Hokilitter: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Addbot (arutelu | kaastöö)
P Robot: muudetud 21 intervikilinki, mis on nüüd andmekogus Wikidata
PResümee puudub
2. rida: 2. rida:
'''Hokilitter''' ehk '''hokiketas''' on [[vulkaniseeritud kumm]]ist valmistatud [[must]] [[ketas]], mida kasutatakse [[jäähoki]]s mänguvahendina.
'''Hokilitter''' ehk '''hokiketas''' on [[vulkaniseeritud kumm]]ist valmistatud [[must]] [[ketas]], mida kasutatakse [[jäähoki]]s mänguvahendina.


Standardne hokilitter on [[must]], 1 [[Toll (pikkusühik)|toll]] (2,54 cm) paks, 3 tollise (7,62 cm) läbimõõduga ja kaalub 6 [[unts]]i (170 grammi). Noortevõistlustel kasutatakse ka [[sinine|siniseid]] litreid, mille kaal on 4 untsi (113 grammi). Treeningutel kasutatakse löögi tugevuse harjutamiseks ka lillakaspunaseid litreid kaaluga 10 untsi ja [[teras]]litreid kaaluga 2 [[nael (massiühik)|naela]] (900 g).
Standardne hokilitter on [[must]], 1 [[Toll (pikkusühik)|toll]] (2,54 cm) paks, 3-tollise (7,62 cm) läbimõõduga ja kaalub 6 [[unts]]i (170 grammi). Noortevõistlustel kasutatakse ka [[sinine|siniseid]] litreid, mille kaal on 4 untsi (113 grammi). Treeningutel kasutatakse löögi tugevuse harjutamiseks ka lillakaspunaseid litreid kaaluga 10 untsi ja [[teras]]litreid kaaluga 2 [[nael (massiühik)|naela]] (900 g).


Hokilitriga mängitakse lisaks jäähokile veel [[kelguhoki]]t ja [[allveehoki]]t. Seevastu [[saalihoki]]t, [[maahoki]]t ja [[rulluisuhoki]]t mängitakse [[pall]]iga.
Hokilitriga mängitakse lisaks jäähokile veel [[kelguhoki]]t ja [[allveehoki]]t. Seevastu [[saalihoki]]t, [[maahoki]]t ja [[rulluisuhoki]]t mängitakse [[pall]]iga.


Rulluisuhokilitter on umbes sama suur kui standardne hokilitter, aga on valmistatud [[plast]]ist ja sellepärast kergem. Nii nende ülemisel kui alumisel pinnal on väikesed ribid, mis vähendavad litri kontakti maaga, võimaldades paremat libisemist ja väiksemat [[hõõrdumine|hõõrdumist]]. Sellega saab mängida ka [[puit|puidul]], [[asfalt|asfaldil]] ja [[betoon]]il. Rulluisuhokilitter võib olla põhimõtteliselt ükskõik mis värvi, aga tavaliselt tehakse nad eredat, kõige sagedamini [[punane|punast]] värvi.
Rulluisuhokilitter on umbes sama suur kui standardne hokilitter, aga on valmistatud [[plast]]ist ja sellepärast kergem. Nii nende ülemisel kui ka alumisel pinnal on väikesed ribid, mis vähendavad litri kontakti maaga, võimaldades paremat libisemist ja väiksemat [[hõõrdumine|hõõrdumist]]. Sellega saab mängida ka [[puit|puidul]], [[asfalt|asfaldil]] ja [[betoon]]il. Rulluisuhokilitter võib olla põhimõtteliselt ükskõik mis värvi, aga tavaliselt tehakse need eredat, kõige sagedamini [[punane|punast]] värvi.


Hokimatši [[pealtvaataja]]d (nii kohapeal kui televisiooni kaudu mängu jälgijad) kurdavad sageli, et hokilitter on halvasti näha. Selle probleemi vähendamiseks leiutati [[1996]]. aastal [[Foxtrax]], litter, mille sisemuses on elektrooniline asukoha näitamise [[seadis]], mille abil teleülekandes näidatakse litrit sinakalt hiilgavana. Litri söötmisel kuvatakse litrile komeedisaba. Kui litter liigub kiiremini kui 70 miili tunnis (113 km/h), kuvatakse komeedisaba punase värviga. {{lisa viide}}
Hokimatši [[pealtvaataja]]d (nii kohapeal kui ka televisiooni kaudu mängu jälgijad) kurdavad sageli, et hokilitter on halvasti näha. Selle probleemi leevendamiseks leiutati [[1996]]. aastal [[Foxtrax]] litter, mille sisemuses on elektrooniline asukoha näitamise [[seadis]], mille abil teleülekandes näidatakse litrit sinakalt hiilgavana. Litri söötmisel kuvatakse litrile komeedisaba. Kui litter liigub kiiremini kui 70 miili tunnis (113 km/h), kuvatakse komeedisaba punase värviga. {{lisa viide}}


[[Kategooria:Jäähoki]]
[[Kategooria:Jäähoki]]

Redaktsioon: 24. jaanuar 2018, kell 17:25

Hokilitter

Hokilitter ehk hokiketas on vulkaniseeritud kummist valmistatud must ketas, mida kasutatakse jäähokis mänguvahendina.

Standardne hokilitter on must, 1 toll (2,54 cm) paks, 3-tollise (7,62 cm) läbimõõduga ja kaalub 6 untsi (170 grammi). Noortevõistlustel kasutatakse ka siniseid litreid, mille kaal on 4 untsi (113 grammi). Treeningutel kasutatakse löögi tugevuse harjutamiseks ka lillakaspunaseid litreid kaaluga 10 untsi ja teraslitreid kaaluga 2 naela (900 g).

Hokilitriga mängitakse lisaks jäähokile veel kelguhokit ja allveehokit. Seevastu saalihokit, maahokit ja rulluisuhokit mängitakse palliga.

Rulluisuhokilitter on umbes sama suur kui standardne hokilitter, aga on valmistatud plastist ja sellepärast kergem. Nii nende ülemisel kui ka alumisel pinnal on väikesed ribid, mis vähendavad litri kontakti maaga, võimaldades paremat libisemist ja väiksemat hõõrdumist. Sellega saab mängida ka puidul, asfaldil ja betoonil. Rulluisuhokilitter võib olla põhimõtteliselt ükskõik mis värvi, aga tavaliselt tehakse need eredat, kõige sagedamini punast värvi.

Hokimatši pealtvaatajad (nii kohapeal kui ka televisiooni kaudu mängu jälgijad) kurdavad sageli, et hokilitter on halvasti näha. Selle probleemi leevendamiseks leiutati 1996. aastal Foxtrax – litter, mille sisemuses on elektrooniline asukoha näitamise seadis, mille abil teleülekandes näidatakse litrit sinakalt hiilgavana. Litri söötmisel kuvatakse litrile komeedisaba. Kui litter liigub kiiremini kui 70 miili tunnis (113 km/h), kuvatakse komeedisaba punase värviga. [viide?]