Nikolai Anissimov: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Resümee puudub
K2suvi (arutelu | kaastöö)
Resümee puudub
9. rida: 9. rida:
[[Eesti]]s on Anisimov tegelenud udmurdi kultuuri tutvustamisega: ta on esinenud mitmel laiemale publikule mõeldud üritusel ettekannetega udmurdi kultuurist, pidanud kursuseid udmurdi [[mäng]]udest, [[laul]]ust, [[tants]]ust ja [[Kokandus|kokakunstist]], organiseerinud udmurdi [[rituaal]]e ja õpetanud [[udmurdi keel]]t ja kultuuri Tartu ülikoolis<ref>Koostöös [[Eesti Rahva Muuseum]]iga on Anisimov valmistanud näituse udmurdi initsiatsiooni rituaalidest "Ajanihe" (2018)</ref>.
[[Eesti]]s on Anisimov tegelenud udmurdi kultuuri tutvustamisega: ta on esinenud mitmel laiemale publikule mõeldud üritusel ettekannetega udmurdi kultuurist, pidanud kursuseid udmurdi [[mäng]]udest, [[laul]]ust, [[tants]]ust ja [[Kokandus|kokakunstist]], organiseerinud udmurdi [[rituaal]]e ja õpetanud [[udmurdi keel]]t ja kultuuri Tartu ülikoolis<ref>Koostöös [[Eesti Rahva Muuseum]]iga on Anisimov valmistanud näituse udmurdi initsiatsiooni rituaalidest "Ajanihe" (2018)</ref>.
Alates aastast 2017., uurib ta [[Kaamatagused udmurtid|kaamataguste udmurtide]] tänapäeva usupraktikat prantsuse projekti raames.<ref>[[Institut universitaire de France]] 2018-2022, „Étude interdiscplinaire d’une minorité animiste en Russie d’Europe, les Oudmourtes orientaux : rituels, coutumes, engagement communautaire aujourd’hui „ Eesti keeles: Idaudmurtide, ehk Euroopa Venemaa animistliku vähemuse interdistsiplinaarne uurimine: rituaalid, kombed ja kogukondlik tegevus. Koordineerib [[Eva Toulouze]] </ref>
Alates aastast 2017 uurib ta [[Kaamatagused udmurtid|kaamataguste udmurtide]] tänapäeva usupraktikat prantsuse projekti raames.<ref>[[Institut universitaire de France]] 2018-2022, „Étude interdiscplinaire d’une minorité animiste en Russie d’Europe, les Oudmourtes orientaux : rituels, coutumes, engagement communautaire aujourd’hui „ Eesti keeles: Idaudmurtide, ehk Euroopa Venemaa animistliku vähemuse interdistsiplinaarne uurimine: rituaalid, kombed ja kogukondlik tegevus. Koordineerib [[Eva Toulouze]] </ref>


Teine suund tema teaduslikus tegevuses on udmurdi laulukultuuri uurimine, mille raames on ta koostöös udmurdi etnomusikoloogidega avaldanud kaks kogumikku: kahe küla lauluvara "Tigyrmeni viisid"<ref>Тӥгырмен гуръёс 2012</ref> ning "Lõuna-udmurtide laulud" (Песни южных удмуртов) (elektrooniline variant 2015, paberkandjal 2018).
Teine suund tema teaduslikus tegevuses on udmurdi laulukultuuri uurimine, mille raames on ta koostöös udmurdi etnomusikoloogidega avaldanud kaks kogumikku: kahe küla lauluvara "Tigyrmeni viisid"<ref>Тӥгырмен гуръёс 2012</ref> ning "Lõuna-udmurtide laulud" (Песни южных удмуртов) (elektrooniline variant 2015, paberkandjal 2018).

Redaktsioon: 14. märts 2018, kell 15:15

Doktoridissertatsiooni kaitsmise ajal, Tartu, 11.11.2017

Nikolai Anisimov (udmurdi/vene keeles: Николай Владимирович Анисимов; sündinud 23. detsembril 1989 Udmurtias, Kijassovo rajoonis) on udmurdi päritolu folklorist ja udmurdi estraadilaulja. Ta uurib udmurtide rahvakultuuri.

Karjäär

Teadustöö

Anisimov sai kõrghariduse Iževskis Udmurdi Riiklikus ülikoolis, kus ta lõpetas udmurdi filoloogia eriala 2012. aastal ja kaitses folkloristika diplomitöö. Magistrikraadiga võrdsustatud õpinguid võimaldasid tal sisse astuda doktorantuuri Tartu Ülikooli, Eesti ja võrdleva rahvaluule osakonda. Ta kaitses doktorikraadi 2017. aastal väitekirjaga "Maailmadevaheline dialoog udmurtide kommunikatiivse käitumise maatritsis" (vene keeles «"Диалог миров" в матрице коммуникативного поведения удмуртов»)[1]. Väitekiri puudutab seni vaid katkendlikult käsitletud ja samuti olulist teemat udmurdi rahvakultuuris ehk suhtlemist surnute maailmaga. Anisimovi töö baseerub 10 aasta vältel tehtud välitöödel ja keskendub tänapäeva nähtustele. Tema teaduslikku profiili iseloomustab väga intensiivne välitöötegevus. Samuti on ta sarnastel teemadel avaldanud mitmeid artikleid ja pidanud konverentsidel ja kongressidel ettekandeid.

