad arenenud omadusi programmidel, selleks ei pea oskama programmeerida ja/või süsteemi hallata.
<nowiki/>[[Fail:User icon 2.svg|pisi|Tüüpiline kujutus kasutaja ikoonist arvutiprogrammis]]
Kasutajal on tavaliselt kasutajakonto ja tuvastatakse süsteemi poolt kasutajanime järgi.
 
Mõned [[tarkvara]] tooted pakuvad teenuseidteenindavad teisteleteisi süsteemidelesüsteeme ja neil ei olegi otsest kasutajat.
 
== Lõppkasutaja ==
 
Lõppkasutajad on ülimad inimestest kasutajad (operaatorid) [[tarkvara]] toodetel. Seda terminit kasutatakse selleks, et eristada lõppkasutajaid, kes saavad programmi tootjatelt, et seda [[Tarkvara testimine|testida]] ja parandada, nendest, kes tegelikult maksavad selle eest. Kasutajakeskses disainis eraldab see ka tarkvara operaatori ja teised asjaosalised, kes võib-olla ei kasuta programmi, kuid aitavad nõudeid täita, kliendist, kes maksab selle arendamise eest. See eraldamine on justnimelt kasulik kasutajaliidese disanimisel, sest nii saab jälgida, mis omadusi tavalised kasutajad vajaksid.
 
Need tarkvara tootedtarkvaratooted, kelle teenuseid kasutab mõni teine süsteem, neil ei ole ka otseseid lõppkasutajaid.
 
== Kasutajakonto ==
 
Kasutajakonto võimaldab kasutajal autentida süsteemile ja potensiaalseltpotentsiaalselt saada autorisatsioon, et saada juurdepääs ressursideleressurssidele, mida pakutakse või mis on ühendatud selle süsteemiga, kuigi autentimine ei tähenda autorisatsiooni. Et sisse kontosse sisse logida peab kasutaja ennast autentima parooli või mõne teise mandaadiga, selle eesmärgiks on raamatupidamine, turvalisus, logimine, ressursi haldamine.
 
Arvutisüsteemid opereerivad ühel kahest kasutajatüübist:
* Üksikkasutaja süsteemidel ei ole niisugust ideed nagu mitu kasutajakontot
* Mitmikkasutaja süsteemidel on niisugune idee ja vajavad kasutajatel identiteerida ennast enne, kui nad saavad süsteemi kasutada
Igal kasutajakontol on mitmikkasutaja süsteemis tavaliselt oma kodukataloog, kus faile hoiustada, mis seostuvad tolle kasutaja tegevustele, mis on kaitstud teiste kasutajate eest (kuigi süsteemi administraatoril võib olla sellele juurdepääs).
 
Samal ajal kui süsteemid eeldavad, et põhilised kasutajakontod on kasutusel ainult ühe inimese poolt, on siiski paljudel süsteemidel erilised kontod, et igaüks saaks neid kasutada, näiteks anonüümsed kontod või külaliskontod.<ref>https://en.wikipedia.org/wiki/User_(computing)</ref>
 
== Viited ==
138 069

muudatust

Navigeerimismenüü