Erinevus lehekülje "Idarinne (Teine maailmasõda)" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Detsembri keskel ründasid Edelarinde väed üle Doni jõed [[8. armee (Itaalia)|Itaalia 8. armeed]], operatsioon Malõi Saturn, ja lõid selle puruks. Jaanuari alguses surusid Edela ja Stalingradi rinde väed rünnakutega sakslased Doni jõe käärust [[Millerovo]] ja Rostovi suunas. 13. jaanuaril ründasid Edela ja Voroneži rinde väed veel Doni jõe joonele jäänud Itaalia ja Ungari vägesid, piirasid need ümber ning hävitasid, tekitades sellega suure augu sakslaste rindesse. Enne veel kui rinne jõuti taastada, ründasid Brjanski ja Voroneži rinde väed Saksa 2. armeed ning peaaegu piirasid selle Voronežist läänes sisse. Segamini löödud Saksa üksused taganesid kiiruga Kurski ja Belgorodi poole.
 
Samaaegselt lõid Edela ja [[Lõunarinne (Teine maailmasõda)|Lõunarinde]] (endine Stalingradi rinne) väed sakslased Stalingradi lähistelt minema [[Donets]]i jõele. Lõunarinde väed vallutasid Rostovi 14. veebruaril ja jõudsid [[Mius]]i jõeni 18. veebruaril. Edust tiivustuna nõudis Stavka pealetungioperatsioonide jätkamist ja [[Ukraina]] vabastamist. Edelarinde väed ületasid Donetsi ja vallutasid [[Lugansk|Vorošilovgradi]] [[14. veebruarilveebruar]]il ja [[18. veebruarilveebruar]]il lähenesid Dneprile[[Dnepr]]ile. Voroneži rinde väed vallutasid Kurski[[Kursk]]i ja Belgorodi[[Belgorod]]i 8. ja [[9. veebruarilveebruar]]il ning Harkivi[[Harkiv]]i [[16. veebruarilveebruar]]il.
 
Kasutades [[Kaukaasia]]st tagasi tõmmatud ja läänest üle toodud värskeid vägesid, ründasid Saksa üksused [[Dnepr]]ile liikuvaid Edelarinde vägesid. Mõne päevaga kukkus Nõukogude vägede kaitse kokku ja Punaarmee taganes Donetsi jõele. Märtsi alguses ründasid Mansteini väed Voroneži rinnet ning vallutasid [[16. märtsiksmärts]]iks Harkivi ja [[18. märtsiksmärts]]iks Belgorodi. Rindele toodud Punaarmee reservide ja sulama hakanud lumi katkestasid edasised sakslaste vasturünnakud.
{{vaata|Kolmas Harkovi lahing}}
Alates 12. veebruarist alustasid Brjanski ja Läänerinde väed rünnakuid [[OrelOrjol]]i rajooni kaitsvate väegrupi Mitte üksuste vastu, nendega liitusid alates 25. veebruarist [[Keskrinne|Keskrinde]] väed. Keskrinde väed kohtasid ainult kerget vastupanu ning Punaarmee [[2. tankiarmee Nõukogude Liit|2. tankiarmee]] ja 65. armee liikusid kiiresti läände [[Novgorod-Severski]] poole. Punaarmee reservid suunati Mansteini vasturünnakut tõrjuma ja läbi murdnud Keskrinde väed löödi tagasi.
 
[[1. aprilliaprill]]i seisuga oli Saksa armeel Idarindel 2 732 000 meest, 1336, tanki ja 6360 suurtükki jagatuna 147 jalaväe ning 22 tankidiviisi vahel. Nende vastas seisis Punaarmee 5 792 000 meest, üle 6000 tanki ja 20 000 suurtüki.
 
==Lahingud 1943. aasta suvel==
69 350

muudatust

Navigeerimismenüü