Eestis on Anisimov tegelenud udmurdi kultuuri tutvustamisega: ta on esinenud mitmel laiemale publikule mõeldud üritusel ettekannetega udmurdi kultuurist, pidanud kursuseid udmurdi mängudest, laulust, tantsust ja kokakunstist, organiseerinud udmurdi rituaale ja õpetanud udmurdi keelt ja kultuuri Tartu ülikoolis[2].

Alates aastast 2017 uurib ta kaamataguste udmurtide tänapäeva usupraktikat prantsuse projekti raames.[3]

Teine suund tema teaduslikus tegevuses on udmurdi laulukultuuri uurimine, mille raames on ta koostöös udmurdi etnomusikoloogidega avaldanud kaks kogumikku: kahe küla lauluvara "Tigyrmeni viisid"[4] ning "Lõuna-udmurtide laulud" (Песни южных удмуртов) (elektrooniline variant 2015, paberkandjal 2018).

Alates 2017. juunist töötab ta teadurina Eesti Kirjandusmuuseumis Tartus.

Lauljakarjäär

Anisimov on üles kasvanud laululembelises keskkonnas ja ta on lapsest saadik laulnud rahvalaulu.

Noorukina, 21. sajandi alguses, osales ta mitmel laulukonkursil saavutades kõrgeid kohti. Kui alguses interpreteeris ta teiste loomingut, siis hiljem hakkas ta ise laule looma ja neid laulma. Tema repertuaaris võib välja tuua erinevaid suundi :

  • Tatari keelest tõlgitud laulud : elades Tatarstani piiri ääres on ta lapsest saadik tuttav tatari lauludega ja mõned on teda inspireerinud. Tuntuks sai ta just ühe sellise tõlkega;
  • Kohandatud rahvalaulud, näiteks "takmakid", lõunaudmurdi tšastuška-pärased nelivärsi humoorikad salmikesed;
  • Omalooming, milles leidub erinevaid teemasid – oma küla ja kant, laulurõõm, sõprus, armastus (erinevates vormides), kusjuures laulude sõnad on sisukad ja hoolikalt loodud, mõnikord koostöös teiste udmurdi luuletajatega.

Anisimovi laule iseloomustab rikkalik meloodia. Paljud laulud on muutunud juba „rahvalauluks“, mida paljud udmurdid tunnevad ja laulavad.

Anisimovi avastas Baškiiriast pärit udmurdi lauljatar Aljona Timerhanova, kellega koos on ta on välja andnud CD "Elu ajad" (udmurdi keeles: Улон дауръёс) (2016). Ta esineb regulaarselt koos teiste lauljatega udmurtide asustatud aladel, kus on publikut igast põlvkonnast.

2014. aastast alates, algatas ta koos Toivi Sõmeri ja Maria Korepanovaga (Tallinna Muusikaakadeemia doktorandi ja bessermani laulu spetsialist) etnoprojekti АR-GOD, kus trio esitab peamiselt udmurdi rahvalaule, mis sageli nende enda kogutud . AR-GOD on esinenud mitmel festivalil Eestis ja välismaal. Esimese CD andsid nad välja 2017. aastal ja nad olid 2017. aastal nomineeritud Etnokulbile.

Ka lauljana on Anisimovi panus udmurdi kultuuri tutvustajana Eestis märkimisväärne: ta on esinenud nii üksi[5] kui koos teiste udmurtidega. Alates 2012. on ta Tartu linna udmurdi rahvalaulu ansambli Jumšan Gur liige, millega on tutvustanud udmurdi laulukultuuri paljudes Eestimaa kohtades[6] Mitu aastat on ta osalenud Hõimupäevadel, ja nõnda on esinenud mitmes Eestimaa linnas ja ka Riias ja Setomaal nii üksi kui ka teiste udmurdi lauljatega[7]. Kaks korda (2012 ja 2015) on ta ka osalenud Kuzebaj Gerdile pühendatud programmis koos erinevate udmurdi lauljatega.

