Erinevus lehekülje "Rakuhingamine" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
resümee puudub
P
{{keeletoimeta}}
'''Rakuhingamine''' on kõikide rakuliste organismide [[rakk|rakus]] toimuvate
[[metabolism|metaboolsete protsesside]] ja [[hingamine|hingamisprotsesside]] kompleks. See on astmeline toitainete molekulide (näiteks [[glükoos]] või [[rasvhapped]]) lagunemine, mis lõpuks vabastab energiat [[adenosiintrifosfaat|adenosiintrifosfaadi]] (ATP) näol.
 
Kõige tavalisemalt kasutatav energiaallikas on glükoos. [[Ensüümid]] lõhuvad iga glükoosiglükoosimolekuli molekulimitme mitmete etappideetapi vältel. Iga [[kovalentne side|kovalentse sideme]] lõhkumisega vabaneb väike kogus energiat. Kui olemasoleva glükoosi hulk on liiga väike, on võimalik energiaallikana kasutada rasv- või aminohappeid.
 
Aeroobse hingamise summaarne valem on: C<sub>6</sub>H<sub>12</sub>O<sub>6</sub> + 6 O<sub>2</sub> → 6 CO<sub>2</sub> + 6 H<sub>2</sub>O.<sub></sub>
 
==Aeroobne hingamine==
 
====Fosforüülimine====
Fosforüülimise protsessis lisatakse kaks fosfaadi gruppi ATPst. Selle tulem on heksoosi bifosfaat (see esineb vastupidiseltvastupidi hingamise eesmärgile (ATP tegemine), kuid selleks kuluvad 2 ATPd taastatakse hiljem).
 
====Lüüsis====
 
====ATP moodustumine====
Oksüdeerimisele järgneb rida reaktsioone, mille käigus kaks fosfaadi gruppifosfaadigruppi igast 3-bifosfaadist kantakse üle kahele [[ADP]] molekulile, et moodustada kaks molekuli ATPd. Samuti toodetakse pürovaadi molekul.
 
===Sidereaktsioon ja Krebsi tsükkel===
Kui hapnik on olemas, liigub glükolüüsil moodustunud pürovaat mitokondri maatriksisse lihtsustatud difusiooni abil, kus sidereaktsioon ja [[Krebsi tsükkel]] aset leiavad.
 
# Sidereaktsioon kasutab koensüümi A-d, et muuta pürovaat atsetüül -CoA'-ks. Süsiniku aatom eraldub süsinikdioksiidina. Sellega samaaegselt oksüdeerub pürovaat vesiniku eraldumisega. NAD eemaldab vesiniku aatomid, et moodustada NADH+H.
# Atsetüül siseneb Krebsi tsüklisse, et jätkata aeroobilise hingamise protsessi. Otsekoheselt eraldatakse [[koensüüm A]] ümbertöötlemiseks.
# Kaks süsinikku, mis atsetüül -CoAga sisenesid, lahkuvad [[süsinikdioksiid]]ina.
# Moodustub üks ATP molekul.
# Vesinik eemaldub oksüdeerimise reaktsioonide ajal kahte hapnikuhapnikukandjasse kandjasse NAD- NADi ja FAD-i.
# Krebsi tsükkel algab ja lõpeb samade ainetega.
 
114 123

muudatust

Navigeerimismenüü