Erinevus lehekülje "Psühhoteraapia" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
resümee puudub
P
 
Maailmas on sadu psühhoteraapiaid ja koolkondi. Teraapiad saab laias laastus jagada seitsmesse suurde gruppi:
* Kognitiiv-käitumuslikud teraapiad - teraapiad, mis keskenduvad käitumis- või mõtlemismustrite kindlakstegemisele ja muutmisele.
** [[kognitiiv-käitumuslik teraapia]] ehk KKT
** [[biheivioristlik teraapia]]
** [[dialektiline käitumisteraapia]]
 
* Psühhodünaamilised teraapiad - teraapiad, mis põhinevad psühhoanalüütilistel teooriatel. Teraapia eesmärk on sageli alateadlike konfliktide teadvustamine. Eestis on esindatud:
** [[Psühhoanalüütilinepsühhoanalüütiline teraapia]]
** [[Analüütilineanalüütiline psühhoteraapia]] ([[Carl Gustav Jung|jungiaanlik]])
** [[Individuaalpsühholoogiaindividuaalpsühholoogia]] ([[Alfred Adler|adleriaanlik]])
 
* [[Humanistlik teraapia]] - toetav teraapiakoolkond, mis keskendub inimese eneseväärtustamisele, eneseteostusele, positiivsetele külgedele endas, ideaalmina ja reaalse mina erinevustele. Tänapäeval puhtal kujul praktiliselt olematu, samas teatud elemente sellest teraapiast kasutavad peaaegu kõik psühhoterapeudid (va näiteks psühhoanalüüs). Selle suuna alla võib lugeda ka muid toetavaid teraapiasuundi:
** [[Kliendikesknekliendikeskne psühhoteraapia]]
** [[Muusikamuusika- ja mänguteraapia]]
** [[Kunstiteraapiakunstiteraapia]]
** [[Biblioteraapiabiblioteraapia]]
 
* [[Eksistentsialistlik teraapia]] - teraapia, mis keskendub filosoofilisematele eluküsimustele ning nendega kaasnevale ängistusele.
** [[Geštaltteraapiageštaltteraapia]] - tegeleb inimese kui tervikuga. Seos [[geštaltpsühholoogia]] teooriaga on tegelikult väga väike.
 
* [[Lühiteraapia]]d e. strateegilised teraapiad - teraapiad, mis keskenduvad konkreetse probleemi lahendamisele. Probleemi tekkimise ja püsimisega ei tegeleta. Eestis näiteks
** [[Lahenduskesknelahenduskeskne lühiteraapia]]
 
* [[Süsteemne teraapia]] - teraapiad, mis keskenduvad indiviidi kõrval ka teda ümbritsevale süsteemile - perekonnale, abikaasale, kolleegidele vms. Eestis näiteks
** [[Süsteemnesüsteemne pereteraapia]]
 
Lisaks on teraapiakoolkondi, mis kasutavad erinevaid, kohati vaieldavaid meetodeid inimesega töötamises ning mida vahel nimetatakse isiksusliku arengu teraapiateks, kuna neil ei ole näidatud mõju psüühikahäirete kulule:
** [[Psühhodraamapsühhodraama]] - võimaldab traumeerivaid situatsioone uuesti läbi mängida, näha enda käitumist kõrvalt.
** [[Psühhoanalüüspsühhoanalüüs]]
 
Peale selle kasutavad psühhoteraapia nimetust paljud praktikud, kelle meetodid pole mitte ainult kasutud, vaid võivad osutuda ka ohtlikuks, nagu [[taassünniteraapia]]. Need teraapiad balansseerivad heal juhul [[esoteerika]] piirimail, neil puudub teaduslik teoreetiline taust ja tõestatud efektiivsusuuringud.
** [[Neuro-lingvistilineneurolingvistiline programmeerimine]] - tegeleb keele ja käitumise seostega.
** [[Energeetilineenergeetiline psühhoteraapia]]
** [[Transaktsionaalnetransaktsionaalne hüpnoanalüüs]]
 
Enamik litsentseeritud psühhoterapeute on läbinud mõne teaduslikult tõestatud efektiivsusega psühhoteraapia koolituse, ent kasutavad ka meetodeid muudest koolkondadest. Sellist teraapiat nimetatakse eklektiliseks teraapiaks.
 
==Kirjandus==
* Martin Shepard. "Psühhoteraapia tee-seda-ise meetodil." (Raamat sisaldab psühhiaatri, meditsiinidoktor M. Shepardi artikleid ja tema loodud praktiliste harjutuste valimikku.) Inglise keelest tõlkinud [[Margit-Mariann Koppel]]. Toimetanud [[Kalle Kurg]]. 154 lk. Tallinn, Ilo 1997. ISBN 9985-57-161-4
 
==Vaata ka==
*[[Psühhodünaamiline psühhoteraapia]]
*[[Käitumisteraapia]]
 
==Kirjandus==
* Martin Shepard. "Psühhoteraapia tee-seda-ise meetodil.". (Raamat sisaldab psühhiaatri, meditsiinidoktor M. Shepardi artikleid ja tema loodud praktiliste harjutuste valimikku.) Inglise keelest tõlkinud [[Margit-Mariann Koppel]]. Toimetanud [[Kalle Kurg]]. 154 lk. Tallinn, Ilo 1997. ISBN 9985-57-161-4
 
==Välislingid==
129 088

muudatust

Navigeerimismenüü