Bibliograafia

2011 – (koos Veršinina E.B.; Ptšelovodova I.V.), Тӥгырмен гуръёс : Удмурт Элькунысь Кияса ёросысь тӥгырмен удмуртъёслэн кырӟанъёссы; [отв. ред. И. М. Нуриева] М-во культуры, печати и информации Удмурт. Республики, Респ. Дом нар. творчества – Дом молодежи, УИИЯЛ УрО РАН Ижевск. https://vk.com/doc49870359_236455330?hash=3310b5fa130bf0e6a7&dl=504a15f9984209c4a0

2013 „Песенно-музыкальная традиция в похоронно-поминальных обрядах южных удмуртов (на примере киясовских удмуртов“), Локальна та регiональна специфiка традицiйноi культури: "Локальна та регiональна специфiка традицiйноi культури", г. Одесса, Украина, Одесса: Вид-во КП ОМД, 27−38. fs.onu.edu.ua/clients/client11/web11/pdf/Od-et-chit/OECH_2013.pdf 2014 „Кладбище в традиционной картине мира удмуртов“, Роль интеллигенции в просвещении удмуртского народа: Всероссийская научно-практическая конференция с международным участием "Роль интеллигенции в просвещении удмуртского народа", Можга, 12-13.09.2014. Можга-Ижевск: УИИЯЛ УрО РАН, 1−6.

2014, „Коммуникация с миром мертвых в обычае взаимопомощи в традиционной культуре удмуртов“, Ежегодник финно-угорских исследований, 2: Международный полевой этнографический симпозиум «ВЕМЕ: обычай взаимопомощи в культурах народов Урало-Поволжья», Ижевск, 16-18.05.2014. Ижевск: "Удмуртский университет", 11−17. finno-ugry.ru/files/1303162226.pdf „ 2015 (koos Pchelovodova I.V.), Песни южных удмуртов. – Ижевск-Тарту, 2015. – Вып. 4. – 374 с.: ил. (Удмуртский фольклор). http://udnii.ru/elektronnaya-biblioteka/izdaniya-instituta/show/pesni-yuzhnyh-udmurtov

2015 (koos Okuneva T.V.; Pchelovodova I.V.), „Необрядовый музыкально-песенный фольклор киясовских удмуртов: особенности локальной традиции“, Научный журнал «Вестник Удмуртского университета», 5, 156−163. ru.vestnik.udsu.ru/files/originsl_articles/vuu_15_055_25.pdf

2015 „Акустические способы коммуникации с миром мертвых в традиционной культуре удмуртов“, Пермистика 15: Диалекты и история пермских языков во взаимодействии с другими языками: Сборник статей, УИИЯЛ УрО РАН, Удм. гос. ун-т. – Ижевск: Издательский центр «Удмуртский университет», 27–34

2015 „Коммуникативное поведение удмуртов в контексте околосмертных представлений“, Электр. публикация: http://elibrary.udsu.ru/xmlui/handle/123456789/14068

2016 „Алама/урод ин(ь)ты «плохое место» в этнокультурном ландшафте удмуртов: коммуникативный аспект“, Ежегодник финно-угорских исследований, Том 10. Выпуск 3. – Ижевск: Издательский центр «Удмуртский университет», 43–55 finno-ugry.ru/files/1303172918.pdf

2017 „Face à la mort: la communication avec l’au-delà chez les Oudmourtes, dans le contexte des représentations d’avant-mort“, Études finnoougriennes n°48, Paris: ADEFO-L’Harmattan, 167–189 http://journals.openedition.org/efo/7224

2017 «"Диалог миров" в матрице коммуникативного поведения удмуртов», Dissertationes folkloristicae Tartuensis, Tartu ülikool 2017, 396 lk.http://dspace.ut.ee/handle/10062/58074

Diskograafia

Koos Aljona Timerhanova, Улон дауръёс, 2016.

The ethno-projekt AR-GOD. Songs of Udmurts, Bessermans and Estonians, Helikodu stuudio, Tartu; 2016. https:/fennougria.ee/etnoprojekt-ar-god-album-ar-god-2016/

Viited

  1. Nikolai Anisimov (2017). «"Диалог миров" в матрице коммуникативного поведения удмуртов»,. Dissertationes folkloristicae Tartuensis, Tartu ülikool http://dspace.ut.ee/handle/10062/58074. {{raamatuviide}}: välislink kohas |koht= (juhend)CS1 hooldus: koht sisaldab numbrit (link)
  2. Koostöös Eesti Rahva Muuseumiga on Anisimov valmistanud näituse udmurdi initsiatsiooni rituaalidest "Ajanihe" (2018)
  3. Institut universitaire de France 2018-2022, „Étude interdiscplinaire d’une minorité animiste en Russie d’Europe, les Oudmourtes orientaux : rituels, coutumes, engagement communautaire aujourd’hui „ Eesti keeles: Idaudmurtide, ehk Euroopa Venemaa animistliku vähemuse interdistsiplinaarne uurimine: rituaalid, kombed ja kogukondlik tegevus. Koordineerib Eva Toulouze
  4. Тӥгырмен гуръёс 2012
  5. "Udmurdi lauluõhtu".
  6. "Antsambli "Jumšan Gur" esinemine Udmurdi õhtul Urvaste seltsimajas".
  7. "Noored Udmurdi rahvamuusikud Obinitsas".

Välislingid