Erinevus lehekülje "Kõrgsurvevedelikkromatograafia" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
Kõrgefektiivset vedelikkromatograafiat kasutatakse ka uuritava ühendi lahutamiseks teistest segu koostisosadest, et ühendit teatud hulgal koguda ([[preparatiivne kromatograafia]]). Sellisel juhul on täidise terad suuremad (üle 10 μm) ning kolonnide läbimõõt vähemalt kaks korda suurem (sisediameeter üle 10 mm).
 
Olenevalt kasutatavast [[statsionaarne faas|statsionaarse faasi]] või [[liikuv faas|liikuva faasi]] tüübist lahutatakse ained erineval viisil ja vastavalt sellele eristatakse järgmisi meetodeid (ja meetodite modifikatsioonidemodifikatsioone):
*[[Normaalfaasiline kõrgsurvevedelikkromatograafia]], kus polaarne statsionaarne faas on silikageel ja liikuv faas on mittepolaarne. Selle meetodi üks modifikatsioone on hüdrofiilne interaktsioonikromatograafia (''hydrophilic interaction liquid chromatography'', HILIC), kus polaarse statsionaarse faasi külge on seotud hüdrofiilsed diool-, amiino- või amiidrühmad ning liikuv faas sisaldab väikeses koguses vett.
*[[Pöördfaasiline kõrgsurvevedelikkromatograafia]] (''reversed-phase'' HPLC, RP-HPLC), kus mittepolaarne statsionaarne faas on silikageel, mille külge on keemiliselt seotud alküülrühmad, ning liikuv faas on polaarne. Pöördfaasilise HPLC üks modifikatsioone on [[Pindaktiivsed ained|mitselle]] sisaldava vesilahuse kasutamine liikuva faasina (''micellar liquid chromatography'', MLC).
*[[Suurus-eraldus-kromatograafia]]s (''size-exclusion chromatography'', SEC) kasutatakse statsionaarse faasina poorset geeli, millest lahuses olevad molekulid väljuvad vastavalt suurusele. Eristatakse geelfiltratsioonkromatograafiat, milles kasutatakse läbivoolutamiseks vesilahust ja geelkromatograafiat (GPC), milles liikuv faas on orgaaniline lahusti.
*[[Afiinsuskromatograafia|Afiinsuskromatograafial põhinev HPLC]] (''high-performance liquid affinity chromatography'', HPLAC) on meetod, milles eraldatavad ained seonduvad esmalt kolonni täidiseks olevale maatriksile seotud ligandiga ning elueeritakse seejärel kolonnist.
*Ultraefektiivne vedelikkromatograafia (''ultra-performance liquid chromatography'', UPLC), kus tänu väga peenetele teradele ja väiksemale kolonni läbimõõdule on võimalik lahutada ka väga paljudest eri ühenditest koosnevaid ainesegusid.
*Mitsellaarsel vedelikkromatograafial põhinev HPLC (''micellar liquid chromatography'', MLC)
*Kiraalne kõrgsurvevedelikkromatograafia, kus kasutatakse enantiomeeride lahutamiseks kiraalset liikuvat või liikumatut faasi.
 
==Kõrgsurve-vedelikkromatograafia aparatuur==
290

muudatust

Navigeerimismenüü